Rijetko pučanstvo i neriješeni problemi vlasništva, predstavljaju glavnu smetnju u razvitku i obnovi ovog poljoprivrednog raja. No, rješenja ima.
Na putu po Hrvatskoj pronašao sam prekrasnu poljodjelsku oazu, o kojoj se malo pisalo, a danas nakon potresa puno govori.
Čudovita Banovina, područje od Vojnića i Slunja do Topuskog i Gvozda. Poljoprivredni raj na prostoru jako zanimljivom za okolišno poljodjelstvo.
Rijetko pučanstvo i neriješeni problemi vlasništva, predstavljaju glavnu smetnju u razvitku i obnovi Banovine.
Prednosti su u čistom tlu i slobodnom planiranju. Djevičansko područje upravo poželjno za razvitak nadahnutog suvremenog okolišnog poljodjelstva.
Velike površine ipak jamče proizvodni sustav krava tele.
Treba izabrati pravu pasminu goveda od nekoliko istovrsnih koje se nude. Posebice one francuskog, kanadskog i belgijskog podrijetla. Mlada govedina proizvedena prema sustavu krava tele, a temeljena na hrvatskom Simentalcu može dati vrhunsku kakvoću mesa. Na vlastitoj proizvodnji krme s kultiviranim poludivljim pašnjacima priređena za izbirljiva svjetska tržišta.
Talijanski potrošači još se uvijek sjećaju kakvoće simentalskog odreska hrvatske proizvodnje, posebice firentinski potrošači u srednjoj Italiji. Temelji se na kakvonosnim vrijednostima nekadašnjeg izvoza "baby beefa". Za takvu govedinu birani europski potrošači spremni su platiti i nešto više.
Govedina pašnih prostranstava posebno zatomljenih mesnih okusa, a nikad zaboravljena hrvatska poljodjelska znamka, može biti pokretač gospodarskog buđenja Banovine nakon potresa.
Kunićarstvu s porastom prehrambene kulture, potrošači pridaju sve veću važnost.
Kunić, kao bezmasni obrok antioksidativnih bjelančevina s malo natrija i puno zaštitnih minerala, začudni je dijetni proizvod visoke probavljivosti. Može uz bok s ribom u vrhunsko odredište suvremene prehrane. Potrošači ga zamjenjuju sa zecom. Razlika je ogromna. Divlji zec je pun, a kunić gotovo bez kolesterola.
U Hrvatskom jestveniku potrošnja mu raste. Ugostitelji ga rado nude. Priprema se kuhan, a izvrstan je kao pečenac i pohanac. Okusno je bolji čak i od domaće piletine.
Tržništvo koza temelji se na činjenici da ne obolijevaju od raka. Koze su vrlo otporne i zdrave životinje. Zadovoljne su i najoskudnijim brstom.
Kozje mlijeko i sir pravo je otkriće europskih potrošača. Mnogi su se odlučili za njihov uzgoj za proizvodnju sira. Primjerice, mala Alpska crna pogodna je i za hrvatske ravničarske krajeve, ali posebno za bregovitu Banovinu.
U svojim vimenima nakupi i do 5 litara mlijeka dnevno.
U modelu obiteljskog gospodarstva od 400 koza, s 10 ha pripadajuće obradive zemlje za proizvodnju kozje hrane s nadstrešnicama, skladištima i malom priručnom mljekarom moguće je dobiti oko 200 kg sira dnevno, što čini oko 60 tona godišnje, vrijednosti oko milijun eura. Ulaganja su oko 800 tisuća eura i vrate se u sedmoj godini proizvodnje.
Kod biljne proizvodnje treba se vratiti zaboravljenoj proizvodnji grahorica, odnosno lepirnjača u koje ulazi: bob, leća, slanutak, grah sikirica, zasječeni grah, a grah i lupina za stočnu hranu. Hrana su za ljude i stoku, a pridonose plodnosti tla vežući dušik iz zraka.
Za područje Banovine zanimljiva je proizvodnja bobičastog voća (maline, brusnice, jagode, borovnice), zatim koštičavog (orasi i lješnjaci) to su sve proizvodi za male posjede s naglaskom na berbu, sortiranje, pakiranje i skladištenje.
Valjalo bi osposobiti zadružne kapacitete za doradu i preradu sitnog voća. U zadružnoj suradnji planirati suvremenu prodaju ustanovljivanjem proizvodne odnosno prodajne znamke za prodaju preko izravnih zadružnih i posrednih prodajnih kanala.
Suradnjom ministarstava i lokalne zajednice trebalo bi natječajem dodijeliti površine, zakupom, najmom ili prodajom tla za poljodjelsku proizvodnju.
Vladine i lokalne ustanove s pomoću europskih fondova trebali bi se hrabrije odlučivati i početi podizati gotova i uređena cjelovita obiteljska gospodarstva. Ostvariti vođenje poljodjelskog kućanstva i gospodarstva prema stručnom projektu i dodjeljivati ih mladim obiteljima načinom ključ u ruke preko posebno pripremljenih natječaja.
Takva ulaganja koja dovode mlade na uređena gospodarstva i stavlja ih u ulogu oca i gospodara vratila bi pučanstvo u Banovinu i zaustavila učestalo iseljavanje.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 3 godine
1991 Tuđman i HDZ ukinuli su zemljišni maksimum za seljačka imanja od 10 ha ! Od tada je sve prepušteno snalaženju pojedinaca . Zemlju od umrlih ne može se kupiti ni uzeti u zakup , isto vrijedi i za državnu . RJEŠENJE je da preostali mlađi NAPUSTE to područje i ovu bezvrijednu državicu !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Članak 210 , SRPSKO - hrvatskog Zakona o nasljeđivanju ; Ostavinski se postupak pokreće po službenoj dužnosti kad sud primi smrtovnicu ili izvadak iz matice umrlih , odnosno s njima izjednačenu ispravu ! LOGIČAN članak rekli bi FAZLINOVIĆI u svojoj seriji LUD , zbunjen normalan ! Sada treba napisati članak 210 a , da su nasljednici u ISELJENIČKOJ RH , dužni pokrenuti ostavinski postupak u roku 6 mjeseci od smrti vlasnika , ili katastarskog posjednika zemlje i ostale imovine ! 210 b , ako nasljednici ne pokrenu ostavinski postupak iz članka 210 a , ostavinski postupak moraju pokrenuti lokalne vlasti ! Novo poglavlje ; NASLJEĐIVANJE ZEMLJIŠTA Ovo u BEOGRADU nisu napisali pa to SRPSKA FILIJALA u Zagrebu , mora napisati , a to mogu bezvrijedni zastupnici i bezvrijedna Vlada predvođena NESPOSBNIM Plenkovićem !
SASA FRANIC
prije 3 godine
a gdje je jos ukidanje puteva koji se ne koriste??? to ove stetocinje na vlasti ne spominju rjesavati. put je "javno dobro" i moze ga ukinuti jedino sabor. a mozes misliti kako ce one stetocinje u saboru to ukinuti za nekog poljoprivrednika. kako ces okrupniti pasnjak ako ti kupljenu zemlju presjeca nekoliko ucrtanih puteva koji se ni ne koriste niti odrzavaju? a tko ce drzat stoku na pasnjaku koji je umjeto jedan pasnjak, 10 pasnjaka. a gdje je tek ograda koja se produzije za visestruko puta. onda voda na svakoj isprekidanoj parceli, pa nadstresnica itd itd....
Đuro Japaric
prije 3 godine
Drugo po nesposobnosti je Ministarstvo poljoprivrede , od 1991 prave gospodarsku i demografsku štetu , ponižavaju OPG ! 2001 - 2008 u preko 180 lokalnih vlasti nije raspisan ni 1 natječaj za državnu zemlju u korist OPG ! 2017 NESPOSOBNI Plenković ponovno dopušta da se Zakon vrati na lokalnu razinu ! 2021 DILETANTI na čelu sa NESPOSOBNOM ministricom , OPET su u Sabor uputili NEOBVEZUJUĆI Zakon ! ZLOČINAČKI TROJAC ; vlada , bezvrijedni zastupnici , bezvrijedni predsjednici RH ; Mesić , Josipović , Kolinda i Milanović , NIKOME ne odgovaraju za NAMETANJE štetnog Zakona o poljoprivrednom zemljištu ! Prof , Vi pišete kako bi trebalo , a i ja isto , ali u APSURDISTANU politička bagra ne sluša i NE odgovara za štetu koju rade 30 godina !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Za nerješene problem vlasništva kriva je Carska Austrija sa dvostrukom evidencijom zemlje , a od 1918 srpski i hrvatski političari koji za seljački sektor NISU napravili NIŠTA osim ŠTETE ! Sada je pomak moguć BRZO za izmjenom BEOGRADSKOG Zakona o nasljeđivanju donesenog u BEOGRADU 1965 , a PLAGIRAN u Zagrebu 2003 ! PROBLEM je što NESPOSOBNI ministar pravosuđa NEĆE napisati izmjene , a ni BEZVRIJEDNI zastupnici ! Poslao sam i manjinskim zastupnicima , a to znači i SDSS ! Radi se o tom da se nasljednici NATJERAJU da u roku 6 mjeseci MORAJU pokrenuti ostavinske postupke ! Ako NEĆE , onda ovlasti treba dati LOKALNIM vlastima , jer LOKALNE vlasti postaju nasljednici ako nema nasljednika , a da bi se ovo ustanovilo MORA se pokrenuti ostavinski postupak ! Ovu jednostavnu činjenicu može razumijeti svatko , osim 151 zastupnika i NESPOSOBNOG ministra pravosuđa !