Pretraga tekstova
Prijedlog Zakona o sjemenu dobio je podršku Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek i Hrvatskog agronomskog društva koji ne mogu više pasivno slušati i biti promatrači javne rasprave koja je krenula u pogrešnom smjeru
Novi Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja neće ugroziti male proizvođače, poručili su s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek i iz Hrvatskog agrarnog društva.
"Trenutno važeći Zakon datira iz 2005. godine te ga je potrebno izmijeniti s obzirom na to da u ovom trenutku i prema trenutnoj regulativi upotreba sjemena s poljoprivrednog gospodarstva je bez kontrole odnosno nije poznata njegova kvaliteta kao ni prisustvo bolesti i štetnih organizama, a nažalost često je predmet ilegalne trgovine“, naglasio je u priopćenju dekan fakulteta prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić.
Istog su mišljenja i iz HAD-a, smatrajući kako korištenje necertificiranog sjemena rezultira smanjenjem prinosa po jedinici površine, a kod soje se u otkupu može pojaviti ona GMO. "Hrvatska agronomska struka želi da naše sjemenarstvo bude što kvalitetnije i konkurentnije na tržištu, a ono iz uvoza upitne kvalitete bude pod većim nadzorom“, kaže predsjednik HAD-a doc. dr. sc. Josip Haramija.
Smatraju kako prema Zakonu mali proizvođači, ekološki, hobisti i vrtlari neće imati nikakvih novih nameta i ograničenja u smislu proizvodnje vlastitog sjemena za vlastite potrebe.
"Proizvodi od sjemena autohtonih i tradicionalnih sorti moći će se i dalje tržiti na našim tržnicama jer navedeni proizvodi nisu obuhvaćeni ovim Zakonom“, ističe Zmaić. Dapače, smatra, on će omogućiti proizvođačima proširenje njihove djelatnosti na legalnu komercijalizaciju takvih proizvoda.
"Očuvanje autohtonih i tradicijskih biljnih vrsta je neophodno za očuvanje biološke i genetske raznolikosti čime se osigurava stabilnost poljoprivredne proizvodnje na lokalnoj i nacionalnoj razini“, poručio je dekan fakulteta.
Medijski prostor, navodi i prvi čovjek HAD-a, dobile su samo određene udruge i pojedinci koji prenose krive i nestručne informacije. Našim poljoprivrednicima, vrtlarima i javnosti, poručuje, treba omogućiti informaciju i od agronomske struke te oplemenjivača i uzgajivača sjemena.
"Više ne možemo pasivno slušati i biti promatrači javne rasprave koja je krenula u pogrešnom smjeru“, zaključio je u priopćenju.
Tagovi
Zakon o sjemenu Hrvatsko agronomsko društvo Mali proizvođači Autohtono sjeme FAZOS Krunoslav Zmaić Josip Haramija
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom