Pretraga tekstova
Iako se brojne zemlje ne mogu pohvaliti baš dobrim prinosima trešanja ove godine, Belgija je izuzetak, a berba je također krenula nešto ranije.
Iako je na europskom tržištu početkom svibnja nedostajalo trešanja i to ponajviše zbog vremenskih utjecaja u proizvodnim područjima Portugala, Italije, Francuske i Španjolske, izgleda kako se stanje poboljšava te su pojedine zemlje zadovoljne svojim prinosima.
Jedna od njih je i Belgija, u kojoj je berba započela nešto ranije nego što je to uobičajeno, a sudeći prema velikoj potražnji domaćih, ali i inozemnih kupaca ova godina bi mogla biti jako dobra.
"Čini se kako uzgoj trešanja napreduje. Krenuli smo s berbom pet do deset dana ranije nego inače. Rane su se sorte prodale jako brzo, a s kasnima smo započeli prošli tjedan. Mi proizvođači jako smo optimistični pogotovo kada čujemo kako su naši plodovi traženi i u inozemstvu pa čak i u prekooceanskim zemljama", rekla je Karel Belmans iz Belgische Fruitveilinga za freshplazu. Priznaje i kako joj trenutno jedini strah predstavlja najavljena obilna kiša koja bi mogla uzrokovati pucanje plodova.
Iako je u Belgiji uzgoj trešanja vrlo koncentriran na određena područja, ipak postoji fokus na kultiviranoj proizvodnji.
"Pomno pratimo razvoj novih sorti jer uvijek želimo imati bolje. Rana Samba koja se kod nas najviše proizvodi je visokokvalitetna, međutim jako teška za uzgoj. Mislim da bismo mogli imati 40% pokrivene proizvodnje ako cijene to dozvole. Na kraju krajeva, kao što sam već rekla, ova sorta jako puno košta", napominje Karel.
Njemački voćari, ipak očekuju nešto niže prinose u odnosu na 2019. godinu. Na temelju prve procjene Saveznog statističkog ureda (Destatis) očekuje se da će ukupna ubrana količina iznositi 53.500 tona što bi bilo smanjenje od 11% u odnosu na godinu prije, a kao glavni razlog naveli su kasni mraz i sušno proljeće.
No, unatoč padu, očekuje se da će prinosi trešanja biti 12% iznad desetogodišnjeg prosjeka od 47.800 tona.
Sredinom svibnja su se na tržnicama pojavile prve trešnje. No, ovogodišnji bi urod u Hrvatskoj mogao biti prepolovljen, odnosno kretati se od 600 do maksimalno 650 tona, zbog mraza koji je u dva navrata značajno utjecao na urod u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a nešto manje štete bile su u Dalmaciji, o čemu smo na Agroklubu pisali.
Suhozid i burobran sačuvali mu urod trešanja vrijedan 70.000 kuna!
Polazna cijena ove je godine bila 40 kuna za kilogram na tržnicama te čak 45 kuna u trgovinama.
Tagovi
Trešnje Belgija Prinosi Potražnja Mraz Kiša Njemačka Hrvatska
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 3 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 3 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.