EK pokreće globalnu platformu za suradnju u borbi protiv krčenja šuma. Osim što će biti forum za razmjene podataka, služit će i kao alat za donošenje politika.
Europska komisija je pokrenula novu platformu za pomoć u zaštiti i obnovi svjetskih šuma. Ona okuplja jako velik spektar sudionika i stručnjaka - potrošače i proizvođače državačlanica, organizacije civilnog društva i industrijske udruge.
Osim što će biti forum za razmjene podataka, služit će i kao alat za donošenje politika - kako bi se smanjio rizik od prodaje proizvoda povezanih s krčenjem šuma na europskom tržištu, a što je planirano u drugom kvartalu 2021. godine, najavljuju u svom priopćenju.
"Šume su neophodne za dobrobit svih ljudi na Zemlji, a gubimo ih alarmantnom brzinom. EU je odlučna djelovati na promjeni ovog smjera, koristeći sve alate kako bi pomogla u zaštiti svjetskih šuma", komentirao je europski povjerenik Virginijus Sinkevičius. Dodao je i da to ne možemo sami te se nada da će ova mreža biti izvrstan katalizator suradnje najrelevantnijih sudionika, u zaustavljanju deforestacije.
EK pokrenula javno savjetovanje o krčenju i degradaciji šuma, a aktivisti peticiju
"Jedan od najvećih pokretača uništavanja šuma u svijetu je njihova legalna i ilegalna pretvorba u poljoprivredno zemljište. Zbog toga se moramo okrenuti onim proizvodima koji se dobivaju bez krčenja", napomenula je njemačka ministrica poljoprivrede, Julia Klöckner. Ona smatra da sigurnost hrane i ublažavanje siromaštva moraju ići ruku pod ruku s pažljivijim upravljanjem šumama. "Svi smo odgovorni za njihovu zaštitu - od industrije, zakonodavaca do potrošača", upozorila je.
Deforestacija je glavni izvor emisija stakleničkih plinova koji uzrokuju globalno zagrijavanje. Dovodi do izumiranja životinja i biljaka. Predstavlja i složen problem koji zahtijeva koordinirano djelovanje među zemljama, tvrtkama i civilnim organizacijama.
Platforma nudi forum za poticanje razmjene među članovima kako bi se stvorili savezi, podijelile obveze za značajno smanjenje deforestacije. Oni uključuju predstavnike država članica EU-a, vodećih nevladinih organizacija na području zaštite šuma, industrijskih i međunarodnih organizacija te neeuropskih zemalja, te najveća potrošačka tržišta izvan EU-a i neke od zemalja koje doživljavaju značajno uništavanje svojih šuma.
Ovaj će sustav informirati Komisiju o tekućoj procjeni učinka čiji je cilj donošenje zakonodavnog prijedloga za smanjenje rizika od proizvoda povezanih s krčenjem i degradacijom šuma koji se stavljaju na tržište EU.
Tim je povodom pokrenuto i Javno savjetovanje koje će trajati do 10. prosinca 2020.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 4 godine
O kojim državama pišete u ovom tekstu ? Izumiranjem malih seljačkih imanja u Hrvatskoj vrši se samopošumljavanje i smanjivanje površina nekadašnjeg poljoprivrednog zemljišta ! Osobno sam na brdovitom zemljištu posadio dio šume !