Pretraga tekstova
Posljednji podaci pokazuju da čak 43,9 posto ukupne površine EU pokrivaju šume. Njihova površina je zauzimala 180 milijuna hektara
Države članice Europske unije odlikuju se različitim vrstama šuma koje su izuzetno važan obnovljivi resurs. One nude stanište za životinje i sredstva koja omogućavaju život ljudi. Bez njih je nemoguće ublažiti klimatske promjene i zaštititi zemljište od erozije i spriječiti površinsko otjecanje vode i poplave. Nažalost, one ovih dana stradavaju uslijed velikih požara koji su zahvatili brojne zemlje.
Zahvaljujući klimatskoj raznolikosti, tipovima zemljišta, topografiji i nadmorskoj visini, biljni svijet šuma je vrlo bogat. Europa je dom za oko 500 vrsta drveća, a najzastupljenije su listopadne vrste. Najčešći su rodovi breza, joha, vrba, hrast, grab, bukva, lješnjak, jasen, čempres, bor, jela, omorika, ariš, topola i mnogi drugi. Velika je zastupljenost divljeg voća, a posebno divljih jabuka, krušaka i trešnji.
Prema podacima Eurostata, u 2020. godini 43,9 posto ukupne površine EU su pokrivale šume. Njihova površina je zauzimala 180 milijuna hektara. Najveće površine pod šumom je imala Švedska 30,3 milijuna hektara, a zatim Španjolska, 28 milijuna hektara.
Kada se promatra ukupna površina pod šumom Finska je imala 76,1 posto površine pokrivene šumskom vegetacijom, a Švedska 74,5 posto.
Najmanju zastupljenost šumskih površina ima Malta sa samo 1,7 posto, a ova država je imala i najmanju površinu od samo 530 hektara.
Tagovi
Šume Eurostat Drveće Hektari Švedska Finska
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
Đuro Japaric
prije 2 godine
Priča bi bila puno zanimljivija da pojasnite status VLASNIŠTVA nad šumama ! U državi koju nazvaše rh , većina je u vlasništvu rh , a u ime te karikature šumu sijeku njihove Hrvatske šume ! Pa pojasnite kakve koristi imaju stanovnici u izumirućim selima brdsko planinske rh od šume ? Prije je bilo od 100 kn prodanog drveta , Hrvatskim šumama ide 98 , 2 kn lokalnim vlastima , i vladi 25 % PDV ! SELU I ŠUMI ostane piljevina !Inače imam nekoliko ha ŠUME koju sam posadio na poljoprivrednom zemljištu , a na jednoj parceli sam suvalsnik sa ovom karikaturom zvanom rh i još nekoliko fizičkih osoba ! U katastru ORANICA , a u naravi ŠUMA čiji sam uzgoj ja pomogao sjekući nedohodovne vrste kao što je iva !Ja kao suvlasnik NE mogu pokrenuti sam postupak da se mijenja ORANICA u ŠUMU u ovom sranju koje zovu rh !