Potpredsjednik HPK Mato Brlošić komentirao je i proljetnu sjetvu, izdavanje propusnica, ali i otvaranje dijela tržnica.
Poljoprivrednim proizvođačima trenutno bi najveća pomoć bila isplata potpora u punom iznosu i to najkasnije do 15. travnja, kako bi mogli investirati u sjetvu, izjavio je u petak za Hinu potpredsjednik Hrvatske poljoprivredne Komore (HPK) Mato Brlošić.
Kazao je kako pripreme za proljetnu sjetvu teku prilično dobro, dio sjetve je već odrađen, a trgovine specijalizirane za repromaterijale u poljoprivredi funkcioniraju i rade.
Ali nije dobro, ističe Brlošić, što ne rade trgovine specijalizirane za rezervne dijelove. "Jako je važno imati repromaterijal i rezervne dijelove, jedno bez drugoga ne ide i moramo hitno poraditi na tome da se otvore te specijalizirane trgovine za prodaju poljoprivrednih dijelova i mehanizacije. To je nužno", rekao je.
Repromaterijala, sjemena, zaštitnih sredstava, po njegovim informacijama je dovoljno, a i vrijeme poljoprivrednicima ide na ruku.
Proljetna sjetva uz Covid-19: zatraženo hitno otvaranje trgovina s dijelovima za strojeve
"U idućih mjesec, mjesec i pol dana proljetna sjetva bit će intenzivna, kao i prihrana kultura zasijanih jesenas, poput pšenice. Za tri, tri i pol mjeseca žeti ćemo pšenicu i onoga najvažnijega proizvoda za ishranu ljudi Hrvatska će sigurno imati dovoljno za svoje potrebe", rekao je Brlošić.
Osvrnuo se i na propusnice za poljoprivrednike, napominjući kako je prvotni prijedlog komore bio da osobna iskaznica i iskaznica poljoprivrednog gospodarstva budu dovoljne za njihovo nesmetano kretanje, bez obzira gdje su im njive, ili kod nabavke materijala ili dijelova.
Kome je potrebna propusnica - pojašnjenja za OPG-ove i ribare-obrtnike
Imamo 170 tisuća upisanih OPG-a, a više od 70 posto njih ne može na internet, jer je riječ o starijim osobama, kazao je Brlošić napominjući da se treba pobrinuti kako im dostaviti propusnice. Postoje čak, kako je naveo, i specifičnosti poput pčelara koji pčele drže i nekoliko stotina kilometara od svoga prebivališta, a nisu upisani u upisnike.
"Sve je to dosta složeno i teško rješivo u jednom danu", rekao je Brlošić.
Kazao je i kako je poljoprivrednike razljutila nedavna odluka o zatvaranju tržnica, čime je malim proizvođačima onemogućena prodaja njihovih proizvoda.
"Sada se došlo do nekog prijelaznog rješenja i nadam se da će već za vikend voće i povrće koje su proizveli mali OPG-i doći na tržnice i do potrošača", rekao je.
Naime, ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović jutros je uz ostalo najavio dopuštanje rada određenih specijaliziranih trgovina u sastavu tržnica kako bi se povećao kapacitet opskrbe hrvatskih građana i pomoglo hrvatskoj poljoprivredi.
To su trgovine koje prodaju hranu i higijenske artikle, poljoprivredne trgovine i trgovine koje prodaju hranu za životinje. Odluka stupa na snagu danas, a očekuje se da trgovine počnu raditi od sutra ujutro, rekao je Božinović.
Izvori
Tagovi
pege25
prije 5 godina
Bilo bi very nice kad bih i eko potpore isplatili do 15.04
Đuro Japaric
prije 5 godina
Što vrijedi internet kada osobe određene od nesposobnog ministarstva poljoprivrede u 2 dana nisu mi odgovorili na podneseni zahtjev za rad na opg i pčelinjaku , a ni putem telefona ne možete dobiti imenovanu osobu u Brodskoposavskoj županiji ! Isplata poticaja do 15 travnja neće ništa bitno pomoći u smislu proizvodnje u Hrvatskoj , koja je za poljoprivredni muzej eu !
Marta Radić
prije 5 godina
Slažem se da treba hitno isplatiti potpore poljoprivrednicima i to direktne u punom iznosu i iaks mjete RR za 2019 g. No isto tako treba donijeti nacionalni plan proizvodnje u ovim kriznim vremenima. Plan proizvodnje prema potrebama , a ne uvoziti. Plan treba donijeti na nivou županija uvažavajući specifičnosti i mogućnosti. Te osigurati poslovne subjekte za otkup i dogovorenu ciljanju cijenu , te isplatu. Uvažavajući potrebe RH za hranom i prerađivačkom industrijom.