Na pariškoj burzi cijene su prvi puta u posljednja tri tjedna pale ispod 400 eura po toni.
Da političke igre imaju utjecaja na svjetsko tržište i cijene hrane dokaz su i pregovori s Rusijom i njena najava deblokade crnomorskih luka. Ova vijest je dovela do pada cijena žitarica.
Reuters je izvijestio da je visoki službenik UN-a imao konstruktivne razgovore s prvim potpredsjednikom ruske vlade Andrejem Belousovim o olakšavanju izvoza ruskih žitarica i gnojiva na svjetska tržišta.
U Washingtonu je na dodatnim razgovorima Rebecca Grynspan, šef Konferencije UN-a za trgovinu i razvoj (UNCTAD) i koordinator globalne grupe UN-a za odgovor na krizu hrane, energije i finansCja koja ima za cilj pomoći zemljama da se suoče s aktualnim ekonomskim šokovima.
Prošlog mjeseca je Antonio Guterres posjetio Moskvu i Kijev te pokušao posredovati i postići dogovor kako bi se omogućio izvoz ukrajinske hrane, prvenstveno žitarica, kao i izvoz ruskih proizvoda i gnojiva.
Rusija i Ukrajina čine skoro trećinu globalnih zaliha pšenice. Rusija je najvažniji izvoznik gnojiva, a Ukrajina najvažniji izvoznik kukuruza i suncokretovog ulja. Sukob je prekinuo isporuke hrane i drugih proizvoda i potaknuo globalnu prehrambenu krizu uz porast cijena žitarica, jestivog ulja, goriva i gnojiva.
Trenutno u ukrajinskim silosima čeka više od 20 milijuna tona žitarica, jer su luke blokirane. Rusija zauzvrat traži ublažavanje sankcija koje su poremetile njenu proizvodnju gnojiva i izvoz žitarica.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u razgovoru s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom da je Rusija spremna omogućiti nesmetan izvoz žitarica iz ukrajinskih luka u koordinaciji s Turskom.
Na koju će stranu 22 milijuna tona ukrajinskih žitarica - preko Bjelorusije ili Turske?
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba je na Twitteru napisao da ova zemlja radi na međunarodnoj operaciji koju predvode UN s mornaricama trećih zemalja kako bi osigurala siguran trgovački put za izvoz hrane.
Russia plays hunger games with the world by blocking Ukrainian food exports with one hand and trying to shift the blame on Ukraine with the other. Ukraine is working on an international UN-led operation with navies of partners ensuring a safe trade route with no security risks.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) May 31, 2022
Skepticizam postoji kada je u pitanju postizanje dogovora. U tekstu koji je objavio Agrarheute, možemo pročitati da je i sama najava deblokade luka doprinijela snižavanju cijena žitarica. U utorak su europske cijene pšenice pale za 15 eura na 392 eura po toni, koliko je i danas na pariškoj EuroNext burzi. U posljednja tri tjedna to je prvi put da su pale ispod 400 eura.
Ista situacija je i na čikaškoj burzi gdje je njezina cijena pala za 70 centi i iznosila 10,87 dolara po bušelu.
Ipak se očekuje novi rast. U stvarnosti ponovno otvaranje luka neće ići glatko, jer natovareni brodovi odavno čekaju usidreni.
Kretanje cijena žitarica na svjetskim burzama pratite na Baze podataka > Tržište
Rat je stopirao trgovinu. Od 1. do 30. svibnja 2022. ukrajinski izvoz je iznosio 1,06 milijuna tona. Skoro je prepolovljen u usporedbi sa 2,8 milijuna tona u svibnju 2021. godine. Ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede je objavilo da izvoz uključuje oko 1,0 milijuna tona kukuruza i 42.000 tona pšenice.
Pored toga, najveći svjetski uvoznik pšenice, Egipat, zabranio je trgovinu tom žitaricom trećim stranama u zemlji do kraja kolovoza. Vlada je odgovorna za tržište i namjerava otkupiti sve usjeve od egipatskih poljoprivrednika nakon što su ostali bez većeg dijela crnomorske, od koje zemlja ovisi.
Istovremeno je novi udar na cijene pšenice i poticaj za njihov rast došao iz SAD gdje je Ministarstvo poljoprivrede USDA priopćilo da su poljoprivrednici zasijali samo 73 posto od planiranih površina pod jarom. Ocjena usjeva ozime ostaje među najgorim zabilježenim.
Samo 29 posto ozime ocijenjeno je kao dobro do odlično izvijestio je USDA u svom tjednom izvješću o uvjetima žetve i napretku sjetve.
Kada je u pitanju sjetva kukuruza ona je prošli tjedan bila završena 86 posto, dok je soja bila posijana na 66 posto planiranih površina.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 11 mjeseci
Ovcama šišaju vunu ,a seljake šišaju sa velikim ulaznim troškovima i minimalnim otkupnim cijenama seljačkih proizvoda !Seljaci su zadovoljni u Hrvatskoj i u Europi pod okupacijom SAD , nema bune !
Mirko Štivić
prije 11 mjeseci
Ako je deblokada Ukrajinske luke (jedne) razlog za pad otkupnih cijena pšenice? Zašto iz istog razloga ne pojeftini nafta i derivati? Zato što je mafija dogovorila kako malom čovjeku oderatikožu.