Pretraga tekstova
Štete se penju prema 100%, dok će na branjenim pozicijama biti 30-40%, kaže nam poznati voćar iza kojega je, kao i kolega diljem Hrvatske, teška i neprospavana noć.
Noćašnji mraz, nakon prošlotjednog, zadao je ozbiljan udarac hrvatskom voćarstvu. Štete se penju prema 100%, kaže nam Domagoj Škobić, vlasnik poljoprivrednog obrta Škobić i upravitelj Braniteljske zadruge Aljmaš Fructus iza kojega je neprospavana noć.
Od većih šteta uspio je obraniti dio voćnjaka. Točnije, 4 plus 3 hektara (od ukupnih gotovo 65, op.a.) i to uz pomoć stroja za zaštitu od mraza, vjetrenjače koju je kupio sredstvima EU fondova, a koja funkcionira po principu helikoptera. Kako nam je objasnio još prije nekoliko godina, topli zrak s osam i pol metara visine spušta prema tlu, u radijusu od 150 metara. Puše u smjeru ventilatora i sa suprotne strane uvlači zrak. Kada nastaje mraz, hladan se zrak spušta, a topliji ostaje na većim visinama.
Vjetrenjača povlači taj topliji zrak, spušta ga, rastjeruje tako hladni i unosi topli zrak u niže slojeve. Helikopteri vertikalno spuštaju zrak, što je najidealnije, ali moraju kružiti oko voćnjaka. Pokriva oko sedam hektara površine, u idealnim uvjetima, a u praksi pet.
"Na branjenim pozicijama, šteta će biti 30-40%", kaže nam Domagoj koji na oko 65 hektara u Aljmašu, u blizini Osijeka, uzgaja trešnje, marelice i orahe, ali i drugo voće.
Štetu je, dodaje, već nanio prošlotjedni mraz, ali duže razdoblje negativne temperature s 31. ožujka na 1. travnja, zadalo je glavobolje svim vlasnicima voćnjaka. "Kod nas je na plantaži temperatura bila -3 stupnja Celzijusa. Nije toliko štete napravio mraz koliko temperatura u minusu. Krenulo je negdje od ponoći, a i ujutro kad sam očitao temperaturu bilo je -1,92. Dakle, oko 6 do 8 sati je trajao minus iako je sunce izašlo već u 6.30 sati", dodaje Domagoj.
Najteže su stradale marelice koje su bile u punoj cvatnji, isto je i s kruškama, a cvatnja trešnje očekuje se za dva dana pa će se na njima tek moći procijeniti šteta.
"Bit će je sigurno", dodaje voćar koji je cijelu noć, braneći voćnjak, proveo i u komunikaciji s drugim kolegama. "U Slavonskom Brodu, Baranji, Kruševici pa i kod kolega u susjednoj Vojvodini je bilo -5. Slali su mi fotografije kako pale sijeno, gume, sve samo da bi spasili voćke".
Nakon ovako teškog udarca, zaključuje, sada je pred voćarima pokušaj spašavanja što se spasiti da: oksidima, gnojivima. No, ove godine se sigurno očekuje slab urod. Na nebranjenim pozicijama štete će biti i do 100%, ali na dijelu koji je pokrivala vjetrenjača - urod, iako umanjen, neće izostati.
Fotoprilog
Tagovi
Mraz Minus Voćke Domagoj Škobić Vjetrenjača Zaštita voća od mraza
Autorica
Više [+]
Željka je diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, zamjenica predsjednika Županijskog vijeća HND-a te članica Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ).
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zimska idila na obroncima Dilj gore.
Bijeli omotač “grije” tlo kako bi za 2-3 mjeseca ovaj isti pejsaž zažutili maslačci i zazujile pčelice.
Koji vam je prikazani pejsaž najbolji?
:)
Foto: autor
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Bio sam danas u Dilju kao i dio drugih ljudi sa djecom !Odnio sam pticama svježe slanine , goste se u ove hladne dane i postavio dio sitnih žitarica Više [+] . Malo snijega , sušu imamo 3 godine . Jesenas je palo više kiše pa se neki izvori opet proradili !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje