Pretraga tekstova
Vlado Lakić ispred crnogorskog Udruženja stočara rekao je da prerađivači za otkup mlijeka iz Srbije daju 48 centi (3,63 kune) po litri, te da je pitanje za Vladu i ministarstvo zašto i njima ne daju isti iznos.
Nekoliko desetaka stočara, proizvođača mlijeka, okupilo se jučer ispred Ministarstva poljoprivrede Crne Gore, kako bi performansom najavili obustavu isporuke tamošnjim mljekarama, pišu podgoričke Vijesti.
Bidone mlijeka koje su donijeli, ostavili su na pločniku, a ranije pozvali zainteresirane institucije kao što su Crveni križ ili Vojska te socijalno ugrožene građane da ih uzmu kako ga ne bi prolili.
Proizvođači traže da im se ukupna otkupna cijena poveća na 70 centi (5,30 kuna), zbog novog rasta cijena stočne hrane i drugih inputa u proizvodnji.
Mljekare za sada plaćaju 42 centa (3,18 kuna) za najkvalitetnije, dok su od početke godine državne subvencije povećane sa 10 na 14 centi za ekstra kvalitetu, dok općine dodaju još pet do osam centi. Međutim, mnoge, posebice manje farme ne mogu ispuniti sve uvjete kvalitete i količine, pa sveukupno ukupno dobivaju oko 60 centi (4,54 kune) po litri.
Vlado Lakić ispred Udruženja stočara rekao je da prerađivači za otkup mlijeka iz Srbije daju 48 centi (3,63 kune) po litri, te da je pitanje za Vladu i ministarstvo zašto i njima ne daju isti iznos.
"Opravdano sumnjamo da to namjerno rade kako bi uništili crnogorske proizvođače i kako bi postali ovisni o uvozu iz okruženja", naveo je Lakić.
Posljednja je vijest da su proizvođači predali jučer prerađivačima 97,4 posto mlijeka, među kojima se nalaze tri najveće crnogorske mljekare, kazao je "Vijestima" neslužbeno jedan od prerađivača. On je istaknuo da prerađivači nisu krivi za obustavu isporuke, da su u lancu distribucije i oni ugroženi, kao i da prate lidera na tržištu - Imlek iz Srbije i da sve ovisi od uvjeta koje oni postave.
Stočari će danas imati sastanak s ministrima poljoprivrede, financija i ekonomskog razvoja, a Lakić je kazao da će on biti sudbonosan za opstanak mljekarskog sektora u Crnoj Gori. Dosadašnji pregovori nisu dali rezultate.
U Srbiji su, pak, stočari Mačvanskog okruga održali prosvjed u Šapcu 25. ožujka na kome su prolijevali mlijeko u glavnoj gradskoj ulici. Tvrde da su prinuđeni na ovaj potez jer rade s gubitkom i jedini izlaz je pomoć države, prenosi N1.
"Naši zahtjevi su jednostavni: da se obave pariteti naše proizvodnje i da ih uskladimo s troškovima inputa te proizvodnje i više ne gubimo na krajnjem proizvodu. Imamo samo dva zahtjeva: da nam država da kukuruz iz robnih rezervi i da cijene budu 30 dinara više (1,93 kune) po litri mlijeka", rekao je Milan Pajić, proizvođač iz Badovinaca, predsjednik Skupštine Udruženja proizvođača mlijeka Mačvanskog okruga za Glas Podrinja.
Prema njegovim riječima cijena mlijeka sada je od 28 do 45 dinara (1,80 do 2,90 kune) po litri, bez premije. Dodao je da se mogu odreći premije, ako im se proizvod plati onoliko koliko vrijedi.
Međutim, kako crnogorske, tako i srpske stočare, pored ostalih problema u proizvodnji, muči i uvoz. Podsjetimo da su u prosincu 2016. godine ukinuti prelevmani, odnosno uvozne takse na mlijeko i meso. One su ranije iznosile od 10 do 20 dinara (0,64 do 1,29 kuna) po litri i za kiselo-mliječne proizvode od 10 do 30 dinara (do 1,93 kune). Europska unija je nekoliko puta pozivala Srbiju da ukine ove zaštitne mjere, uz ocjenu da se kose sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, prenio je tada RTV.
I proizvođači mlijeka u Bosni i Hercegovini zaprijetili su obustavom isporuke mljekarama, ukoliko do 10. travnja ne pristanu na novu otkupnu cijenu od 0,95 KM (3,68 kuna) po litri. Trenutno svoje mlijeko isporučuju po prosječnoj cijeni od oko 0,60 KM (2,32 kune).
Fakturiranje po novoj otkupnoj cijeni sirovog mlijeka najavljeno je od 1. travnja, a ona vrijedi za sve proizvođače i male i velike. Prerađivači mlijeka, kao i nadležna ministarstva se po ovom pitanju službeno nisu oglašavali.
Proizvođači navode kako zbog povećanih cijena inputa trenutno posluju bez dobitaka te su na rubu opstanka.
Podsjećamo, dva velika hrvatska otkupljivača mlijeka najavila su povećanje otkupne cijene od 1. travnja. Prema podacima Tržišnog cjenovnog informacijskog sustava u poljoprivredi (TISUP), na domaćem je tržištu u veljači prosječna iznosila 2,70911 kn/kg (35,99 €/100 kg) uz 4,11 % m.m. i 3,49 % m.b i bila je u odnosu na godinu dana ranije viša za 6,02 posto.
Proizvođači su već naglasila da bi, i u slučaju da cijena bude 4 kn/kg bili na nuli. Da bi im trebalo pripadati 50 posto od cijene mlijeka u trgovini, rekao je nedavno i proizvođač Marinko Živić.
Tagovi
Obustava isporuke Prerađivači Šabac Crnogorski mljekari Uvoz mlijeka Prolijevanje mlijeka
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka koja je svoju specijalnost pronašla u agro novinarstvu. U poslu i životu vodi se Nietzscheovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.