Jagode se ne beru, u vinograde i voćnjake se ne može ući i zaštititi ih, mnoga polja još nisu zasijana, pčelama je hladno i nektara nema... Kad će kiša stati i što će ostati nakon nje, osnovna su pitanja.
Plodno vrgoračko tlo doslovno se pretvorilo u jezero.
Nepune tri godine otkako je ovaj kraj u Splitsko-dalmatinskoj županiji pretrpio velike štete od poplave, gledamo iste teške scene. One najbolje, zaštićene vrgoračke jagode se ne beru, pod vodom su i vinogradi i voćnjaci i pitanje je što će ostati kad se jednom voda povuče.
Nemile scene ne dolaze samo iz tog kraja, diljem zemlje poljoprivredne kulture "plivaju" ili ih je potukla obilna kiša.
Samo jučer područje Bjelovarsko-bilogorske županije zahvatilo je nevrijeme praćeno jakim pljuskom i grmljavinom. Štete su velike na području Grubišnog Polja i Bulinca.
U općini Kistanje u Šibensko-kninskoj županiji izbijanje podzemnih voda izazvalo je plavljenje. Najugroženije je, kako navodi Ravnateljstvo civilne zaštite, naselje Torbice i cesta od Macura prema Nuniću.
I u područjima koja nisu direktno pogođena poplavama, obilne oborine uništile su povrtnjake, voćnjake, vinograde. Zbog mokrog tla ratarskim kulturama nisu zasijana ni brojna polja.
Kuće, štale i polja pod vodom, vlasnici jedva spasili krave, a najgore tek dolazi?
Strahuju i pčelari jer kiša i hladno vrijeme ne daju nektara ni za njihove potrebe, a bagrem ulazi u puni cvat.
Osnovno pitanje je kada će kiša prestati, ali i strah što će iza sebe ostaviti voda.
Ljetina je već sada, jasno je, desetkovana.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Marta Radić
prije 4 mjeseca
Uh , žalosno...danas prolazili kroz virovitičku županiju , tamo kamilice sve propale od vode ....jako ružna slika