Pretraga tekstova
Skladišta žitarica treba osloboditi prije nadolazeće žetve, ali i osigurati hranu mnogim državama, posebno na Bliskom istoku i Africi
Čelnici europskih država ovih dana razmatraju nekoliko načina za rješavanje sve izglednije globalne prehrambene krize. Poseban sastanak Europskog vijeća održava se ovoga tjedna (30. i 31. svibnja), a jučer je donesen šesti paket sankcija protiv Rusije i obuhvaća sirovu naftu, kao i naftne derivate, isporučene iz te zemlje u države članice, uz privremenu iznimku sirove nafte koja se isporučuje naftovodima.
Danas se na summitu razgovara o energetici, obrani i prehrambenoj sigurnosti.
Naime, jedan od načina oslobađanja 22 milijuna tona žitarica koje su ostale zaglavljene u Ukrajini i o kojima ovise mnoge zemlje, osobito na Bliskom istoku i u Africi, je transport preko Bjelorusije. No, u tom bi slučaju Eurospka unija morala ukinuti sankcije koje je uvela toj zemlji, a što će i biti tema današnjeg sastanka.
Prema izvorima na koje se poziva Euractiv, razgovara se o bjeloruskoj ruti kojom bi žitarice iz Ukrajine prema svijetu bile kanalizirane preko te zemlje i Litve do Baltičkog mora. Kao prednost se navodi to što ove dvije zemlje imaju istu širinu tračnica kao Ukrajina, što je naslijeđe iz sovjetskih vremena.
No, kako znamo, Zapad je Bjelorusiji uveo sankcije koje se odnose na potpunu zabranu izvoza potaše, ključnog gnojiva koje Europi uvelike nedostaje, a zbog podrške te zemlje Rusiji u invaziji na Ukrajinu.
"Ukinuti sankcije zbog oportunističkih razloga, a koji se razlikuju od onih zbog kojih smo ih uveli je nezgodno", komentirao je premijer Luxemburga Xavier Bettel.
Premijer Latvije Krišjānis Kariņš smatra da treba istražiti sve opcije, no da će svaka od njih uzrokovati poteškoće. Kaže, izvoz žitarica preko Bjelorusije fizički je izvedivo. "Pitanje je što će ona tražiti zauzvrat. Ta cijena može biti previsoka", upozorava.
Belgijski premijer Alexander de Croo ovakav plan smatra neodrživim.
Druga opcija se odnosi na transport Crnim morem. Naime, danas je turski ministar vanjskih poslova Mevlüt Çavuşoğlu objavio kako će ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov 8. lipnja posjetiti Tursku gdje će se razgovarati o stvaranju potencijalnog pomorskog koridora za ukrajinski izvoz poljoprivrednih proizvoda, navodi Daily Sabah.
U jučerašnjem (ponedjeljak) telefonskom razgovoru s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom, ruski je predsjednik Vladimir Putin rekao da je Rusija spremna omogućiti nesmetan izvoz žitarica iz ukrajinskih luka u koordinaciji s Turskom.
Çavuşoğlu navodi kako je UN predložio formiranje zajedničkog promatračkog mehanizma za praćenje pomorskih ruta te da je Turska otvorena za tu opciju.
Također je otkrio da Rusija želi ukidanje zapadnih sankcija koje se odnose na sektor osiguranja, a što utječe na njezine brodove. S druge strane, Ukrajina ne želi da ruski ratni brodovi priđu njezinim dokovima u Odesi.
Tagovi
Prehrambena kriza Prehrambena sigurnost Ukrajinske žitarice Europsko vijeće Sankcije Ukrajina Rusija Ruta
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !