Analitičari upozoravaju na još veću bijedu u svijetu, a našim vlastima hrvatski seljak nije partner iako bez njega kruha nema, piše zamjenica predsjednika Demokratskog HSS-a
Otkupna cijena ovogodišnjeg uroda pšenice u Hrvatskoj se (ne)zna. Ne zna se ni po kojoj cijeni i koja će količina biti otkupljena za Državne robne zalihe. Svakim danom nastavlja se pad cijena žitarica i cijene pšenice, kukuruza i ječma su negdje na razini prije rata u Ukrajini. Zbog uvoza pšenice iz Ukrajine prosvjeduju poljski poljoprivredni proizvođači, iako Europska komisija tvrdi da europskim zemljama nije potreban uvoz te krušarice. Tijekom prosvjeda poljski proizvođači ukazali su na dodatne probleme koji pogađaju poljoprivrednu proizvodnju.
Prvenstveno je riječ o visokim troškovima proizvodnje koji u kombinaciji sa smanjenim cijenama rezultiraju neisplativošću. Upozoravaju da je tržište preplavljeno ukrajinskim žitaricama koje su trebale biti upućene u Afriku i Bliski Istok, a što su i prikazali u videu na svom Facebooku.
Jednostavno, uvoz jeftinih žitarica imat će dramatične posljedice jer zbog visokih troškova proizvodnje i niskih otkupnih cijena pa poljoprivrednici jednostavno neće moći pokrenuti poljoprivrednu proizvodnju na jesen i u proljeće 2023. Tada slijedi bankrot.
Hrvatski seljaci su očekivali da će otkupna cijena pšenice najbolje, premium klase biti 2,5 kuna po kilogramu, no očekivanja i potiha obećanja, sasvim očekivano su se izjalovila pa se, kako sada stvari stoje, otkupna cijena mogla kretati nevjerojatnih 2,1 odnosno najviše 2,2 kune po kilogramu. Zapravo, seljak nikada nije bio partner državi ili bilo kojoj vlasti, bez obzira proizvodio pšenicu, mlijeko ili meso. Seljaka je sve manje i jedino što savršeno funkcionira je model pogodovanja velikim proizvođačima. Hrvatski seljaci se, i ovoga puta osjećaju izigranima. Vlasti ne cijene ni seljaka ni hranu. Kako drukčije protumačiti stalno prenemaganje?
Cijene energenata stalno rastu, a i prije toga cijene brašna i pekarskih proizvoda su drastično povećane, s tendencijom rasta. Bez puno objašnjavanja i preračunavanja, cijene će rasti, a seljaci i potrošači će najviše stradati. Većina hrvatskih građana čeka kataloška sniženja pekarskih proizvoda u trgovačkim lancima i neizvjesno je uopće koliko će uskoro koštati kilogram kruha. Najave su i do 20 kuna.
U susjednoj Mađarskoj, cijena kilograma polubijelog kruha je oko 11 kuna, negdje ispod deset, no Mađari se boje, s obzirom na opće poskupljenje hrane da bi cijena takvog kruha mogla porasti i na 15 kuna. Kažu: cijene lete u nebo kao da sutra ne postoji.
Vratimo se na početak teksta i probleme s pšenicom iz Ukrajine. U sveopćem ratnom metežu koji je izazvala agresija Rusije na Ukrajinu, cijelo svjetsko tržište je poremećeno pa tako i„tržište informacija“. Jednostavno, puno toga nije onako kako na prvi pogled izgleda pa treba pratiti trag novca, a time i vlasništva.
Prema javno dostupnim informacijama Ukrajina je u lipnju izvezla najmanje 104 tisuće tona pšenice. Točno je da je zbog blokade njihovih crnomorskih luka, taj izvoz otežan i bitno smanjen. Ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede, prema pisanju Reutersa od 27. lipnja, izvijestilo je da je u prvih 22 dana lipnja, u odnosu na lipanj prošle godine, izvoz žitarica iz Ukrajine pao za 44 posto, na 1,1 milijun tona. U 22 dana lipnja izvezli su 978 tisuća tona kukuruza i 24 tisuće tona ječma. Prije početka ruske invazije u veljači ove godine, mjesečno je izvozila i do 6 milijuna tona žitarica i većinu svojih proizvoda izvozila je preko morskih luka, a sada su se morali prebaciti na željeznički ili cestovni transport preko zapadne granice ili riječni promet kroz male dunavske luke. I dalje se traže alternativni pravci.
Ukrajinci tvrde da još uvijek u svojim skladištima imaju 20 milijuna tona žitarica od prošle žetve koje ne mogu izvesti zbog blokade luka, a alternativni pravci još nisu u dovoljnoj mjeri razvijeni kako bi apsorbirali te količine. Problem im predstavlja činjenica da brzo moraju “počistiti” silose jer neće imati gdje skladištiti ovogodišnji urod.
Ruski i ukrajinski izvoz predstavljaju čak 30 posto svjetske trgovine pšenicom, 32 posto trgovine ječmom i 40 posto svjetske trgovine kukuruzom. Koliko će ratna zbivanja na teritoriju Ukrajine trajati, nitko se ne usudi predviđati no “žitnica Europe” mahom hrani zemlje Afrike i Azije. O ukrajinskom izvozu najviše ovise države poput Čada, Egipta, Somalije i Libanona.
Europska unija ne treba ukrajinsku pšenicu i prema procjeni Europske komisije u sezoni 2022./23. države EU će na raspolaganju imati 145,5 milijuna tona pšenice, dok joj je za domaću potrošnju potrebno 92,5 milijuna tona. Dakle, Europa sama proizvede dovoljno za svoje potrebe.
Procjenjuje se da će Rusija u sezoni 2021./22. izvesti 32 milijuna tona pšenice, a da će se to u narednoj sezoni popeti na 39,5 milijuna tona.
Kao glavne države uvoznice ruske pšenice za narednu sezonu navedene su Turska, Egipat, države sjevera Afrike i Saudijska Arabija. Sudeći prema tome, očito je da Rusija, bez obzira na zapadne sankcije, i dalje izvozi pšenicu u svijet, no plaćanje je otežano zbog izbacivanja velikih banaka iz sustava SWIFT. Ipak, Europska unija odgovara da je samo dio ruskih banaka isključen iz tog sustava, a da se poljoprivredni proizvodi i dalje mogu plaćati preko drugih. Naglasili su i da se sankcije odnose samo na bilateralnu trgovinu između država članica EU i Rusije, dok ostale države mogu trgovati poljoprivrednim proizvodima s Rusijom.
Wall Street Journal upozorava da ruska invazija na Ukrajinu uzrokuje globalnu glad i skok cijena hrane te da će budući poremećaji u lancima snabdijevanja dovesti do još veće bijede. Elisabeth Braw, istraživačica na Američkom institutu za poduzetništvo, upozorila je da mnoge zemlje shvaćaju da moraju obrađivati više zemlje kako bi osigurale hranu. Međutim, rade ono što je već učinila Ukrajina koja je prodala većinu svog najboljeg poljoprivrednog zemljišta Kini kako bi ga koristila za prehranu vlastitog stanovništva.
Istraživačica je navela da je Kina prije nekoliko godina kupila gotovo desetinu obradivog zemljišta Ukrajini. Dodala je da bi uključene zemlje trebale biti oprezne prema onima koji žele kupiti poljoprivredno zemljište, kao što to čine s potencijalnim kupcima osjetljive tehnologije.
Konkretno u Ukrajini, Peking je 2013. godine kupio devet posto plodnog poljoprivrednog zemljišta, što je jednako pet posto ukupne teritorije u zemlji, uz zakup na 50 godina. Od 2011. do 2020. godine Kina je kupila gotovo sedam miliona hektara poljoprivrednog zemljišta širom svijeta.
Svi analitičari upozoravaju da ruska invazija uzrokuje globalnu glad i skok cijena hrane te da će budući poremećaji dovesti do još veće bijede i sasvim je jasno da će geopolitička zbrka i konfrontacija dovesti do daljnjih poremećaja u lancima opskrbe hranom.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 8 mjeseci
Samo su TURCI cijenili seljake u Slavoniji , oslobodivši ih kmetstva i davanje TURCIMA ; tURSKOM CARU 3 FORINTE PO KUĆI , Turskome zemaljskom gospodaru 10 % žitarica ! A , onda nas OKUPIRAŠE Austrijanci , uvedoše kmetstvo , veleposjednike , natjeraše kmetove da grade ušorena sela , napraviše cirkus sa 2 službe za evidenciju zemlje ! I 1918 Radić i ostali posrbljeni su , a Srbi svojom reformom podijeliše zemlju SOLUNAŠIMA , do 8 jutara , bezemljašima i na ŠTETU seljaka osnovaše poljoprivredna poduzeća ! 1945 za Broza i komuniste seljaci su bili klasni neprijatelji , otimaju zemlju , idu na zemljišni maksimum od 10 ha , obveze u davanju proizvoda prema površini ! A onda 1991 Brozov Đeneral Franjo Tuđman započe podržavljenje poljoprivrednog zemljišta , promašeno raspolaganje sa njom , LOPOVSKU privatizaciju ! To nastavi i besposličar Račan , pa Sanader , Kosorica , pa sadašnja dva KRETENSKA besposličara , Plenković i Milanović ! Pa što se čudimo što radno sposobni napuštaju ovo sranje zvano rh ?
Vladimir Stunković
prije 8 mjeseci
Od kada je to vijest da vlada želi i iseliti državljane ? Kada je bilo drugačije ?
tlehpamer
prije 8 mjeseci
Što će tek biti dogodine,jer će jesenska pšenica biti posijana sa znatno skupljim repromaterijalom, kolika će onda cijena biti?
Đuro Japaric
prije 8 mjeseci
Gospođo Ana , od PLENKOVIĆA trebate tražiti da se imenuje POVJERENSTVO koje bi napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - Strategiju razvoja poljoprivrede ! Turska reforma 1536 - ukidanje kmetstva i davanje zemlje seljacima uz naknadu ; Turskom caru 3 forinte po kući , Turskom zemaljskom gospodaru 10 % žitarica , prelazak na islam velikog broja Slavonaca - samo oko Broda biskup Šimun procjenjuje da je na islam prešlo oko 40 TISUĆA kršćana ! REFORMA Carske Austrije - prtjerivanje oko 250 TISUĆA Slavonaca islamske vjere , dovođenje iz Bosne u organizaciji Savojskog preko 40 TISUĆA kršćana , dovođenje kršćana i iz inozemstva , MODEL feudalaca i KMETOVA , 2 službe za evidenciju zemlje čije posljedice plaćamo 2022 , NAREDBA carice Terezije od koje je upropašten nizinski dio Slavonije i Baranja izgradnjom UŠORENIH sela ! 1848 progas Jelačića da se i u Hrvatskoj ukida crkvena desetina i kmetstvo . 1918 SRPSKA reforma i posrbljenih hrvatskih političara ; nacionalizacija zemlje veleposjednicima među kojim su bili u velikoj mjeri stranci , podjela Solunskim borcima do 8 jutara , bezemljašima 2 jutra i VELIKO usitnjavanje , model poljoprivrednih poduzeća , 1945 BROZOVA REFORMA , zemljišni maksimum do 10 ha i niz zakona koji je omogućio usitnjavanje i tih 10 ha , otimanje zemlje u korist kombinata ! 1991 - 2022 ; 91 podržavljenje zemlje i promašeno raspolaganje sa njom na štetu OPG , LOPOVSKA privatizacija , promašene raspolaganje sa PRIVATNOM zemljom , uvođenje poticaja , ruralno razbacivanje novaca ! HRVATSKA AGRARNA REFORMA , znači PAKET zakona ; NOVI zakon za državnu zemlju , novi za PRIVATNU , Novi O NASLJEĐIVANJU , ukidanje DVOSTRUKE evidencije zemlje , Zakon o vodama , Zakon o šumama ! POSEBNI ČLANCI ZA IZUMRLA sela , kaže POPIS da ih ima 117 , a sa JEDNIM stanovnikom oko 80 !
Đuro Japaric
prije 8 mjeseci
Pa već se prodaje poljoprivredno zemljište u vlasništvu ovog sranja od državice koju su napravili HDZ i SDP ! Pa nije ova zemlja ni bila u vlasništvu Hrvata , kažu da je u stoljeću sedmom bizantski car Heraklije pozvao Hrvate da protjeraju Bizantu nepodobne Avare i da se nasele u Dalmaciju , zemlju mora , kamena i zmija ! Sa povećanjem Hrvata , naselili su Bosnu i prostor između Save , Drave i Dunava ! Hrvati su bez industrije i bolje plaćenih radnih mjesta osuđeni na izumiranje i iseljavanje ! Ovo koriste STRANCI pa u velikom dijelu Istre i Dalmaciji kupuju nekretnine , to im je kao vikend zona ! A , danas sam po - izdio kada sam čuo da Mađarima moramo platiti preko 2 MILIJARDE kuna , radi izgubljenog spora vezano za INU ! Pa Mađari kupite BARANJU , MEĐIMURJE , SRBI - Slavoniju , Nijemci , Austrijanci , Talijani - Istru i Dalmaciju , a Plenkoviću , Grbinu , Milanoviću neka ostane što se vidi sa Zagrebačke katedrale ! Vezano za žito , Hrvatska je mali beznačajni proizvođač poljoprivrednih kultura , a sa ovakvim ponašanjem REŽIMA u Zagrebu NEMAMO budućnost !
SASA FRANIC
prije 8 mjeseci
i kod nas kriminalci na vlasti namjeravaju prodavati nasu zemlju strancima. kao sto pise da su ucinili idioti iz ukraine. to uskoro dolazi. tako da HR zemlja ce uskoro biti vlasnistvo stranaca za hranjenje stranog stanovnistva.
Linus
prije 8 mjeseci
Ništa se u svijetu neće promjeniti dok god bogataši ne budu gladni