Pretraga tekstova
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) je provela studiju o dobrobiti kunića koji se uzgajaju za proizvodnju mesa.
Studiju o dobrobiti kunića koji se drže za proizvodnju mesa, zatražio je Odbor za poljoprivredu i razvoj te Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta.
Stručnjaci su razmotrili brojne posljedice na zdravlje i ponašanje ovih životinja prilikom uzgoja, kao što su ograničeno kretanje, mirovanje, produljena žeđ ili glad, stres, vrućina i kožni poremećaji.
U izvješću je zaključeno da bi trebalo povećati i strukturno poboljšati konvencionalne načine uzgoja radi poboljšanja životnih uvjeta kunića te je naglašena potreba da se ti podaci prikupljaju u svim zemljama članicama Europske unije, piše euractiv.
Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) je također objavila drugo mišljenje o pitanjima dobrobiti koja su povezana s omamljivanjem i klanjem te predložili korektivne mjere.
Kunići su druga najčešće uzgajana vrsta u EU. Većina njihovog uzgoja odvija se u pet država članica: Francuskoj, Mađarskoj, Italiji, Portugalu i Španjolskoj, a poljoprivredne prakse se uvelike razlikuju kako unutar Unije tako i unutar tih zemalja.
Iako postoje pravila koja propisuju minimalne standarde za zaštitu uzgajanih životinja, uključujući i kuniće, u EU ne postoji zakonodavstvo kojim se štiti njihova dobrobit.
Europski parlament je 2017. godine usvojio odluku o minimalnim standardima za zaštitu uzgajanih kunića i zatražio od EFSA-e da pruži znanstveno mišljenje koje će pomoći u provedbi te odluke. Potaknula ih je zabrinutost nevladinih organizacija i potrošačkih skupina o bespomoćnosti, stresu, visokoj stopi mortaliteta i oboljevanja tih životinja uzgajanih u Europi. Također, ističe se i briga zbog električnog omamljivanja koje ih ne dovodi potpuno u nesvijest te uzrokuje patnju, stres i bol.
Studija je zaključila da je dobrobit odraslih kunićima najniža u konvencionalnim kavezima, a najveći problem je ograničenje kretanja. Kada je riječ o mladim životinjama koji se odbijaju od sisanja, najugroženiji su u sustavima na otvorenom, a najsigurniji u povišenim prostorima dok je kod uzgoja u vanjskim sustavima toplinski stres najveća posljedica.
U oba ispitivanja dolazi se do zaključka da su organski sustavi uzgoja dobri jer se u njima kunići drže u grupama s mogućnošću izlaska na pašnjak što povećava socijalnu interakciju i daje im mogućnost za prirodno ponašanje.
Izvješća su zaključena posebnim preporukama, uključujući i praćenje opasnosti i posljedica posebno u fazi klanja, a kako bi se izbjegle negativne prakse.
Ova su mišljenja potaknuta europskom građanskom inicijativom "Zaustavimo doba kaveza" koja traži od Europske komisije zabranu kaveza za životinje poput peradi, kunića, ali i svinja i teladi.
Percepcija javnosti o životinjama na farmama se mijenja i upravo je to dovelo do zahtjeva za većom zaštitom i zakonima koji će jamčiti njihovu dobrobit, kao što je nedavno zabranjeno korištenje kaveza za kokoši u Kaliforniji.
Tagovi
Kunići Europska Unija Uzgoj kunića Zabrana kaveza Dobrobit životinja
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 2 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 4 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 4 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 5 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.