Pretraga tekstova
Vremenski uvjeti posljednjih mjeseci, dali su prostora nekim voćarima da rezidbu provode tijekom čitave zime. Ipak imajte na umu, da se rezidba ne obavlja kada su temperature ispod nule. Orezivanje koštičavih voćki obaviti neposredno pred kretanje vegetacije.
Rezidba je neophodna pomotehnička mjera u voćarstvu, bilo da se bavite intenzivnom proizvodnjom ili imate par stabala na svojoj okućnici. Rezidbom prije svega, formiramo uzgojni oblik, a nakon toga provodimo tzv. rezidbu na rodnost, s kojom uspostavljamo ravnotežu između vegetativnog i generativnog potencijala voćke. Na taj način sprječavamo alternativno rađanje koje je kod nekih voćnih vrsta sortna karakteristika. Iako, kada je u pitanju rezidba, kod naših proizvođača ima dosta nedoumica i neznanja, najveća greška koju mogu napraviti je da voće u prvoj godini po sadnji ne orezuju uopće.
Prema riječima Zlatice Krsmanović, posljedice neorezivanja mogu biti velike i za njihovo saniranje potrebne su dvije i više godina, a često se i ne mogu ispraviti.
Ako ste sadnju obavili u jesen, rezidbu, u ovom slučaju prekraćivanje, obavljate tek u rano proljeće. Idealno bi bilo pričekati kretanje vegetacije, a najbolje u trenutku bubrenja pupoljaka. Visina gdje ćete sadnicu prekratiti, ovisi od oblika krune, sustava uzgoja nekad čak i od sorte.
"Želimo li nižu krošnju, ovisno od voćne vrste, prikraćivanje ide na od 60 do 90 centimetara. Specifične voćne vrste su orah, kod koga se prikraćivanje obavlja na metar s obaveznim skidanjem svih prirasta ispod te visine i naravno lijeska, koju ako uzgajamo kao stablašicu, prikraćujemo na 60-70cm, a želimo li uzgojni oblik nisku vazu onda se skraćivanje obavlja na 20-30cm," objašnjava Krsmanović.
Prema njenim riječima kod prikraćivanja, rez obavljamo iznad zdravog pupoljka, tako da kosina ide u suprotnom smjeru od njega, kako bi spriječili slijevanje vode i eventualni napad bolesti i štetnika. Tijekom vegetacije, iz ostavljenog vršnog pupoljka formirat će se prirast, ali će se razviti i mnoštvo bočnih pupoljaka ispod njega. Vrlo često proizvođači ostavljaju sve izrasle ljetoraste u toku vegetacije i zato će se naredne godine, ako je voćka dobro gnojena i ima dovoljno vode, stvoriti gomila ljetorasta koji samo iscrpljuju mladu biljku, što svakako nije dobro i već smo u problemu. Zato stručnajci obavezno preporučuju da se u prvoj godini po sadnji, obavezno provodi i ljetna rezidba.
"Potrebno je da prirast iz vršnog pupoljka, ostavimo kao vođicu buduće krošnje, a sve ostale grane ostavljamo na udaljenosti od 10 centimetara i bilo bi poželjno da imaju spiralan raspored kako bi sve podjednako imale sunčeve svjetlosti i dobru provjetrenost. Vrlo često grančice imaju vertikalan položaj i zato bi u prvoj godini u ljeto bilo poželjno obaviti i blago povijanje grančica kako bi inicirali razvoj generativnih pupoljaka," zaključuje Krsmanović.
Ako je rezidba u prvoj godini obavljena pravilno i na vrijeme, voćari će narednih godina puno lakše obavljati rezidbu na rodnost.
Tagovi
Rezidba Zimska rezidba Voćnjak Voćarstvo Zelena rezidba Prikraćivanje sadnica
Autorica
Više [+]
Inženjerka voćarstva i vinogradarstva. Poljoprivreda je njena velika ljubav, a posao novinarke pružio joj je mogućnost da upozna svoj kraj iz drugog kuta.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Jelena Gajić Đokić
prije 6 godina
Idealno vreme za sprovođenje zaštite je kada su temperature iznad 5 stepeni i u momentu kretanja vegetacije. Tako da sigurno smete preskati lesku sa kretanjem pupova .
Jelena Gajić Đokić
prije 6 godina
Svo voće, ukljucujući i breskve nektarine i leske mogu se prskati crvenim ili plavim ujem, koje ima za cilj da zaustavi kretanje i razvijanje štetočina koje su prezimele pod korom ili u lisnim i cvetnim pupoljcima. Kada je u pitanju koncentracija praprata, preporučjiva su mineralna ulja od 0,2 posto.
denis valešić
prije 6 godina
zanima me da li smijem ići sa crvenim uljem u nasad lijeske sa kretanjem pupova.
Dragutin Korunek
prije 6 godina
Dali se smiju poprskati svježe zasađene mladice Breskve i Nektarine sa crvenim uljem i koliko posto?
Branka Vrkić
prije 6 godina
Korisne informacije!