Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • EU natječaji
  • 19.11.2024. 11:45

Ipak se pokreće - ministar najavio četiri, a uskoro kreću i natječaji koje raspisuju LAG-ovi

Ministarstvo poljoprivrede nas je ugodno iznenadilo najavom raspisivanja četiriju iz SPZPP, a uzmemo li u obzir kako uskoro kreću i LAG natječaji, eto prilike za sufinanciranjem ulaganja za sve oni koji već dugo čekaju na natječaje.

Foto: AK grafika*
  • 1.606
  • 145
  • 0

Nedavno sam pisao o lošoj praksi nepridržavanja objava natječaja iz Strateškog plana ZPP-a u skladu s odobrenim i revidiranim Planom za 2024. godinu, da bi me već desetak dana nakon, na opće iznenađenje i oduševljenje mnogih, demantirao sam ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, javno najavljujući raspisivanje četiri natječaja do kraja ove godine. Nekako si utvaram kako je, moguće i moj članak doprinio ovoj odluci.

Oprostit ćemo nespretnost u prvim objavama za medije, koje su spominjale natječaje iz Programa ruralnog razvoja, koji je, podsjetimo, završio s krajem prosinca 2023. godine. Najavljeni su natječaji za mlade poljoprivrednike (75.01), preradu poljoprivrednih proizvoda (73.11) uz sektorske natječaje za voće i povrće, te meso i mlijeko. Očekuje se i raspisivanje natječaja za financiranje sustava javnog navodnjavanja (74.01) te onaj za obnovu poljoprivrednog potencijala (73.02).

Kad će više taj natječaj? I ne, nisu samo "mladi“ izvukli deblji kraj

Ukupna vrijednost im je veća od 200 milijuna EUR-a, a raduje povećanje inicijalne alokacije za natječaj namijenjen mladim poljoprivrednicima za gotovo 100%. S početnih 25,5 milijuna eura na 50 milijuna eura. Međutim, ovo povećanje bi trebalo popratiti i povećanje ukupne alokacije predviđene u SPZPP za razdoblje do 2027. godine, u kojem nam je na raspolaganju za mlade ukupno 76,5 milijuna EUR-a.

Sada alociranih 50 milijuna, predstavlja 65% ukupnog iznosa namijenjenog mladima. Eto jednog prijedloga za treće izmjene SPZPP, na čiju dostavu nas ovih dana pozivaju iz Upravljačkog tijela.

Do sredstava i putem LAG natječaja

Iako su natječaji najavljeni za ovu godinu, njihova objava predstavlja tek zadovoljenje forme, a s obzirom da će se primjerice prijave na natječaj za preradu, prema najava zaprimati tek od 15. travnja do 16. lipnja 2025. Zato bi ispravnije bilo ovaj svrstati u Plan za 2025. godinu.

No, nisu samo natječaji koje raspisuje Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, prema planu usuglašenom s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, jedini izvori financiranja za ulaganja u ruralni prostor. Uz potpore koje dodjeljuju općine i gradovi, odnosno županije, veliki "vjetar u leđa“ svakako pružaju one koje dodjeljuju Lokalne akcijske grupe za ulaganja koja su, kao prioritetna, prepoznata u Lokalnim razvojnim strategijama (LRS), ključnim dokumentima svakog LAG-a.

Napokon objava natječaja: Do kraja godine četiri ukupne vrijednosti 202 milijuna eura

Povijest financiranja putem ovih natječaja seže u prošlo programsko razdoblje, a sam LEADER princip poznat je i funkcionalan još iz pretrpistupnog razdoblja, kada je u sklopu IPARD programa započelo sufinanciranje rada hrvatskih LAG-ova.

U ovom programskom razdoblju je za financiranje rada i provedbe aktivnosti opisanih u LRS, odabrano njih 56, čime smo u odnosu na prošlo programsko razdoblje postali "bogatiji“ za dva LAG-a, "Barun Trenk“ koji pokriva područje Požeško – slavonske županije, te "Dubrovačku traversu“ koja djeluje na krajnjem jugu hrvatske.

LAG-ovima je iz sredstava Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoja (iz kojeg se financira i većina ostalih intervencija iz SPZPP) dodijeljeno gotovo 103 milijuna EUR-a. Podsjetimo kako LAG područje predstavlja koherentno i izravno povezano područje na kojem obitava između 10.000 do 150.000 stanovnika, a u obuhvatu 56 odobrenih, ukupno je 2.413.601 stanovnika.

Oni su u svojim LRS predvidjeli raspisivanje ukupno 355 natječaja, u sklopu kojih planiraju modernizirati 988 poljoprivrednih gospodarstava, digitalizirati njih 259, a kroz provedbu projekata planiraju otvoriti i 177 novih radnih mjesta. Osvrnuo sam se u prošlom čanku upravo na radna mjesta čije će otvaranje u današnje vrijeme biti pravi izazov, s obzirom na trenutno malu stopu nezaposlenosti i veliki uvoz strane radne snage.

Za provedbu LAG natječaja sada postoje svi preduvjeti, pa se s raspisivanjem zapravo može odmah i krenuti. Neke informacije govore da će tako i biti, odnosno da nas prvi očekuju već tijekom prosinca. 

A što će LAG-ovi financirati?

U svojim su LRS, ovisno o potrebama područja, definirali intervencije koje će provoditi. Neki su se "slijepo“ držali intervencija kakve raspisuje APPRRR, pa su se samo prilagodili uvjetima provedbe LEADER intervencije, dok su neki bili prilično inovativni i inventivni i u pogledu uvjeta prihvatljivosti i vrsta ulaganja.

S obzirom da se radi o ulaganjima u, ipak male projekte, za sve njih vrijedi uopćeno pravilo kako ukupna vrijednost investicije ne može biti veća od 300.000 EUR-a, čime se osigurava mogućnost ostvarivanja potpore za one kojima, usudio bih se reći, potpora doista treba. Jer, dok će u natječajima za npr. Intervenciju 75.02 – Diversifikacija dohotka PG, korisnici ostvariti 75.000 EUR-a potpore, neovisno o tome koštala investicija 75.000 EUR-a ili 7,5 milijuna EUR-a, kod LAG-ovskih ukupna vrijednost investicije ne smije prijeći 300.000 EUR-a, odnosno čak i manje, ukoliko su niži iznos odredili u svojim strategijama. 

U većini strategija opisana je intervencija vezana uz održivost poljoprivrednih gospodarstava, gdje će se financirati ulaganja komplementarna onima u sklopu investicijskih intervencija iz SPZPP (primarna poljoprivreda, mali, mladi, prerada). Zanimljivo je kako su neki uveli pravilo kako minimalnu razinu EVPG koja vrijedi na nacionalnoj razini, korisnik kod LAG natječaja mora zadovoljiti na kraju ulaganja. Na ovaj način se zapravo putem LAG-ova potiče i svojevrsni Start-up, barem promatrano u smislu ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva (EVPG) kojeg ne prepoznaje SPZPP. 

Primjećujem kako neke strategije, kao prijavitelje na intervenciju za ulaganja u nepoljoprivredne djelatnosti (komplementarno Intervenciji 75.02 SPZPP), predviđaju korisnike koji nisu upisani u Upisnik OPG-a/Upisnik poljoprivrednika, što je za svaku pohvalu, s obzirom da omogućuje različitim subjektima na ruralnom prostoru pokretanje poslovanja koje neće biti vezano isključivo uz moguće dopunske djelatnosti na OPG-u, već će omogućiti ostvarivanje potpore za pokretanje djelatnosti kojih u ruralnim prostorima nedostaje. Uostalom, zar jednoj ruralnoj sredini nije potrebniji frizerski ili pedikerski salon, od djelatnosti kitničarstva koju je moguće upisati kao dopunsku djelatnost na OPG-u.

Strategijama su omogućena i ulaganja u male komunalne projekte, primjerice izgradnje biciklističkih staza na području LAG-a, ali i organizacija različitih manifestacija, odnosno aktivnosti koje doprinose većoj socijalnoj inkluziji različitih ugroženih skupina.

Da ne duljim, svaka strategija, a ima ih 56, definira ulaganja koja će se provoditi na određenom području. Važno je za svakog prihvatljivog prijavitelja znati kojem LAG-u teritorijalno pripada, te pratiti natječaje koje će raspisati. 

Popis svih hrvatskih LAG-ova možete pronaći ovdje, a prateći njihove stranice na vrijeme ćete doznati točan termin raspisivanja pojedinog natječaja. Kako sam na početku napisao, natječaji samo što nisu krenuli. 

*Naslovna fotografija: Depositphotos/Liubomyr Tryhubyshynv, Facebook/Josip Dabro


Tagovi

LAG Natječaji SPZPP Mladi poljoprivrednici Potpore


Autor

Marin Kukoč

Više [+]

Dr.sc. Marin Kukoč, dipl.ing.agr., autor je brojnih stručnih članaka na temu ruralnog razvoja. Od 2018. vlasnik je tvrtke Spartium Consulting d.o.o., specijalizirane za savjetodavne usluge iz područja ruralnog razvoja, a od 2022. je i ovlašteni agronom pri Hrvatskoj agronomskoj komori. Djeluje kao konzultant u Hrvatskoj i zemljama regije. Doktorirao je na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu s temom "Procjena učinka pretpristupnih programa na poslovanje poljoprivrednih poduzeća u RH“.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

POZIV NA PANEL RASPRAVU “ KAKVA JE BUDUĆNOST HRANE PROIZVEDENE NA EKOLOŠKI NAČIN” Pozivamo Vas na Panel raspravu “Kakva je budućnost hrane proizvedene na ekološki način” koja će se održati povodom manifestacije EKO STUDENI u WESTGATE-u ( ul... Više [+]