Pretraga tekstova
Nakon postizanja kompromisa s Mađarskom i Poljskom, Europski Parlament jučer je usvojio Višegodišnji financijski okvir EU od 2021. do 2027. godine.
Europski parlament usvojio je Višegodišnji financijski okvir Europske unije od 2021. do 2027. godine.
Podsjećamo, kroz navedeni okvir i Paket oporavka u sljedećih će se sedam godina uložiti više od 1,8 bilijuna eura u izgradnju zelenije, digitalnije i otpornije Europe i odgovoriti na krizu nastalu pandemijom koronavirusa.
Hrvatska će u tom razdoblju moći iskoristiti 24,2 milijarde eura, koje će se, prema planu, uložiti u razvojne projekte ozelenjivanja, postizanja klimatske neutralnosti, inovacija, digitalizacije i brojnih drugih koji će biti ključni za naš oporavak i razvoj u budućnosti.
"Poseban fokus bit će i na malim i srednjim poduzećima, inovatorima i start-upovima, koji će biti u središtu strateških investicija“, istaknula je nakon usvajanja naša zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak.
O planu oporavka i sredstvima koje dobivamo, raspravljalo se jučer i u Hrvatskom saboru. Naime, za samu poljoprivredu u budućem razdoblju osigurano je čak 4,5 milijarde eura.
"Ta sredstva moramo kroz dobro osmišljene projekte investirati na najbolji mogući način razvijajući koncept pametnih sela, potičući generacijsku obnovu, ali ulažući novac i kako bi zadržali postojeće u ruralna područja privukli nove stanovnike i poduzetnike", naglasila je predsjedica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir.
Podsjetila je i da će se potpora za mlade poljoprivrednike povisiti s 50.000 na 100.000 eura, no upozorila da ona neće biti dovoljna ukoliko se ne riješi pristup poljoprivrednom zemljištu, povoljnim kreditima i nesmetanom poslovanju na tržištu. Kao i ne osigura li im se prednost u korištenju nacionalne rezerve u izravnim plaćanjima.
Proračun i fond za oporavak otključani: Hrvatskoj na raspolaganju 24,2 mlrd. eura
Usvajanje proračuna, podsjećamo, blokirale su Poljska i Mađarska stavljanjem veta zbog plana EU da će isplata financijskih sredstava biti uvjetovana poštivanjem vladavine zakona. Kompromis je u konačnici postignut.
Novo sedmogodišnje razdoblje trebalo bi donijeti i upola manje pesticida, za 20% manje gnojiva, antibiotika, emisija stakleničkih plinova, veće poticaje za eko proizvodnju, kraći put od polja do stola, dobrobit životinja, obnovu biološke raznolikosti, čisto kružno gospodarstvo, digitalizaciju poljoprivrede...
Riječ je, dakako, o dijelu ciljeva Europskog zelenog sporazuma poznatog još kao Zeleni plan ili Green Deal, a koji se odnose na sektor poljoprivrede.
On je i dio reforme Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) EU koja se treba provoditi od 2021. do 2027.
Tagovi
Proračun Sedmogodišnje razdoblje Fond za oporavak Sunčana Glavak Marijana Petir
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom