Pretraga tekstova
Dobili smo pojašnjenje Državnog inspektorata o zlouporabi korištenja hrvatskih tradicionalnih izraza na vinima otkrivenim u akciji Opson 2020.
Tko su ti koji su na boce stavljali hrvatske etikete, a punili ih vinima iz Italije, Makedonije i Čilea, pitanje je na koje ste tražili odgovor, ali koje smo i mi postavili Državnom inspektoratu nakon što su objavili rezultate velike akcije Europola i Interpola Opson 2020 koja je bila usmjerena na trgovinu krivotvorene i nedostatno kvalitetne hrane i pića.
Podsjećamo, kod pet kontroliranih subjekata utvrđena je zlouporaba korištenja hrvatskih tradicionalnih izraza; kvalitetno vino s kontroliranim zemljopisnim podrijetlom i vrhunsko vino s kontroliranim zemljopisnim podrijetlom i to na vinima koja nisu hrvatskog porijekla nego podrijetlom iz Italije (dva vina), Sjeverne Republike Makedonije (jedno vino) i iz Čilea (dva vina).
"Na deklaracijama vina je jasno bilo označeno zemlje porijeklo. Dakle, nisu bila strana vina u pakiranjima hrvatskih proizvođača već jasno označena strana vina na čije su etikete kod prijevoda na hrvatski dodani hrvatski tradicionalni izrazi vezano za kategoriju kakvoće vina, a što je protuzakonito", pojasnli su nam iz Inspektorata.
Na boce lijepili hrvatske etikete, a punili ih vinom iz Italije, Makedonije i Čilea
Stoga je, navodi se u odgovoru, u spomenutim slučajevima kod spornih vina "utvrđena zlouporaba korištenja hrvatskih tradicionalnih izraza“ jer su na njihovoj deklaraciji navođeni izrazi "kvalitetno vino s kontroliranim zemljopisnim podrijetlom i vrhunsko vino s kontroliranim zemljopisnim podrijetlom“ što nije dopušteno odredbom iz članka 2a., Priloga 12., 15. Pravilnika o zaštićenim oznakama izvornosti i zaštićenim oznakama zemljopisnog podrijetla, tradicionalnim izrazima i označavanju vina.
"Protiv počinitelja utvrđenih prekršaja poduzeli smo zakonom propisane upravne i prekršajne mjere. Rješenjem su naređena otklanjanja nedostataka na deklaracijama spornih vina, što je i učinjeno te su protiv prekršitelja poduzeti prekršajni postupci", naglašavaju.
Napominju i kako nisu u mogućnosti u potpunosti odgovoriti na naše pitanje (identitet tih pet subjekata) s obzirom na članak 57. Zakona o državnom inspektoratu (Narodne novine broj 115/18).
Navedenim člankom, Tajnost podataka, između ostalog se navodi da su: "Inspektor i drugi službenik dužni kao inspekcijsku tajnu odnosno kao drugu odgovarajuću vrstu tajne čuvati sve osobne i druge povjerljive podatke koje saznaju u obavljanju svojih dužnosti u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita podataka i tajnost podataka."
Tagovi
Vino Zlouporaba Opson 2020 Državni inspektorat
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!