Pretraga tekstova
Najveći problem za poljoprivrednike jesu velika početna ulaganja. Nedovoljna informiranost kao i nedostatak stručnog znanja, također su velike prepreke. Ekološka proizvodnja je i dalje velika nepoznanica i to je razlog da se poljoprivredni proizvođači teže odlučuju za ovaj vid poljoprivrede.
Najveći problem za poljoprivrednike koji razmišljaju o ekološkoj proizvodnji u ratarstvu jesu velika početna ulaganja. Nedovoljna informiranost, kao i nedostatak stručnog znanja, također su velike prepreke. Ekološka proizvodnja je i dalje velika nepoznanica i to je razlog da se poljoprivredni proizvođači teže odlučuju za ovaj vid poljoprivrede.
Preporuka stručnjakinje Svetlane Jerinić je da se pored strnih žitarica i kukuruza koji se s manje ili više uspjeha mogu uzgajati u ekološkom uzgoju, uvede i uzgoj alternativnih ratarskih biljaka.
Ovi usjevi posebno su značajni za ekološku proizvodnju jer većina vrsta pripada grupi usjeva koje je čovjek uzgajao još na počecima ratarske proizvodnje, tako da su se prilagodile različitim agroekološkim uvjetima. Imajući u vidu da na tržištu sve veći značaj ima zdravstveno sigurna hrana, šansa za uzgoj alternativnih usjeva sve je veća.
Pored agroekoloških uvjeta područja, kod preporuka za ekološku proizvodnju, trebalo bi uzeti u obzir i stanje na tržištu, odnosno ponudu i potražnju za određenim ratarskim proizvodima u matičnoj, ali i zemljama u okruženju i zemljama EU.
Na osnovu svega toga, mogu se preporučiti sljedeće žitarice: pir, raž, kukuruz šećerac, kukuruz tvrdunac, proso, heljda.
Pir ili krupnik - posljednjih godina pir je sve traženije žito na tržištu zato što osobe koje nisu tolerantne na gluten kod obične pšenice mogu koristiti kruh i druge proizvode od brašna pira, koji ne izaziva intoleranciju.
Zrno je pljevičastvo ili tzv. obuveno pa je otporno na bolesti i štetnike. Pir nema izražene zahtjeve prema klimatskim i zemljišnim uvjetima. Otporan je prema bolestima i štetnicima, ima male zahtjeve prema gnojidbi pa se često koristi kao alternativno žito u ekološkoj proizvodnji. Ima skromne zahtjeve i prema agrotehnici. Tehnologija uzgoja ne razlikuje se mnogo od obične pšenice, osim u zaštiti i gnojidbi.
Raž - U našim proizvodnim uvjetima vrlo se uspješno može uzgajati u sustavu ekološke proizvodnje jer je dobro prilagođena datim agroekološkim uvjetima. Sjeme koje se koristi za sjetvu mora biti deklarirano i mora biti podrijetlom s ekološke farme.
Kukuruz šećerac također se može uzgajati u ekološkom uzgoju. On je stranooplodna vrsta koja se oprašuje vjetrom pa se za normalnu oplodnju mora sijati u bloku od najmanje četiri reda. Križa se s drugim tipovima kukuruza (kukuruz standardne kvalitete zrna, kokičar, bijeli) zbog čega treba izbjegavati sjetvu šećerca u neposrednoj blizini drugih usjeva kukuruza i potrebno je osigurati prostornu izolaciju od minimum 200 metara ili vremensku izolaciju od dva do tri tjedna.
Kukuruz tvrdunac - Ima veliku energetsku i hranjivu vrijednost zrna. Od samljevenog zrna pravi se kukuruzni kruh i palenta. U brdsko - planinskim krajevima zadržao se veliki broj sorti, koje mogu biti izuzetno značajne za uzgoj u ekološkoj poljoprivredi jer su autohtone što znači da su prilagođene uvjetima u kojima se odvija proizvodnja. Od tvrdunaca za uzgoj preporučuje se žuti i bijeli osmoredac.
Proso je žitarica koja spada u grupu onih koje ne sadrže gluten. Na ovim prostorima poznata je kao hrana za ptice, a u posljednje vrijeme sve više je zastupljena u ljudskoj prehrani.
Također je sve više tražena žitarica na domaćem tržištu. Ima skromne zahtjeve prema uvjetima uspijevanja, ne traži posebne mjere zaštite od bolesti i štetnika pa se može preporučiti za uzgoj u ekološkoj ili integralnoj proizvodnji.
Heljda pripada grupi tzv. pseudo žitarica. Posljednjih godina, zbog raznovrsne upotrebe, ova žitarica i njeni proizvodi sve su više traženi na domaćem i stranom tržištu. Iz tog razloga površine pod heljdom značajno su se i povećale.
Pogodna je za uzgoj u brdsko - planinskim područjima. Veoma je skromnih zahtjeva prema gnojidbi i pesticidima. Brašno heljde ima pet puta veću cijenu od pšeničnog pa je njena proizvodnja vrlo isplativa.
Uzgoj heljde vrlo je značajno i za pčelarsku proizvodnju. Jedna biljka formira 1000 - 2000 cvjetova, cvjeta sukcesivno i vrlo je dobra za pčelinju pašu. .
Tagovi
Alternativni usjevi Uzgoj ekoloških žitarica Uzgoj heljde Uzgoj pira Uzgoj kukuruza tvrdunca
Autor
Više [+]
Ivana je dipl.ing. poljoprivrede te rado istražuje aktualnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i sigurne hrane.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 13 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 14 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 14 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.