Morat ćemo izvesti pšenicu, nažalost, u primarnom obliku. Nadam se kroz ove fondove i novce koji dolaze da ćemo uspjeti povećati preradbene kapacitete. Imamo ljude koji žele raditi i mlade poljoprivrednike željne znanja, zaključio je Mato Brlošić iz HPK.
Iako je 5. sjednicom Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, koja je održana u petak u Vinkovcima, tematski dominiralo potpisivanje Razvojnog sporazuma između pet slavonskih županija i Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Ministarstva poljoprivrede, govora je bilo i o stanju i aktualnostima u poljoprivredi.
U obraćanju članovima Savjeta, predvođenih predsjednikom Vlade Andrejom Plenkovićem, Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore poručio je kako je za budućnost poljoprivrede u Slavoniji nužno izgraditi Regionalni distribucijski centar u Osijeku te uložiti sredstva u infrastrukturu osječke Zračne luke. Pojasnio je i zašto.
"Sigurno, negdje u budućnosti, kada budemo izgradili akomulacijska jezera i navodnjavali svoje njive imat ćemo proizvodnju ostale hrane kao što danas imamo pšenice, a tada će nam trebati i nova tržišta koja će biti dostupna kroz Distribucijski centar i Zračnu luku Osijek", kazao je Brlošić.
Također je rekao kako prvi rezultati ovogodišnje žetve pokazuju samodostatnost Hrvatske u pšenici koje je, po Brloševićem riječima, količinski požnjeveno dvostruko više nego što je Hrvatskoj potrebno.
Projekt Slavonija: Potpisani ugovori za 130 projekata vrijednih 1,3 milijarde kuna
"Morat ćemo izvesti pšenicu, nažalost, u primarnom obliku. Nadam se kroz ove fondove i novce koji dolaze da ćemo uspjeti povećati preradbene kapacitete. Imamo ljude koji žele raditi i mlade poljoprivrednike željne znanja", zaključio je Brlošić. Inače, Hrvatska ove godine očekuje ukupno 850.000 tona pšenice, 400.000 za domaće potrebe, a gotovo pola milijuna za izvoz.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov pozvala je potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića da zaštiti interese države u slučaju raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem u Trpinji čije su općinske vlasti, na prigovor VUPIK-a, prihvatile da maksimalna površina data na korištenje umjesto ranije predviđenih 20 bude čak 2.000 hektara.
Krenuo otkup pšenice, cijena od 0,90 do 1,30 kuna za kilogram
"Za mene nije normalno da ako netko ima 2.000 hektara u općini da mu je maksimum 2.000 hektara. To je van svake pameti, ali Općina Trpinja nije dostavila u zakonskom roku ministarstvu svoj program raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem tako da će njezinu ulogu pruzeti Vukovarsko-srijemska županija. Zato i postoji kontrolni mehanizam u ministarstvu kako bi se takve stvari iznivelirale i stvari posložile na pravi način", odgovorio je Tolušić.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 4 godine
Koalicijski partner SDSS je podržala Tolušićev Zakon o poljoprivrednom zemljištu , pa ne vidim razloga da traži zaštitu države ! Ova država zastupana sa nesposobnom Vladom , Kolindom i korumpiranim saborom , štiti interese države sa zakupom i kmetstvom , ali je PROTIV razvoja seljačke poljoprivrede u Slavoniji i Baranji !