Pretraga tekstova
Ovo je mjesec kada sadimo voćne sadnice, sijemo rasad povrća i obavljamo prvu sjetvu na otvorenom. Koje predradnje treba obaviti?
U veljači će mnogi započeti razne poljoprivredne radove, a tempo će diktirati vremenske prilike. Osnovno je da zemljište nije hladno ili smrznuto, a njegova temperatura na otvorenom se može povećati prekrivanjem poljoprivrednim platnima.
Prvi radovi vezani su za sadnju voćaka i čišćenje gomolja krumpira. Polako se pripremamo za sjetvu povrća i drugog bilja.
Ako ste propustili jesen, sada je pravo vrijeme za sadnju njihovih sadnica prije nego što biljni sokovi krenu cirkulirati i pupoljci se aktiviraju. Termin radova će se razlikovati ovisno od vremena gdje živite, ali najvažnije je da zemlja nije smrznuta.
Prije nego što se odlučite za sadnju, odaberite mjesto sa najmanje 6 h sunca. Sadna rupa treba biti dovoljno velika da bez problema raširite korijenje sadnice koje ste prethodno prikratili i uklonili sve polomljeno, oštećeno i osušeno. Kada se radi o sadnicama s golim korijenom, potrebno je napraviti smjesu od zemlje, balege i vode u odnosu 1:1:1 i potopiti kako bi ga aktivirali.
Dubina sadnje određuje se prema pravom, odnosno lažnom korijenovom vratu.
U skladištima i podrumima provjerite uskladišteno voće, povrće, lukovice. Ovo je vrijeme kada se gomolji krumpira pregledaju i čiste od dugačkih klica. One crpe hranu i dovode do propadanja. Uklonite sve trule i vlažne gomolje. To važi i za sve uskladištene plodove voća, povrće poput luka, repe, cikle, bundeve, mrkve i sličnih vrsta.
Ako do sada niste, pregledajte zalihe sjemena, napišite što vam je potrebno i nabavite. Pripremite se za sjetvu prvog povrća.
Čim vrijeme dozvoli u vrtu, na otvorenom, možete pristupiti sjetvi boba, graška i češnjaka. Optimalan trenutak je kad se zemljište zagrije na 5ºC. Ovo su kulture koje ne podnose visoke temperature i ranom sjetvom osiguravamo visoke prinose. Osim toga, ranom sjetvom izbjegavamo bolesti i štetnike koje ih napadaju, poput hrđe graška, lukove muhe i slično.
Crveni luk se sadi nešto kasnije, kada se zemljište zagrije. Isto važi i za mrkvu, peršin, rotkvice, špinat, blitvu.
Prilagodite se vremenskim uvjetima. U južnim krajevima sjetva na otvorenom može krenuti već od početka veljače, a na kontinentu ćemo pričekati kraj mjeseca. U ovom mjesecu obavlja se sjetva celera, jer sporo niče. Krajem mjeseca siju se čili i slatke paprike, rajčica, patlidžan, krastavac za uzgoj u plasteniku.
Tagovi
Proljetna sjetva Sjetva boba Sjetva graška Proljetna sadnja Sjetva u veljači Sjetva češnjaka Radovi u veljači
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.