Pretraga tekstova
Proljeće je vrijeme intenzivnog porasta voćnih stabala, a to je pravi trenutak za pojavu lisnih ušiju.
Blaga zima i prevrtljivo vrijeme tijekom proljeća pogodovalo je razvoju grupe biljnih štetnika - lisnim ušima. Za sve njih je zajedničko da štetu čine bodući i sisajući biljne sokove na mladim biljnim organima. Zelena, crna lisna uš, koprivina uš su samo neke od njih. Osim toga, one prenose viruse koji izazivaju bolesti na voćnim stablima, povrću i drugom uzgajanom bilju.
Velike površine suvremenih voćnjaka predstavljaju neodoljiv izvor hrane za mnoge kukce i druge štetnike. U proljeće, kada je intenzivan porast, one koloniziraju mlade listove, cvjetove, plodove. Broj tretiranja ovisi od intenziteta napada, a može se odraditi i preko pet tretmana u profesionalnim voćnjacima.
Prilikom suzbijanja štetnika iz ove grupe voćari se često susreću s otpornošću ušiju na pesticide. Razlog tome može biti što nije identificirana vrsta pa mjere nisu poduzete u skladu s razvojem i životnim ciklusom. Pogrešan termin primjene ili neodgovarajuće sredstvo je također jedan od razloga. Takvi propusti dovode do pojave rezistentnosti štetnih organizama, trovanja sredine i uzaludno potrošenih financijskih sredstava. Neke uši se lako suzbijaju, dok druge znaju biti problematične.
Veliki propust u borbi protiv njih može biti nepravilno gnojenje voćnih stabala. Previše dušika djelovat će na intenzivno formiranje mladih biljnih organa što će štetniku biti kao švedski stol i poziv na gozbu.
Za tretiranje voćnih stabala u cilju njihova suzbijanja mogu se koristiti različiti insekticidi, ali se moraju rotirati kod ponovljene zaštite (registrirana sredstva za zaštitu bilja provjerite u FIS bazi).
Od prirodnih metoda mogu se koristiti sapunica od eko sapuna za odjeću, pripravci od raznih biljaka, pepeo.
Od biljaka najefikasniji su češnjak i crveni luk, kamilica, neven, duhan, čili paprika i mnoge druge.
Za pripremu ovog insekticida bit će vam potrebni svježi listovi u količini od 400g i korijen 200g, odnosno 30g osušenih. Usitnjeni se preliju s 10l vode i ostave do 4h. Otopina se procijedi i spremna je za upotrebu.
Bit će nam potreban 1kg osušenog stolisnika koji je najdjelotvorniji ako ga sakupimo na početku cvjetanja, jer tada ima najviše djelotvornih tvari. Prelijemo ga s 2l tople vode, da nije proključala, i ostavimo sljedećih pola sata. Nakon toga se dolije još vode da je ukupna količina tečnosti 10l i ostaviti na tamnom mjestu iduća dva dana.
Potrebno je u 100ml mlijeka dodati od 25 do 30 kapi joda i promiješati. Smjesu dodamo u 1l vode. Ovo sredstvo je efikasno u borbi protiv lisnih ušiju, ali ne suzbija jaja. Zbog toga je tretman potrebno ponoviti. Osim na voćnim stablima može se primijeniti na povrću, ukrasnom bilju, posebno je efikasno u zaštiti ruža. Sredstvo se primjenjuje odmah kada ga napravimo i ne može stajati.
Tagovi
Lisne uši Zaštita voćaka Zelena uš Crna uš Prirodni insekticid Uši na voćkama
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
I kad je mrtva, Priroda je živa, ili tek uspavana ;)
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Đuro, moguće. Ima ih gotovo na svakom trupcu. No, svejedno - nekom truljenje, nekom život ;) Đuro, moguće. Ima ih gotovo na svakom trupcu. No, svejedno - nekom truljenje, nekom život ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Gljive su loš znak na trupcima , znači da su u fazi truljenja , vjerovatno je to neprodano drvo koje je nakon olujnog vremena posječeno ! Gljive su loš znak na trupcima , znači da su u fazi truljenja , vjerovatno je to neprodano drvo koje je nakon olujnog vremena posječeno !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje