Pokaže li izračun da trebamo kapacitet sušare od 5 tona, to se može realizirati na dva načina - s jednom od 5 tona ili dvije sušare od kojih jedna ima zapremninu od 3, a druga od 2 tone.
Kod planiranja nabave sušare za sušenje lješnjaka, korisnici često ne mogu odrediti polazne osnove za planiranje njezinih kapaciteta. Kako izabrati sušaru koja će odgovarati po kapacitetu, cijeni i gabaritima (koje nekada uvjetuje objekt za smještaj), savjetuju stručnjaci iz Agro-tok d.o.o.
Polazne osnove za izbor kapaciteta su ukupna godišnja količina plodova i poželjno trajanje kampanje sušenja.
Izračun za godišnju količinu plodova dobije se umnoškom površine nasada i planiranog uroda u periodu pune rodnosti nasada (starost 10-20 godina) te mogućeg uslužnog sušenja za druge proizvođače.
Poželjnja kampanja sušenja može se voditi željom za što boljim iskorištenjem sušare uz manju vrijednost investicije, ili suprotno tome, da se kampanja obavi u vrijeme lijepog vremena – rujan, uz minimalnu potrošnju energenta. "Iz prakse poznajem primjere gdje su kampanje trajale i do tri mjeseca, da su se sušili plodovi s vlagom do 25%, uz ogromne troškove energenata i uz pad kvalitete plodova", navodi mr.sc. Mijo Tokić stručni savjetnik za mehanizaciju iz Agro-tok d.o.o.
Što je važno znati kod odabira strojeva i opreme za uzgoj lijeske?
Češći su primjeri kada (kod manjih proizvođača) kampanja traje 20-30 dana, gdje se ulazna vlaga lješnjaka kreće u granicama 10-15 %, a sušenje obavlja samo u toplom dijelu dana. Tada su maksimalne dnevne temperature zraka 20-30 stupnjeva Celzijusa, a popodnevna relativna vlaga zraka ispod 50%. Jedan ciklus sušenja – jedna šarža, obavi se u tijeku 24 sata, uz minimalan utošak goriva.
Prethodni navodi upućuju nas na zaključak da se opredijelimo za kampanju s 20-30 šarži što daje rezultat iz primjera:
Ovdje treba uzeti u obzir i zemljopisni položaj odnosno klimatske uvjete, u kojima se odvija sušenje. Kao ekstreme u Agro-toku navode Istočnu Slavoniju s 550 mm godišnjih oborina i Gorski kotar s 2-3 puta većom količinom oborina, nižom temperaturom i većom vlagom plodova i zraka. Proizlazi da je ekonomično u Slavoniji obaviti 30 i više ciklusa u godini, a na zapadu oko 20.
Pokaže li izračun da trebamo kapacitet sušare od 5 tona, to se može realizirati na dva načina i to: jedna od 5 tona ili dvije sušare od kojih jedna ima zapremninu od 3, a druga od 2 tone.
"Dvije male sušare su skuplje nego jedna velika, ali nam daju mogućnost sušenja manjih šarži uz bolje korištenje opreme za čišćenje i pranje lješnjaka, i transportera za punjenje i pražnjenje sušare. Možemo istovremeno jednu puniti, dok druga vrši sušenje ili se prazni", ističe ovaj stručnjak za mehanizaciju.
Dvije manje sušare mogu se smjestiti u niži objekt (visina 4 m), dok velika traži oko 5 m visine. Uz visinu ovog objekta vezana je i visina elevatora za punjenje.
Kao energent za sušenje možemo koristiti loživo ulje ili plin. Loživo ulje češće se koristi u manjim pogonima, gdje plinska mreža nije provedena, dok se u velikim pogonima s postojećim priključkom na plinsku mrežu koristi plin. Valja napomenuti da su plinski gorionici nešto skuplji od uljnih, ali ne značajno.
Plodovi lješnjaka doveženi s plantaže nisu potpuno čisti već sadrže grudice zemlje, prašinu, osušeno blato, dijelove grančica i ovojnica ploda, ponekad i sitni šljunak i kamenčiće. Da ne bismo sve ove neželjene primjese unosili u sušaru, pa dalje u pogon za preradu, treba ih ukloniti prije sušenja. Taj posao odrađuje linija za prijem i čišćenje, koju čine mehanički odvajač nečistoća, kada za pranje, ocjeđivač i transporteri za punjenje i pražnjenje.
Povezana biljna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Vukovarska 239E - Industrijska zona Nemetin,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 98 9109 900,
e-mail: info@agrotok.hr
web: http://www.agrotok.hr/