Pretraga tekstova
Dronovi pomažu poljoprivrednicima da poboljšaju prinose i uoče probleme u nasadu na vrijeme. Iako su se do sada najčešće koristili u ratarstvu, mogli bi postati zanimljiv alat i za voćare.
Dronovi u poljoprivredi predstavljaju uštedu jer se pomoću njih može uvidjeti stanje polja ili nasada, pratiti pojava bolesti i štetnika, potrebe biljaka za hranjivim tvarima i vodom te ciljano tretirati takve površine. Poljoprivrednici ih koriste kako bi postigli efikasnije rezultate, a dronovi im pomažu da poboljšaju prinose i spriječe probleme koji se mogu pojaviti u poljoprivrednoj proizvodnji.
Olga Walsh, docentica agronomije Sveučilišta u američkoj saveznoj državi Idaho, bavi se istraživanjem upotrebe dronova u voćarstvu. Budući da je većina dronova korištena na žitaricama poput pšenice, kukuruza i soje, ona je odlučila istražiti uporabu dronova na voćkama.
"Usvajanje i uporaba dronova u poljoprivrednoj proizvodnji štedi tisuće dolara svake godine na mnogim usjevima", kaže Walsh. Senzori na bespilotnim letjelicama pomažu u praćenju stanja na usjevima i uočavaju stanje tvari koje su potrebne biljkama, poput gnojiva i vode. U konačnici, dronovi mogu umanjiti negativne utjecaje poljoprivrednih aktivnosti na kvalitetu okoliša, navodi agronomy.
Voćarska proizvodnja u državi Idaho se temelji na uzgoju prevenstveno jabuka, ali i grožđa, brusnica, pa čak i alternativnih voćnih vrsta poput azijskih krušaka.
Istraživački tim usredotočio se na primjenu tehnologije bespilotnih letjelica (UAV) na voćkama. Dosadašnje istraživanje docentice bilo je s pšenicom i ostalim usjevima. "Znamo da se dronovi mogu koristiti u voćnjacima, ali ne postoje preporuke proizvođača što se tiče prikupljanja podataka i koji bi bili najkorisniji za određenu vrstu proizvođača".
Dronovi u voćnjacima i rasadnicima bi služili za popis stabala i očitavanja njihove visine, zatim površine nasada, praćenje zdravlja i kvalitete stabala te upravljanje vodom, hranjivim tvarima, štetnicima i bolestima, pomoću senzora. Također bi služili za procjenu kvalitete proizvodnje i prinosa, ali i za stvaranje marketinških alata poput videozapisa koji mogu pomoći u promociji voćarstva.
Kao i kod drugih primjena dronova u poljoprivredi, ovaj istraživački rad pomaže u prikupljanju detaljnih podataka o nasadima, brže nego što bi to ljudi mogli fizički uočiti. "Dronovi su u stanju dobiti slike visoke rezolucije koje su idealne za otkrivanje različitih problema", kaže Walsh.
UAV sustavi omogućuju praćenje usjeva iz zraka, a time se dobivaju visokokvalitetne slike i podaci visoke rezolucije. To je važno za praćenje rasta biljaka, njihovog zdravlja, potreba za vodom i hranjivim tvarima, a to su sve pokazatelji potencijalnog prinosa.
"Ovdje se ne radi samo o brzini praćenja stanja polja već senzori mogu funkcionirati unutar područja elektromagnetskog spektra, gdje ljudske oči ne mogu", napominje Walsh. Senzori su mnogo pouzdaniji i objektivniji od vizualne procjene. Oni daju kvantitativne podatke (numeričke podatke koji se mogu mjeriti i uspoređivati) nasuprot kvalitativnim informacijama (opisnih podataka koji se mogu promatrati).
Tagovi
Dronovi Voćarstvo Tehnologija UAV Istraživanje Olga Walsh
Autorica
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
Đuro Japaric
prije 5 godina
Pravi voćnjak u Jugoslaviji , bili su Borinci i tu bi dron bio od koristi . Većina hrvatskih voćnjaka male su površine i tu dron nema što tražiti !