Pretraga tekstova
Talijanski istraživači provode projekt naziva Ultrarep, a odnosi se na uređaje koji emitiraju ultrazvučne frekvencije za zaštitu usjeva od divljači.
Divlje životinje u poljoprivredi stvaraju štete, a njihova se prisutnost povećava u nekim dijelovima Europe, pogotovo u Italiji. Stoga su ondašnji istraživači odlučili ispitati tehnologiju koja bi to mogla spriječiti, a neće istovremeno štetiti okolišu ni životinjama.
Započeli su s projetktom ULTRAsound Animal REPeller (ULTRAREP), a on se odnosi na inovativnu zvučnu tehnologiju za zaštitu usjeva od divljači i to na održiv način. Naime, riječ je o uređajima koji emitiraju niz impulsa ultrazvučnih frekvencija, što ih tjera dalje.
Samo u talijanskoj regiji Toskani živi preko 400.000 divljih životinja i to uglavnom svinja, srna i jelena. One su često krivci za ozbiljne štete na usjevima, što u konačnici rezultira i gubitkom prinosa i prihoda od poljoprivredne proizvodnje.
Ovaj se problem javlja u svim krajevima, u ravnicama, brdima te u šumskim gospodarstvima.
Zaštita voćaka od divljači i glodavaca – ribljim uljem, svinjskom masti i ljudskom kosom?
"Poljoprivrednici u Toskani se u 80% slučajeva suočavaju s divljim svinjama, a slijede srna i jelen lopatar. Situacija je alarmantna i pogađa vinograde, žitarice i uljarice, ali i voće i povrće", tvrdi Massimiliano Biagi, agronom i tehnički direktor farme Barone Ricasoli koji je zadužen za operativnu skupinu ovog projekta.
Dodao je i da se u posljednjih pet godina broj ove vrste životinja udvostručio te da se nadaju da je rješenje ultrazvučna tehnologija.
Konzorcij ove operativne skupine se sastoji od 10 partnera, uključujući i četiri farme te dva istraživača. Dvije promatrane gospodarske proizvodnje smještene su u brdskom vinogorju, Chianti Classico, jedna na području Val di Cornia za hortikulturalnu proizvodnju i jedna u planinskom području. Zbog svog zemljopisnog položaja, sve one služe za testiranje ULTRAREP sustava u različitim krajolicima.
"Prisutnost divljači je ogromna i stvara velike probleme u proizvodnji grožđa", upozorava Biagi. Kaže da u isto vrijeme žele zaštiti okoliš i zato smatraju da metalne ograde nisu rješenje.
Biagi napominje i da drugi sustavi poput skloništa, ograda s mrežom ili električnom energijom često pokazuju ograničenu učinkovitost i visoke troškove instalacije i upravljanja. Stoga je on uvjeren da ova nova tehnologija nudi zanimljiv i pouzdan alat za smanjenje štete u poljoprivredi.
Podsjetimo, i novozelandski stočar i inovator, Craig Piggott, koristi vibracije i zvučne signale kada je riječ o uzgoju stoke koje obitava na pašnjacima.
Ogrlice za upravljanje govedima apsurd ili komercijalna stvarnost?
"Sustav stvara zvuk visokog tona i vribracije ako krava prijeđe svoju virtualnu granicu, a sve je glasniji ako životinja nastavi ići pogrešnim putem", pojašnjava Piggot rekvši kako se životinje brzo prilagođavaju ovom modelu.
Vrijeme će pokazati hoće li se sličnom modelu prilagoditi i divljač.
Tagovi
ULTRAREP Italija Massimiliano Biagi Zaštita od divljači
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/