Pretraga tekstova
FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao za 2% u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 96,1 boda i tako dosegao najvišu razinu još od veljače.
Cijene hrane porasle su već treći mjesec za redom zbog veće potražnje i slabijeg američkog dolara, izvijestila je UN-ova agencija za hranu i poljoprivredu FAO.
Tako je indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda porastao za 2% u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 96,1 boda i tako dosegao najvišu razinu još od veljače.
Cijene žitarica porasle su za 1,9% u odnosu na srpanj. Među glavnim najviše su porasle one sirka, ječma i riže. Cijena kukuruza se također povećala, potaknuta zabrinutošću zbog mogućnosti smanjenja američke proizvodnje nakon nedavne štete na usjevima u Iowi.
FAO indeks cijene biljnog ulja povećao se za 5,9%, predvođen većim iznosima za palmino, a nakon njega sojino i suncokretovo.
Prosječne cijene šećera porasle su za 6,7% u odnosu na srpanj, a kao glavni razlog navode se loše prognoze prinosa u Europskoj uniji i Tajlandu. Snažna uvozna potražnja u Kini također je pomogla povisiti ih.
Suprotno tome, indeks mliječnih proizvoda nije se mijenjao tijekom mjeseca, pad cijene sira i punomasnog mlijeka u prahu nadoknađeni su jačim kotacijama maslaca i obranog mlijeka.
Cijene mesa također su kod većine ostale nepromijenjene, osim svinjetine koja je rasla kao rezultat većeg uvoza u Kinu.
U dodatnom izvješću, dali su svoju prognozu za sezonu žitarica u 2020. na 25 milijuna tona, uglavnom zbog očekivanja niže proizvodnje kukuruza u Sjedinjenim Državama.
Međutim, unatoč tom smanjenju, agencija je i dalje očekivala rekordnu žetvu ove godine od gotovo 2,765 milijardi tona, što je 3% više u odnosu na razinu iz 2019. godine.
"Rekordne žetve kukuruza predviđaju se u Argentini i Brazilu, dok se očekuje da će globalna proizvodnja sirka porasti za 6% u odnosu na prethodnu godinu. Svjetska proizvodnja riže u 2020. također bi trebala doseći novi rekord od 509 milijuna tona ”, poručuju iz agencije.
Procjena svjetskih zaliha žitarica do kraja sezone 2020./21. iznosi 895,5 milijuna tona, što je za 33,4 milijuna tona manje nego u srpnju.
Tagovi
FAO Hrana Cijene Žitarice Ulje Šećer Meso Mliječni proizvodi
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !