Pretraga tekstova
Mladen Anić je ponosni vlasnik vinograda sa šest i pol tisuća loza u Smilčiću, a priča o tome kako je obnovio svrdlovinu podsjeća na bajke, samo ne za djecu, već za vinoljupce.
Svrdlovina, autohtona vinska sorta iz Ravnih kotara, smatrala se izumrlom i izgubljenom. Samo su pravi vinoljupci čuli, a poneki i probali ovo crveno vino, vrlo posebno snažno i pitko. U jednom trenutku je svrdlovina nestala iz domaćih vinograda i bila bi izgubljena da je poznati zadarski vinar Mladen Anić koji je sakupljao ostatke ove loze po cijeloj županiji, te ju je spasio od zaborava i oživotvorio.
Mladen Anić je ponosni vlasnik vinograda sa šest i pol tisuća loza u Smilčiću, a priča o tome kako je obnovio Svrdlovinu podsjeća na bajke, samo ne za djecu, već za vinoljupce.
"Još dok sam bio dijete, slušao sam priče o svrdlovini kao o našoj autohtonoj sorti koja ničemu drugom nije slična. Kasnije, kada sam se počeo baviti vinarstvom, sjetio sam se tih priča iz djetinjstva i krenuo u potragu. U našem vinogradu bilo je samo nekoliko trsova pa sam gotovo četiri godine po cijeloj županiji sakupljao trs po trs. Našao sam hi nekoliko u Privlaci, Škabrnji, Žegaru i Smilčiću, od toga napravio selekciju kojom smo pratili grožđe, odabrali najbolje i dali na razmnožavanje.
Pažljivo smo tražili načine kako od svrdlovine proizvesti vrhunsko vino, ali uspjeli smo. DNK analiza nam je dala potvrdu kako je riječ o potpuno unikatnoj sorti koja je genetski najbliže crnom pinotu, ali mu nije u rodu. Kao ni plavcu ni plavini", kaže nam Mladen Anić koji svrdlovinu uzgaja na svom dobru Figurica u Smilčiću gdje ima i moderniju vinariju.
Prva revija vina hrvatskih autohtonih sorata "Vina od davnina"
"Kad je točno svrdlovina nestala, ne zna se, ali mislim da je to vrijeme kad je naš narod u vino počeo dodavati šećer", pretpostavlja Anić.
"Svrdlovina bi trebala poput babića na šibenskom području, a plavca na splitskom – postati zaštitna sorta Zadarske županije umjesto francuskih koje imamo", kaže nam Mladen Anić čija je svrdlovina od prošle godine na tržištu, a ocjenjena je kao vrhunska.
Osim svrdlovine Anići uzgajaju uglavnom autohtone sorte: maraštinu, debit, tribidrag, plavinu… Ono što je najvažnije, svrdlovina se u prodaji pokazala pun pogodak. Zbog toga Anići krče nasade cabernet sauvignona da bi posadili svrdlovinu. Ne samo iz ljubavi prema autohtonom, već i zbog jasne tržišne računice.
"Normalno je da ljudi traže nešto novo, što nisu probali, a posebno kad shvate da se radi o autohtonoj, gotovo izumrloj sorti vinove loze. Okus novog s daškom mistike iz davnina je nešto što privlači kupce i prije nego probaju vino, a moj zadatak je da kad ga probaju da ga ne zaborave", objašnjava Mladen Anić.
Posjetitelji manifestacije Vina od davnina koja se održava u zagrebačkoj "Laubi" 13. i 14. travnja 2018. će po prvi put moći kušati i kupiti vino ove autohtone sorte. Jedino takvo u Hrvatskoj i svijetu.
Tagovi
Mladen Anić Svrdlovina Autohtona sorta Vino
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Godina je na izdahu.
Rekli bismo “neka više”.
- Po čemu ćete pamtiti 2020. godinu?
- Imate li velike planove od 2021. godine?
Foto: Tomislav Januš
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Mlada plavoglava sjenica , malo ih ima , a ne vrabac ! Ove godine postavio sam oko 30 kućica za ptice , većina su bile nastanjene . Objesim im Više [+] poslije svinjokolja kosti sa mesom , kupim slanine , dam di žitarica ! Ali ptica sve manje ima jer nema stoke u selima i peradi koja se hranila na otvoreno , isto i tehnologija u ratarskim kulturama ne ide im u prilog !
Hajrudin S.
prije 2 tjedna
Kod mene vise ne postoji ta vrsta vrabca ili kako se vec zove ,nekad ih hranio zimi jer zimi jedu iz zrna kukuruza srce pojedu ostalo nediraju ali Više [+] zato koke pojedu ostatak :) . Po zavrsetku sezone :)
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;) Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje