Kukuruz šećerac je osjetljiviji na sušu, ali i nedostatak hraniva. Kako uzgajati ovu najprofitabilniju povrtlarsku kulturu?
Kukuruz šećerac se smatra najprofitabilnijom povrtlarskom kulturom. Znamo da se uzgaja kao ratarska, ali se u povrtlarsku ubraja zbog kratke održivosti nakon berbe budući da on tada nije tehnološki zreo, ali i zbog načina pripreme te prerade zrna.
Može se koristiti u svježem stanju, kuhati i peći, zamrzavati, kiseliti te kao sirovina za industrijsku preradu. Nije zahtjevna kultura. U odnosu na klasičan kukuruz, sadrži više šećera i masti.
Sjetva na otvorenom se obavlja u travnju i početkom svibnja, a u plastenicima se može posijati i nešto ranije. Termin sjetve treba prilagoditi vremenskim prilikama, ali ne započinjati dok se zemlja ne zagrije na minimalno 10ºC dok je optimalna 13ºC. Može se uzgajati i u drugim rokovima sjetve.
Ima veće zahtjeve za toplinom od kukuruza za zrno. Dubina sjetve je 5 cm. Razmak u redu je od 20 do 30 cm, a međuredni najčešće od 30 do 60 cm. Količina ovisi o razmaku sjetve i kreće se od 10 do 20 kg/ha.
Osjetljiv je na nedostatak hraniva, posebno tijekom cvjetanja i formiranja klipa. Manje je otporan na sušu. Često se uzgaja zajedno s visokim grahom mahunarom.
TOP 3 povrća koja se siju u travnju i odlični su susjedi u vrtu
Proces klijanja i nicanja se može ubrzati potapanjem sjemena u vodu temperature oko 30ºC tijekom 24 h. Nabubreno zrno niče do četiri dana ranije. Visina biljaka je različita. Rane sorte su niže.
Prosječan prinos je 6 t/ha.
Bere se u fazi mliječne zrelosti. Tada zrno sadrži najviše šećera, a stvaranje proteina još nije započelo. S većom temperaturom zraka ubrzava se otpuštanje i zbog toga berba kratko traje. Prvi znak da je klip spreman za berbu je pojava smeđe boje na svili kukuruza. Kada zrno zaparamo noktom treba se vidjeti mliječni sadržaj. U slučaju da pukne, još je zeleno i s berbom treba pričekati.
Obavlja se u jutarnjim satima i odmah prerađuje, jer stajanjem samo jedan dan može izgubiti i do 50 posto šećera. Do sljedećeg dana se može sačuvati kada ne uklonimo ovojne zelene listove. Ako ga u kućanstvu želimo sačuvati još tri do pet dana, u posudu stavimo očišćene klipove, prelijemo hladnom vodom i čuvamo u hladnjaku.
Imate li kakav trik ili pitanje? Pišite nam u komentarima ispod teksta!
Kakva su vaša iskustva s ovom povrtnicom? U kojem sjetvenom roku vi uzgajate kukuruz šećerac? Sam ili skupa s grahom, tikvama? Kako ga je najbolje pripremiti - kuhanog, pečenog, na roštilju ili u salati?
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sweet maize | Latinski naziv: Zea mays L. convar. saccharata Koern.
Kukuruz šećerac u mliječnoj zriobi može se jesti u svježem stanju, a najviše se koristi kuhan. Klip se može konzervirati, zamrzavati i marinirati. Jednogodišnja je i zeljasta... Više [+]Tagovi
Autorica
Stana Nikolić
prije 2 godine
I treba ih sa listovima kuhati. Budu ukusniji. I onda ostaviti u toj vodi jer ako se izvade onda se osuše.
Maja Celing Celić
prije 2 godine
Da, i da se ne ispeku naglo na žari jer tada ostanu prijesni, a ni to nije baš zdravo. Najsigurniji su kuhani. Jednom sam kuhala po nekom receptu gdje se kuhaju svega 20-ak minuta jer je to kao dovoljno, ako su mladi. No, bili su tvrdi pa ih radije kuham barem sat i pol.
Stana Nikolić
prije 2 godine
Najbolji su kuhani u kotluši ili još bolje pečenjaci. Samo treba paziti da ne počađave, to nije zdravo. Mogu se i zamrznuti svježi pa imaš cijele zime,ako imaš veliku škrinju.