Pretraga tekstova
Za nekoliko dana trebao bi uslijediti tretman protiv crne i žute šljivine osice. Ovaj štetnik može uzrokovati opadanje i do 80% tek zametnutih plodova šljiva.
Sorte šljiva su, ovisno od lokaliteta, u fazi punog cvjetanja ili precvjetavanja. Za nekoliko dana trebao bi uslijediti tretman protiv crne i žute šljivine osice (lat. Hoplocampa minuta i Hoplocampa flava). Ovaj štetnik može uzrokovati opadanje i do 80% tek zametnutih plodova šljiva.
Osice su crne, odnosno, žute boje, a dužina im je oko 5 milimetara. Prezimljava kao lutka, a u vrijeme cvjetanja ženka polaže jaja u listiće čašice cvijeta šljiva. Već nakon desetak dana iz jaja izlaze ličinke koje se ubušuju u mladi plodić. Ako se tada ne reagira šteta je nenadoknadiva, tj. čim se na plodiću vidi crna točka koja predstavlja ulaz ličinke, to je znak da će plodić otpasti jer je ličinka unutar plodića zaštićena od insekticida. Ličinka izgriza meso plodića i za petnaestak dana završava svoj razvoj i zajedno s plodom, u stadiju pagusjenice, pada na zemlju u kojoj prezimi. Nekada se vidi i kako se pomoću paučine spušta na zemlju što je siguran pokazatelj da je riječ o osici. Srećom, štetnik ima jednu generaciju godišnje, pa se protiv nje možemo lakše boriti u odnosu na savijača šljive.
Najlakše je kada se, u pravo vrijeme, upotrijebe insekticidi i to na bazi dimetoata, cipermetrina, tiakloprida, fosalona itd. Najvažnije je pogoditi vrijeme tretmana šljiva i možete biti sigurni da ste uništili osicu ako se tretman obavi u vrijeme precvjetavanja. Naravno, trebalo bi voditi računa o pčelama koje znaju posjećivati cvjetove i u vrijeme precvjetavanja, zato je poželjno obavijestiti pčelare u blizini da, barem dva dana, drže pčele zatvorene u košnicama.
Kemijske mjere zaštite od osice preporučljive su u većim voćnjacima dok se u manjim mogu primijeniti i nekemijske mjere borbe. Budući da je ličinka osice osjetljiva na sve iritirajuće supstance svako prskanje s mljevenim biberom, čili papričicama, rasolom, ljutom mljevenom paprikom i octom, uništit će je prije nego što se ubuši u plodić. Rezultat je bolji ako nije padala kiša tijekom piljenja ličinki. U slučaju kiše tretmani se moraju ponoviti. Pomaže i tretiranje s vodom u kojoj je bio otopljen crveni luk i češnjak, kao i pelin koji mirisom odbija štetnike jer, osim što im je nepodnošljiv miris, ne mogu ni namirisati plodiće šljiva. Može se primijeniti i kaolinska glina koja ima osobinu da iritira tijelo ličinke prilikom prelaska u plodić.
Kao dobra metoda pokazala se i primjena plavih plastičnih bočica probušenih sa strane, punjenih alkoholom, koji privlači ženku osice.
Prskanja začinima nisu skupa, a zasigurno, ni štetna. Svi voćari koji imaju do stotinjak stabala trebali bi se orijentirati na alternativne metode suzbijanja osica jer tako čuvaju zdravlje sebe i svojih ukućana.
Tagovi
Crna šljivina osica Žuta šljivina osica Precvjetavanje Kaolinska glina Pagusjenice
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 3 godine
Ušao sam u IAKS mjeru i 31. ožujka postavio 100 bijelih ljepljivih ploča , Dio šljiva su u punoj fazi cvjetanja , a neke sorte će cvjetati iza nedjelje ! Najavljuju do - 4 stupnja , pa ako tako bude uzalud i ljepljive ploče !
Đuro Japaric
prije 6 godina
Cjetanje šljive ovisi o sorti i smještaju zemljišta . U brdskoj Slavoniji tretiranje sam obavio sa kombinacijom sredstava protiv osica i monilije ! Inače neke šljive koje su prošle godine previše rodile , normalno su manje cjetale .