Pretraga tekstova
Prošle godine su pronađene rezidue ovog herbicida na 14 lokacija ekološkog uzgoja heljde, vrijednog 80 tisuća eura. Početak tretiranja u jesen već je izazvao oštre reakcije u eko, ali i pčelarskom sektoru.
Francuski pčelari pozvali su na zabranu drugog najraširenijeg herbicida, prosulfokarba, rekavši da je to potrebno kako bi se zaštitio sektor koji se oporavlja od najgorih prinosa meda u povijesti, piše euractiv.
Naime, upotreba pesticida trenutno je jedna od najvrućih tema među dionicima tamošnje agrarne javnosti. Mjesecima se raspravlja zbog nadolazeće obnove kontroverznog glifosata, ali i nedavnog odobrenja neonikotinoida koji sprječavaju virus žutice šećerne repe.
Sada su izbile nove napetosti oko primjene aktivne tvari prosulfokarb. Riječ je o drugom najčešće korištenom herbicidu u toj zemlji, nakon glifosata.
Prošle godine su pronađene rezidue ovog herbicida na 14 lokacija eko uzgoja heljde, vrijednog 80 tisuća eura, a početak tretiranja u jesen već je izazvao oštre reakcije u sektoru ove vrste proizvodnje.
Ovaj herbicid jedan je od najprisutnijih pesticida u zraku, kako po učestalosti, tako i po koncentraciji jer je vrlo hlapljiv, navedeno je u zajedničkoj izjavi koju je objavila Nacionalna federacija za ekološku poljoprivredu (FNAB), Federacija eko proizvoda - Forébio te NVO Générations Futures.
Kao takav, svake se godine nađe i u usjevima koji nisu njime prskani. Primjerice, prošle su godine na ekološkim usjevima za 100 puta premašili maksimalno dopuštene razine, istaknule su organizacije.
Kako bi se izbjegla daljnja kontaminacija, a time i uništavanje eko usjeva, organizacije su zatražile zabranu proizvoda na bazi te aktivne tvari, što bi se moglo provesti dekretom prefekture u slučaju iznimnog i opravdanog rizika uzrokovanog upotrebom sredstava za zaštitu bilja.
"Cijela je industrija predana promicanju i zaštiti zdravlja pčela te osiguravanju ekološke sigurnosti, ali i učinkovitom te ciljanom korištenju pesticida samo tamo gdje je to potrebno", komentirao je zatraženu zabranu Liam English, voditelj komunikacija tvrtke Syngenta koja proizvodi prosulfokarb. Dodao je da ne postoje opasnosti za pčele povezane s ovom aktivnom tvari.
No, pčelari su itektako zabrinuti zbog pesticida u vrijeme kada zemlja očekuje novi plan za zaštitu oprašivača. Katastrofalna godina pčelarenja u kojoj je urod meda tri puta manji nego 2020., prvenstveno je pripisan klimatskim promjenama. Međutim, francuska nacionalna pčelarska udruga UNAF zabrinuta je i zbog utjecaja pesticida.
U zajedničkom priopćenju za javnost objavljenom 21. listopada, UNAF, Nacionalni pčelarski savez (SNA) i udruga Terre d’abeilles osudili su nacrt uredbe rekavši da će ona još manje zaštititi pčele od one koja je na snazi.
Organizacije kažu da strahuju da će politika popustiti pod pritiskom agrokemijskih tvrtki. Smatraju da bi francusku vladu trebao voditi snažan interes za očuvanje oprašivača i utjecaj na agro-ekološke, prehrambene i zdravstvene čimbenike.
Za ovaj su sektor zabrinuti i građani. Naime, do kraja rujna europska građanska inicijativa pod nazivom "Spasimo pčele i poljoprivrednike" prikupila je više od 1,2 milijuna potpisa. Ona poziva na smanjenje upotrebe pesticida za 80 posto do 2030. i potpuno ukidanje do 2035. godine.
Sve se ovo događa nekoliko mjeseci prije nego što bi Francuska trebala preuzeti predsjedanje Vijećem EU-a i nekoliko tjedana nakon što je tamošnja nacionalna skupština zatražila od vlade da zaštita pčela postane nacionalni cilj za 2022.
Prema trima udrugama, francuska izvršna vlast treba iskoristiti priliku te novom uredbom konačno pomiriti poljoprivredu i pčelarstvo. Također tvrde da njihovi zahtjevi još nisu došli do ministra poljoprivrede te da čekaju konačnu odluku premijera. Njega su pozvale da ne potpisuje novi plan za oprašivače bez da u njemu nisu prava rješenja.
Očekuje se da će prefekture u narednim tjednima odlučiti hoće li zabraniti prosulfokarb, koji se opet procjenjuje na razini EU-a s ciljem ponovnog odobrenja nakon 31. listopada 2022.
Tagovi
Francuska Herbicidi Zabrana Prosulfokarb Pčelari Zaštita pčela Syngenta Aktivna tvar Eko uzgoj Rezidue Zaštita oprašivača
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.