Razmišljate o izgradnji ili opremanju zgrade za sušenje lješnjaka, a ne znate odakle krenuti? Pogledajte koje parametre treba zadovoljiti i kakav njezin položaj u odnosu na druge zgrade u zajedničkom dvorištu treba biti.
Razmišljate o izgradnji ili opremanju zgrade za sušenje lješnjaka, a ne znate odakle krenuti? Objekt za smještaj sušare i strojeva za prijem i čišćenje lješnjaka može biti već postojeća zgrada, koju eventualno treba prilagoditi namjeni ili se pristupa izgradnji namjenskog objekta. Naravno, lakše je i elegantnije napraviti novi objekt, koji u potpunosti zadovoljava potrebne uvjete za smještaj cijele linije, nego adaptirati postojeći kojem nedostaje visine, dužine, širine ili slobodnog pristupa, te snage elektroinstalacija, dovoda i odvoda vode i dr.
"Sljedećim savjetima želimo olakšati planiranje investitorima i projektantima i pomoći im u određivanju parametara namjenske zgrade i njezinog položaja u odnosu na druge zgrade u zajedničkom dvorištu.
Što je važno kod izbora drobilice i opreme za odvajanje ljuske lješnjaka?
Treba krenuti od sljedećih činjenica: polazna sirovina sadrži znatne nečistoće, mehanički odvajač nečistoća proizvodi dosta prašine, otpadne vode iz kade za pranje sadrže blatni mulj, a ponekad i kamenje, sušara također izbacuje nešto prašine, iako se plodovi peru. Ako u sustavu nemamo kadu za pranje, u sušaru ulazi velika količina zemlje, koja se pretvara u prašinu, a dio prašine ulazi u zatvoreni dio pogona za čuvanje i daljnju preradu", objašnjava mr.sc. Mijo Tokić, stručni savjetnik za mehanizaciju iz tvrtke Agro-tok d.o.o.
Zbog navedenih činjenica, dodaje, zgrada treba:
Za razliku od dijelova pogona za finalnu doradu, koji moraju zadovoljavati visoke zdravstveno-higijenske standarde, pogon za sušenje treba zadovoljavati samo osnovne tehničke i protupožarne standarde, naglašava ovaj stručnjak. Treba napomenuti da je prašina iz pročistača i sušare neorganskog porijekla (zemlja), te da ne može biti eksplozivna, kao što je slučaj u mlinovima, silosima i drvoprerađivačkoj industriji.
Na slici ispod možete vidjeti nacrt postrojenja za sušenje lješnjaka koji pokazuje:
1. Usipni koš
2. i 6. Vertikalni elevatori
3. Separator nečistoća
4. Kada za pranje lješnjaka
5. Pužni ocjedni transporter
7. i 9. Horizontalni transporteri za punjenje (7) i pražnjenje (9) sušare
8. Sušare
10. Kosi transporter za transport lješnjaka na skladištenje ili u slijedeću fazu prerade (kalibriranje i drobljenje)
Detaljnu shemu postrojenja za drobljenje lješnjaka i tlocrt postrojenja pronađite u dokumentima ispod teksta.
Ako iz bilo kojeg razloga visina stropa ili krova nije dovoljna za najviše dijelove pogona (obični je to neki elevator), može se napraviti otvor u stropu ili povišenje na krovu, što nije niti tehnički niti financijski previše zahtjevno.
"Prijemni koš praktično je ukopati u zemlju te ga pokriti nagaznom rešetkom, na koju se istresa lješnjak dovezen iz nasada. Ovo je moguće, ako je teren nagnut ili dobro ocjedan. Ako je razina podzemnih voda visoka, koš se pravi izdignut iznad osnove kote poda", savjetuje Tokić.
Za više informacija o projektiranju zgrade za sušenje lješnjaka, možete se obratiti tvrtki Agro-tok na jedan od niže navedenih kontakata.
Povezana biljna vrsta
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Partner
Đakovačka 71,
31403 Široko Polje,
Hrvatska
tel: +385 98 9109 900,
e-mail: info@agrotok.hr
web: http://www.agrotok.hr/