Pretraga tekstova
Za nekoliko dana trebao bi uslijediti tretman protiv crne i žute šljivine osice. Ovaj štetnik može uzrokovati opadanje i do 80% tek zametnutih plodova šljiva.
Sorte šljiva su, ovisno od lokaliteta, u fazi punog cvjetanja ili precvjetavanja. Za nekoliko dana trebao bi uslijediti tretman protiv crne i žute šljivine osice (lat. Hoplocampa minuta i Hoplocampa flava). Ovaj štetnik može uzrokovati opadanje i do 80% tek zametnutih plodova šljiva.
Osice su crne, odnosno, žute boje, a dužina im je oko 5 milimetara. Prezimljava kao lutka, a u vrijeme cvjetanja ženka polaže jaja u listiće čašice cvijeta šljiva. Već nakon desetak dana iz jaja izlaze ličinke koje se ubušuju u mladi plodić. Ako se tada ne reagira šteta je nenadoknadiva, tj. čim se na plodiću vidi crna točka koja predstavlja ulaz ličinke, to je znak da će plodić otpasti jer je ličinka unutar plodića zaštićena od insekticida. Ličinka izgriza meso plodića i za petnaestak dana završava svoj razvoj i zajedno s plodom, u stadiju pagusjenice, pada na zemlju u kojoj prezimi. Nekada se vidi i kako se pomoću paučine spušta na zemlju što je siguran pokazatelj da je riječ o osici. Srećom, štetnik ima jednu generaciju godišnje, pa se protiv nje možemo lakše boriti u odnosu na savijača šljive.
Najlakše je kada se, u pravo vrijeme, upotrijebe insekticidi i to na bazi dimetoata, cipermetrina, tiakloprida, fosalona itd. Najvažnije je pogoditi vrijeme tretmana šljiva i možete biti sigurni da ste uništili osicu ako se tretman obavi u vrijeme precvjetavanja. Naravno, trebalo bi voditi računa o pčelama koje znaju posjećivati cvjetove i u vrijeme precvjetavanja, zato je poželjno obavijestiti pčelare u blizini da, barem dva dana, drže pčele zatvorene u košnicama.
Kemijske mjere zaštite od osice preporučljive su u većim voćnjacima dok se u manjim mogu primijeniti i nekemijske mjere borbe. Budući da je ličinka osice osjetljiva na sve iritirajuće supstance svako prskanje s mljevenim biberom, čili papričicama, rasolom, ljutom mljevenom paprikom i octom, uništit će je prije nego što se ubuši u plodić. Rezultat je bolji ako nije padala kiša tijekom piljenja ličinki. U slučaju kiše tretmani se moraju ponoviti. Pomaže i tretiranje s vodom u kojoj je bio otopljen crveni luk i češnjak, kao i pelin koji mirisom odbija štetnike jer, osim što im je nepodnošljiv miris, ne mogu ni namirisati plodiće šljiva. Može se primijeniti i kaolinska glina koja ima osobinu da iritira tijelo ličinke prilikom prelaska u plodić.
Kao dobra metoda pokazala se i primjena plavih plastičnih bočica probušenih sa strane, punjenih alkoholom, koji privlači ženku osice.
Prskanja začinima nisu skupa, a zasigurno, ni štetna. Svi voćari koji imaju do stotinjak stabala trebali bi se orijentirati na alternativne metode suzbijanja osica jer tako čuvaju zdravlje sebe i svojih ukućana.
Tagovi
Crna šljivina osica Žuta šljivina osica Precvjetavanje Kaolinska glina Pagusjenice
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Karolina Rastija
prije 2 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 4 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 4 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Ušao sam u IAKS mjeru i 31. ožujka postavio 100 bijelih ljepljivih ploča , Dio šljiva su u punoj fazi cvjetanja , a neke sorte će cvjetati iza nedjelje ! Najavljuju do - 4 stupnja , pa ako tako bude uzalud i ljepljive ploče !
Đuro Japaric
prije 6 godina
Cjetanje šljive ovisi o sorti i smještaju zemljišta . U brdskoj Slavoniji tretiranje sam obavio sa kombinacijom sredstava protiv osica i monilije ! Inače neke šljive koje su prošle godine previše rodile , normalno su manje cjetale .