Pretraga tekstova
Predložene su i hitne kratkoročne te srednje i dugoročne mjere kako bi se spriječio kolaps u stočarskoj proizvodnji i proizvodnji mlijeka.
Zbog alarmantne situacije u stočarstvu, održan je najavljeni sastanak Hrvatske poljoprivredne komore sa šest sektorskih Odbora na kojem su predložene hitne kratkoročne te srednje i dugoročne mjere kako bi se spriječio kolaps u ovoj proizvodnji i proizvodnji mlijeka.
"Zaključeno je kako je potrebno na idućem sastanka definirati rokove i iznose kratkoročnih mjera pomoći, te da APPRRR u što kraćem roku krene s isplatom jesenske rate potpore stočarima do 15. listopada, isplata 90 posto iznosa od iznosa potpora“, stoji u priopćenju HPK.
Također, zatraženo je zadržavanje kukuruza i uljarica u RH, odnosno obnova robnih zaliha.
Što se tiče dugoročnih, predložili su mjere za obilježavanje hrvatskih proizvoda, obnovljive izvore energije, klanje na gospodarstvima i preradu, rješavanje pitanja poljoprivrednog zemljišta kao i mjeru vezano za kapitalno investiranje u skladišta žitarica i prerada.
Temeljem zaključaka s održanog sastanka Hrvatska poljoprivredna komora uputila je hitan dopis Ministarstvu poljoprivrede od kojeg je zatražila novi sastanak do kraja ovog tjedna, budući da je položaj stočara u RH s obzirom na novonastali poremećaj na tržištu žitarica nepovoljan i rizičan za cijeli sektor.
Kako navode, tekuća godina može se okarakterizirati kao izuzetno teška za stočare, a njihov trenutni položaj na domaćem, ali i na zajedničkom tržištu trenutno je pod utjecajem izrazito nepovoljnih tržišnih čimbenika uzrokovanih post Covid-19 krizom.
K tome, dodaju, analiza Fakulteta agrobiotehničkih znanosti iz Osijeka pokazala je kako je došlo do naglog rast cijena inputa, odnosno troška hranidbe stoke, koji je do skoka u 2021. godini ukupno bio do otprilike 50 posto materijalnih troškova, a trenutno u pojedinim sektorima prelazi i 70 posto. Rezultat je to rasta cijena žitarica, prerađevina od žitarica i stočne hrane, gdje je u nekim slučajevima rast cijena veći od 50 posto.
Prekid proizvodnje mlijeka najavilo 50 posto hrvatskih farmi?!
"Takva situacija na tržištu uzrokuje poslovanje s gubitkom analiziranih sektora stočarstva", napominju i dodaju da je sukladno tome razlika cijene koštanja i prosječnih tržišnih cijena kod tova junadi iznosi -5,16 kn, sustavu krava – tele -4,66 kn, proizvodnje mlijeka -1,58 kn) tova svinja -4,06 kn, tova pilića -2,43 kn, proizvodnje jaja -0,16 kn. Slična tržišna situacija također je u sektoru ovčarstva i kozarstva, ističu u HPK.
Tagovi
HPK Stočarski sektor Sastanak Hitne mjere
Autorica
Neka pati koga smeta.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas! Meni čak nije ni smiješno. U što mi ulažemo pare! Užas!
SASA FRANIC
prije 3 godine
pa ako je porasla hrana za stoku, kako onda nije porala otkupna cjena mesa i mljeka?? ajde neka mi to netko od postavljenih na vlast sarlatana objasni??? kada skoci cjena npr brasna odmah skoci i cjena kruha. a ovdje je u pitanje magija pa cjna hrane za stoku skoci a meso i mljeko se prodaje po staroj cjeni. e kada netko dokuci kako i zasto je to uopce moguce, moci ce rjesiti problem nepostenog polozaja stocara u HR. jednostavo treba skociti cjena mesa i mljeka za 30-40% i to ce namiriti proizvodjace. ako netko uveze jefitinije onda ga treba preispitati kako je on mogao uz takve cjene hrane proizvesti meso i mljeko jeftinije nego osta hrana. i onda posto je dobio hrpe poticaja i prikrivenih poticaja treba ga oporezivati da mu cjena bude trzisna
Đuro Japaric
prije 3 godine
Bio sam u Nizozemskoj u jednoj od najrazvijenih država sa poljoprivredom ! Mogu oni smanjiti 30 % krava ali ih imaju još podosta za sebe i izvoz ! Hrvatska IMA uvjete za ovčarstvo i kozarstvo ali je tu prvi uvjet veća površina zemlje ! Inače Plenkoviću i njegovoj bezvrijednoj Vladi , bezvrijednim zastupnicima , a i državljanima RH predlažem da PREUZMEMO NIZOZEMSKI Zakon o nasljeđivanju , a BEOGRADSKI da se VRATI U SRBIJU !
Marta Radić
prije 3 godine
Nizozemskoj predažu smanjenje stočnog fonda za 30% , zog zagađenja zraka . Kažu da je stoka drugi najveći zagađivač poslije automobila.Budućnost ulaganja u stočarstvo vrlo je diskatubilno....treba ili ne.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Sudjelovali ste u Povjerenstvu Tolušića prilikom pisanja SMEĆA zvanog Zakon o poljoprivrednom zemljištu 2017 ! Sada vaša ministrica ide na izmjenu tog SMEĆA ! To SMEĆE ne može se izmijeniti već se MORA napisati NOVI Zakon ! Poljoprivredno zemljište vodi se u Privatnom I DRŽAVNOM vlasništvu ! Puno privatnog je na UMRLIM ! Na koje zemljište mislite vi iz VLADINE HPK ?