Nije lako okrečiti deblo ili oprskati cijelo stablo zbog čega je u velikim voćnjacima ova mjera vrlo rijetka.
Velike površine pod voćnjacima nisu lake za održavanje. Počevši od rezidbe, prskanja, pa do zaštite stabala. U zimskom razdoblju, ukoliko se ne želi obaviti tretman stabala vapnom, mogu se koristiti i neka druga sredstva.
Ipak, krečenje voćki predstavlja jednu od najvažnijih mjera koja bi trebalo obaviti nakon završetka vegetacije, a prije dolaska niskih temperatura.
Važna je za zaštitu voćaka od jačeg napada štetnika, tj. kukaca i bolesti, u proljeće naredne godine. Da svima bude jasno, nije lako okrečiti deblo ili oprskati cijelo stablo zbog čega je u velikim voćnjacima ova mjera vrlo rijetka.
Često dolazi do začepljenja dizni jer se vapno, ako nije dobro procijeđeno taloži na dnu atomizera, iako mješači non-stop rade. Da bi se pokrila cijela voćka potrebno je ići s jačom dozom vapna, najčešće 25-30 kilograma na 440 do 500 litara vode.
Najbolje je koristiti ratarske prskalice za kukuruz s pištoljima jer se tako postiže bolja pokrivenost stabla. Iako je ovaj posao naporan, naročito u velikim voćnjacima, prednost je što je vapno jeftinije u odnosu na npr. Bordošku juhu, koja je u tekućem stanju i u sebi ima kombinaciju bakra i vapna. Ujedno, moguće je da će se naći na popisu nedozvoljenih sredstava.
Ako se vapno koristi uz dodatak kuhinjske soli, zbog boljeg prianjanja i sumpora, opet mu je cijena niža u odnosu na tekuća sredstva, a osim Bordoške juhe koriste se i ostala sredstva kao što su Cuprablau, Nordox itd.
Kako bi jeftinije prošli voćari ova sredstva posljednjih godina mahom koriste u proljeće, a u jesen ili ranu zimu, nakon prihrane voćaka, idu s tretmanom insekticidima i fungicidima kako bi smanjili potencijal štetnika za narednu godinu.
Jedan od voćara koji ima veće površine, a ipak radi krečenje je Darko Milošević iz Tutnjevca kod Ugljevika u susjednoj BiH koji svoje voćke, odnosno, kompletna stabla, tretira vapnom. Kaže nam, kako to najčešće radi u veljači jer koštičave voćke tada kreću u vegetaciju. Tretman se može odraditi i u studenom ili prosincu, ali bi u slučaju jačih padalina, došlo do slabijeg ili jačeg ispiranja s površine stabala i bilo bi poželjno ponoviti tretman ponovo u veljači.
Definitivno je da krečenje u jesen ili zimu daje rezultate jer se smanjuje populacija štetnih insekata, npr. kruškine buhe. Najgore je da se radi u travnju kada je vegetacija uveliko počela, konkretno, bubrenje pupoljaka. Tada, zaista, ono nema nikakav efekt jer je korijenov sustav uveliko aktivan i transportira hranjive tvari u nadzemni dio stabla.
Ipak, ogroman broj voćara koji imaju manje stabala, naročito u seoskim područjima, voćke kreči u proljeće i nikako se ne mogu nagovoriti da to ne čine. Često dolazi i do paleži pupoljaka jer je sloj vapnana pupoljku predebeo i ne može doći do njegovog razvoja.
U slučaju da se ne želi obaviti prskanje kompletnih stabala može se učiniti i krečenje samo debla, sve do prvih ramenih grana. Deblo je najbolje krečiti u studenom ili prosincu i, po potrebi, u veljači ako se u velikoj mjeri vapno ispere s kore.
Smjesa je poznata - pet kilograma gašenog vapna, 250 grama sumpora i soli. I na ovaj način doći će do kasnijeg kretanja vegetacije što može biti ključno u slučaju pojave kasnih proljetnih mrazeva. U ovoj godini upravo su ti mrazevi oštetili šljivu, najviše požegaču, zatim pojedine sorte jabuka i krušaka u nizinama.
Tagovi
Autor
Zdenko Yupiter
prije 2 godine
Poštovani.Zamolite autore pojedinih članaka da u uputama o korištenju nekog sredstva stave koje količine pojedinog sredstva i na koliko vode Da bi se pokrila cijela voćka potrebno je ići sa jačom dozom kreča, najčešće 25-30 kilograma na 440 do 500 litara vode Tu je lako izračunati da recimo ide 25 - 30 dkg gašenog vapna na 5 lit. vode, Ali dalje pri dnu članka kaže:Smjesa je poznata - pet kilograma gašenog kreča, 250 grama sumpora i soli. Malo zbunjujuće jer nije naveo na koliko litara vode ide ta "poznata" smjesa. Opet moramo biti matematičari da izračunavamo da je to na 100 litara vode a mogao je pojednostaviti i sam to napisati i koliko soli 10 gr, 100 gr, 1kg ili koliko na tih 100 lit. vodeHvala i pozdrav uz čestitku Vama za Božić, kao i sretnu i uspješnu Novu godinu Zdenko Osijek