Pretraga tekstova
Farme svinja i peradi imaju obavezu obučavanja referentnih osoba koje će morati proći certiciran tečaj odobren od zaduženih organizacija
2022. je godina značajnih promjena u poljoprivredi, a jedna od njih, koja se posebno tiče stočara, ali i ostalih dionika u tom sektoru je povećanje dobrobiti životinja. Nedavno su članovi Europskog parlamenta zatražili od Europske komisije poboljšanje uvjeta za njihov transport.
Francuska, koja u prvoj polovici ove godine predsjedava Vijećem EU, ide i korak dalje. Toj je državi jedan od prioriteta borba protiv zlostavljanja životinja i unaprjeđenje njihove dobrobiti, a odnosi se na sve njih, od stoke, preko kućnih ljubimaca do onih koje se koriste u znanstvene svrhe.
Nastojanje tamošnje Vlade je još 2018. godine bilo osnažiti Zakon o poljoprivredi i hrani s petnaest novih mjera, a krajem 2020. predstavljen je akcijski plan za borbu protiv napuštanja kućnih ljubimaca. U 2021. Zakon je usmjeren na suzbijanje zlostavljanja i jačanje veze između životinja i ljudi. U njega su uključene mjere za razvijanje svijesti o dobrobiti i borbi protiv njihova zlostavljanja, kako domaćih tako i divljih u zatočeništvu.
Tako od 1. siječnja ove godine sve farme koje drže domaće životinje (proizvodne te kućne ljubimce), kao i pripitomljene ili divlje u zatočeništvu, moraju odrediti referentnu osobu, odnosno savjetnika, zaduženog za njihovu dobrobit.
Za farme svinja i peradi je obaveza obučavanja ovih osoba koje će morati proći tečaj certicifiran i odobren od strane Vivéa i OCAPIAT organizacija. Ove osobe će imati šest mjeseci, računajući od početka godine da započnu obuku i 18 mjeseci da ju završe.
Farme s drugim oblicima stočarstva, kao što su farme goveda, ovaca i druge, trenutno nisu obuhvaćene obavezom i mogu proći obuku na dobrovoljnoj osnovi.
Plan predviđa podršku operaterima u stočarstvu da podignu svijest o pitanjima dobrobiti i to financiranjem obuke, posebno u klaonicama.
Navedene mjere su nastale kao odgovor na prijavljivanje učestalih brutalnosti u ophođenju sa životinjama, a u cilju njhove zaštite.
Tagovi
Dobrobit životinja Stočarstvo Stočari Zakon Francuska Zaštita životinja Savjetnik
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Tea Januš
prije 2 godine
Bas tako 🤔😒🙁