Pretraga tekstova
Otopinu hidrogen peroksida možemo koristiti za zalijevanje ili tretiranje biljaka kako bi ih zaštitili od uzročnika bolesti i napada štetnika, posebno insekata.
Živimo u vremenu kada mnogi vrtlari žele uzgajati povrće bez uporabe raznih pesticida i stalno su u potrazi za novim rješenjima. Jedno od njih je i korištenje hidrogen peroksida za zalijevanje i zaštitu usjeva. On spriječava razvoj mnogih biljnih bolesti, pruža zaštitu od štetnika, aktivira metaboličke procese, obogaćuje tlo kisikom i poboljšava ga. Također ima svojstvo neutraliziranja štetnog djelovanja nitrata i nitrita, povećava asimilaciju mikroelemenata, dezinficira zemljište i biljke i na njih djeluje stimulirajuće, a povećava i klijavost sjemena te pomaže kod oporavka usjeva poslije nevremena.
Treba napomenuti da hidrogen peroksid nije biljno gnojivo već sredstvo koje pomaže u boljem usvajaju hraniva, a istodobno neutralizira loše djelovanje elemenata i tvari koje ishranjuju usjeve.
Veliku primjenu pronašao je u proizvodnji povrća. Na primjeru rajčice možemo vidjeti da se koristi od zalijevanja do zaštite, tijekom uzgoja. Ako želite ispitati djelovanje, nema potrebe tretirati sve biljke, dovoljno je manji broj ili čak samo jednu granu na biljci. Na različitim tipovima zemljišta, u drugačijim uvjetima potrebno je prilagoditi količinu otopine.
Prilikom primjene moramo voditi računa o koncentraciji kako ne bi izazvali oštećenje i propadanje usjeva. U različitim fazama razvoja pogodna je različita doza hidrogen peroksida i prilagodite je zahtjevima kulture i fazi razvoja.
Kiša sadrži malu količinu nestabilnog kisika - O3 ili ozona. On poboljšava opskrbu usjeva kisikom i čisti ih od raznih zagađivača. Dovoljno je pripremiti 0,1 postotnu otopinu hidrogen peroksida i time odraditi zalijevanje. Ovisno o količini vode, dodaje se određena doza tripostotnog hidrogen peroksida.
Zalijevanje se obavlja jednom tjedno ili jednom u deset dana, ovisno o uvjetima uzgoja. Prilikom toga tekućinu valja izlijevati na zemlju i izbjeći kvašenje biljaka. Provoditi ga tijekom jutra ili večeri. Na ovaj način usjevi su bolje opskrbljeni kisikom, brže se oporavljaju, intenzivnije rastu, kao i čitav niz drugih benefita.
Ako se poslije izvođenja ove mjere na površini zemlje pojave bijele nakupine koje podsjećaju na plijesan, prestanite zalijevati. Pustite biljke, kao i tlo, da se odmore od djelovanja navedene supstance.
Možemo ga koristiti za zaštitu i na otvorenom polju, kao i u plasteniku. Obično se otopina priprema tako da se četiri žlice hidrogen peroksida otope u 0,5 ili jednoj litri vode. Obratite pažnju na doze. Prilagodite ih vašim kulturama, njihovom razvoju, ali i kvaliteti tla. Za one mlađe bit će bolje primijeniti razblaženu smjesu.
Za prevenciju od gljivičnih bolesti pogodna je otopina koja ima koncentraciju do tri posto, a za tretiranje insekata može biti jača, do pet posto, ovisno o tipu usjeva i vrsti insekata. Kod primjene smjese hidrogen peroksida kao insekticida možemo dodati dvije žličice šećera kako bi se bolje zalijepio za insekte. Na većinu njih, pripravak ne djeluje tako da ih ubije, nego će ih otjerati i spriječiti razvoj novih jedinki iz položenih jaja.
Za suzbijanje lisnih ušiju koristi se tekućina koja se priprema tako što se 50 ml tripostotnog hidrogen peroksida otopi u 900 ml vode, dodaju se dvije žlice alkohola i dvije do tri kapi eko deterdženta za posuđe.
Tagovi
Zdravo povrće Hidrogen peroksid Zalijevanje Zaštita biljaka Prirodni insekticid Suzbijanje lisnih ušiju
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/