Pretraga tekstova
Jaki proljetni mrazevi i ljetni pljuskovi uništili su vinovu lozu u Francuskoj. Loša je situacija i u Italiji.
Francuska proizvodnja vina ove će godine biti zabilježena kao jedna od najgorih u povijesti, ako ne i najgora, zbog jakih proljetnih mrazeva i ljetnih pljuskova koji su uništili vinovu lozu, priopćilo je tamošnje ministarstvo poljoprivrede, prema čijim procjenama se može očekivati između 32,6 i 35,6 milijuna hektolitara vina u toj zemlji, što je 24 do 30 posto manje u odnosu na lani.
Vremenske nepogode zadale su glavobolje francuskom vinskom sektoru koji je još prošle godine bio pogođen smanjenjem potražnje zbog pandemije koronavirusa i uvođenja američkih carina.
"Za očekivati je da će ovogodišnja proizvodnja biti povijesno slaba, čak ispod onih iz 1991. i 2017. na koje je također utjecao mraz u proljeće", navodi se u priopćenju. Gotovo sva proizvodna područja pogođena su ovom nepogodom, dok gljivične bolesti dovode do sušenja grozdova, listova i plijesni u vinorodnim regijama Champagne, Alsace i Beaujolais.
Proizvođači vina i ranije su predvidjeli da bi mraz mogao smanjiti proizvodnju za trećinu. No, tada je grožđe 10 do 14 dana zaostajalo za onim u vrijeme uobičajenih godina pa su mislili da još ima vremena za blagi oporavak prinosa, piše reuters.
Rana berba tek je počela na krajnjem jugu te zemlje, dok se prošle godine obavljala već krajem srpnja. Proizvođači šampanjca nadaju se da će njihova dugogodišnja praksa usklađivanja ponude sa zalihama iz prethodnih sezona ublažiti rast cijena. Također, utjecaj na šire tržište ovisi i o tome hoće li novi sojevi koronavirusa dovesti do ponovnih ograničenja u ugostiteljstvu i turizmu.
U Italiji, najvećem svjetskom proizvođaču vina, također je lošija situacija u proizvodnji vina u odnosu na prijašnje godine. Udruženje poljoprivrednika Coldiretti procjenjuje da bi se proizvodnja ove godine mogla smanjiti pet do 10 posto, odnosno na 44 do 47 milijuna hektolitara. Rezultat je to visokih temperatura koje su dovele do berbe koje je započela tjedan dana ranije na jugu, dok je na sjeveru sazrijevanje kasnilo 10 dana zbog obilne kiše.
Osim vinara, u Francuskoj su teško pogođeni i voćari zajedno s ratarima koji uzgajaju uljanu repicu i šećernu repu. Proizvodnja marelica najgora je u posljednjih 40 godina, a prinosi niži za 50 posto od prosječnih ostvarenih u zadnjih pet godina, prenosi france24.
Ministar poljoprivrede Julien Denormandie nazvao je mraz najvećom poljoprivrednom katastrofom početka 21. stoljeća. Neki znanstvenici kažu da su klimatske promjene naglo povećale šanse da se takvi događaji ponove.
World Weather Attribution, međunarodna organizacija koja analizira vezu između ekstremnih vremenskih događaja i globalnog zatopljenja, u svojoj je studiji navela da toplija klima povećala vjerojatnost od mrazeva za 60 posto.
Tagovi
Francuska Vino Grožđe Proizvodnja Italija Mraz
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/