Pretraga tekstova
Bez obzira koji oblik ili vrstu gnojiva odaberete, najranija primjena treba biti u rano proljeće pri formiranju pupova. Drugu primjenu treba obaviti u kasno proljeće.
Proizvodnja s velikim prinosom jabuka može se postići samo pravilnom gnojidbom. Gnojivo koje se koristi može biti konvencionalno ili ekološko te se mogu nanositi u tlo ili folijarno. Prije same upotrebe uvijek je potrebno napraviti analizu tla kako bi se vidjelo koje su mu hranjive tvari potrebne i u kojim količinama, piše hunker.
Bez obzira koji oblik ili vrstu gnojiva odaberete, najranija primjena treba biti u rano proljeće pri formiranju pupova. Drugu primjenu treba obaviti u kasno proljeće, a ako ju niste obavili, najkasnije to možete napraviti na početku ljeta jer kasnija primjena uzorkuje smanjene prinose, a voćka je osjetljivija na bolesti i štetnike.
Najvažniji elementi za razvoj stabla i ploda jabuke su dušik, fosfor i kalij. Najčešće se primjenjuje NPK gnojivo u omjeru 20:10:10.
Prekomjerna i prekasna primjena dušika smanjuje intenzitet crvene boje jabuke. Osim toga, dovodi do bujanja lisne mase u krošnji koja smanjuje dotok svjetla na plodove unutar krošnje. Višak dušika koristi se u proizvodnji zelenih jabuka kao što su Granny Smith i Mutsu jer će se takvom primjenom povećati zelenilo, a crvena boja svesti na minimum.
Kalij biljci omogućuje rast, formiranje i veličinu ploda, ali joj daje i okus. Također pridonosi povećanju sadržaja antocijana u jabukama, poboljšavajući boju plodova. Međutim, njegova primjena mora biti dobro uravnotežana s drugim elementima, pogotovo kalcijem.
Prevelika primjena kalija kod sorata s prekrupnim plodovima može pojačati opasnost od nastanka gorke pjegavosti. Tkivo potamni zbog pomanjkanja kalcija, odnosno poremećaja u višku kalija u plodovima.
Fosfor pozitivno utječe na boju plodova, povećavajući proizvodnju enzima uključenog u proizvodnju antocijana, prirodnog biljnog pigmenta koji ima ključnu ulogu za crvenu boju ploda. Važno je da se fosfor primijeni u pravom obliku i u pravo vrijeme: u slučaju potrebe za poboljšanjem boje plodova, folijarna primjena vrlo je učinkovita nakon cvjetanja i u ranoj zriobi. Ukoliko nedostaje ovaj element, plodovi će biti spužvasti, a njegov višak može utjecati na količinu cinka.
Osnovnu gnojidbu u ekološkoj proizvodnji jabuka čini stajski gnoj domaćih životinja i kompost od biljnih ostataka. No, voćari uslijed ove vrste gnojidbe mogu naići na probleme koji nisu zanemarivi i beznačajni. Problem je naći kvalitetan stajski gnoj. Uvijek se preporuča da potječe s istog gospodarstva gdje će se i uzgajati voćke ili gdje se odvija mješovita ekološka proizvodnja.
Često se javlja i prisutnost štetnih mikroorganizama, sjemena korova koji se često rašire vrtom, a i problem je trošak dovoza.
Tagovi
Gnojidba Jabuke Dušik Fosfor Kalij Ekološka gnojidba Boja ploda
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊