Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Stare sorte
  • 22.05.2023. 12:00
  • Splitsko-dalmatinska, Split

U Dioklecijanovom podrumu najveću znatiželju izazvala vina Galac i Dugovrst koja još nisu na tržištu

Galac je pitko, "vatreno vino“ kojega su naši stari nazivali i Gavran. Crno je kao perje od gavrana, rekao je na radionici o starim sortama profesor Edi Maletić. Kako uz Galac revitalizirati i Dugovrst?

Foto: Nedjeljko Jusup
  • 1.626
  • 79
  • 0

Na ovogodišnjem IX. Festivalu vina i delicija u podrumima Dioklecijanove palače u Splitu okupilo se 58 izlagača sa 400 etiketa vina iz Hrvatske i susjedne BiH, a najveću znatiželju izazvala su ona kojih još nema na tržištu. To su Galac crni i Dugovrst bijeli od istoimenih, već zaboravljenih sorti zadarskog kraja o kojima je na posebnoj radionici govorio prof.dr.sc. Edi Maletić.

Radi se o morfološki i genetički unikatnim, ali kritično ugroženim sortama.

"Desetak panja Galca uspjeli smo zasad pronaći u starom vinogradu Denisa Jusupa u Briševu“, otkriva Maletić. Od grožđa iz posljednje berbe eksperimentalno je napravljeno vino koje je prvi put prestavljeno potkraj prosinca lani na Degustaciji mladih vina u Nadinu. Prve reakcije struke kao i vinoljubaca bile su jako pozitivne. "Nisam iznenađen“, kaže profesor. Radi se o pitkom, "vatrenom vinu“ kojega su naši stari nazivali i Gavran. Crno je kao perje od gavrana.

Do sadnica Galca iz njemačkog Heppenheima

S ciljem da se sorta obnovi, već je poduzeo bitne korake. Prvo, izabrao je loze s pupovima i poslao ih u rasadnik Antes iz grada Heppenheim u Njemačkoj gdje će proizvesti sadnice koje će se koristiti kao repromaterijal za razmnožavanje. U planu je podizanje matičnog nasada sa 300 komada Galca da bi se iz istog već sljedeće godine proizvelo 1.000 i više sadnica za zainteresirane proizvođače, a njih ima, rekao je.

Revitalizacija zaboravljene sorte zadarskog kraja 

U projektu revitalizacije Galca kao i sorte Dugovovrsti bijele od početka sudjeluje i financira ga Zadarska županija. Projekt bi trebao trajati tri godine, a u cijelu priču bit će uključeni i Srednja poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola Stanko Ožanić, Sveučilište u Zadru te Udruga vinara i vinogradara Zadarske županije.

Otkrili i spasili 130 autohtonih sorti vinove loze, među njima Galac i Ruževina

Rijetki od okupljenih na radionici o starim sortama zadarskog kraja uspjeli su kašati zanimljivu kupažu od Galca (50%) i portugalskih sorti Touriga nacional (35%) i Vinhao (15%) koje su prije tri godine zasađene u vinogradu Šime Škaulja na Nadinskom blatu. Sve u sklopu međudržavne suradnje. "Mi smo Portugalcima ustupili naše, a oni nama najbolje svoje autohtone sorte“, pojasnio je Maletić. Suradnja se nastavlja.

Spašavanje bijele Dugovrsti

Nastavlja se i spašavanje sorte Dugovrsti bijele kojoj je također prijetilo izumiranje. Pronađena je u dva vinograda na stankovačkom području te, kao i Galac, kolekcionirala u tzv. "bankama gena“ na Agronomskom fakultetu u Zagrebu i Kolekciji sorata sjeverne Dalmacije na Baštici, pokušalištu (imanju) Sveučilišau u Zadru. Radi se o sorti koja unatoč visokim prinosima daje odlične sladore  pa su i vina kvalitetna. S obzirom na manjak asortimana bijelih sorti profesor vjeruje da će i ova sorta pobuditi interes uzgajivača. 

Slično kao što je prije desetak godina pobudila i Svrdlovina koju je u svojim vinogradima oživio Mladen Anić, na imanju Figurica u Smilčiću. U međuvremenu je prihvaćana i od nekolicine drugih vinara. Na festivalu u Splitu, osim Anićeve (berba 2019.), kušavana je i Svrdlovina (berba 2022.) iz Vinarije Bora u Islamu Grčkom vlasnika Zdravka Žuže iz Pogradine. 

Kako najbolje prodati vino?

Govoreći o trendovima u vinarstvu i vinogradarstvu profesor Maletić je istaknuo kako je sada kod nas i u svijetu zavladala moda da se uskrsnu stare zapostavljene sorte. Danas kad se traži kvaliteta one postaju aktualne. Kod nas, osim spomenutih Galca, Dugovorsti, (koju još nazivaju i Dugoviska, Duguljac ili Gnjatonja) pažnja se pridaje i sortama Trnjak i Lasina. Najbolji primjer kako se isplati raditi ovaj posao su sorte Tribidrag (poznatiji kao Crljenak) i Malvasija dubrovačka čije su populacije bile spale na nekoliko panja da bi se danas, nakon uspješno provedenih projekata revitaliziranja, našle među najuspješnijim sortama na tržištu. Na natjecanju osvajaju medalje i visoka odličja.

Kod nas i u svijetu zavladala je moda da se uskrsnu stare zapostavljene sorte, kaže prof. Maletić 

Zadarska županija, kao i cijela zemlja, turistički je orjentirana. Trebamo, sugerira Edi Maletić, turistima ponuditi što više originalnih proizvoda, a vino je u ponudi jako važno. Mala smo zemlja, mali proizvođači s malim količinama. Nama je najbolje prodati vino tu doma zajedno s vrhunskim ambijentom i vrhunskom pričom.

A kod naših starih sorti, kako reče profesor, priča ima napretek.


Fotoprilog


Tagovi

IX. Festival vina i delicija Split Stare sorte Galac Dugovrst Prof. dr. sc. Edi Maletić


Autor

Nedjeljko Jusup

Više [+]

Dugogodišnji novinar i urednik. Osnivač i prvi glavni urednik tjednika i dnevnika Zadarski list. Moto: "Informativno, poučno i zanimljivo. Piši tako da riječima bude tijesno, a mislima široko."

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Hrvatska rosé vina osvojila 17 medalja Na najvećem specijaliziranom natjecanju za rosé vina na svijetu Concours Mondial de Bruxelles hrvatski vinari osvojili su17 medalja - 8 zlatnih i 9 srebrnih. Četiri zlatne medalje osvojile su dalmatins... Više [+]