Pretraga tekstova
Cilj je ostvariti povećanje broja muznih krava, rastom produktivnosti po grlu i po farmi te investicijama u proizvodni i prerađivački sektor, ističu iz Ministarstva poljoprivrede.
Zbog aktualnih tržišnih uvjeta u kojima se nalazi mliječni sektor, Ministarstvo poljoprivrede je u postupku izrade strateškog dokumenta pod nazivom Program razvoja sektora mljekarstva u Republici Hrvatskoj do 2030. godine kojim se žele postaviti smjernice za njegov razvoj u cjelini, od primarne proizvodnje do prerade i plasiranja mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište.
Kako navode u priopćenju, ciljevi navedeni u nacrtu Programa usklađeni su s Nacionalnom razvojnom strategijom Republike Hrvatske do 2030. godine i Nacrtom Strategije poljoprivrede do 2030. "Više od farme".
"Očekivani učinak provedbe Strategije poljoprivrede je povećanje vrijednosti govedarske proizvodnje od 20 posto, a koje će se sukladno Programu ostvariti povećanjem broja muznih krava, rastom produktivnosti po grlu i po farmi te investicijama u proizvodni i prerađivački sektor", ističu.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek i ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravko Barać informirali su u srijedu predstavnike najvećih proizvođača mlijeka i predstavnike otkupljivača, odnosno malih i velikih mljekara, o smjernicama razvoja sektora mljekarstva u narednom razdoblju, kao prvi u nizu sastanaka u cilju unapređenja aktivnosti vezanih uz udruživanje i razvoj sektora.
Krajem prošlog tjedna, dodali su, održan je sastanak i s primarnim proizvođačima mlijeka, uz naglasak na potrebi organiziranja proizvođačau proizvođačke i sektorske organizacije.
Za stočare i peradare koji nisu dobili Covid potpore osigurano više od 37 milijuna kuna
Proizvođači su, pišu dalje, detaljno informirani o mogućnostima i prednostima uključivanja u proizvođačke i sektorske organizacije te su im prezentirana iskustva udruženih poljoprivrednika u Europskoj uniji.
Tagovi
Nacrt Programa Mljekarstvo Razvoj Ministarstvo poljoprivrede
Autorica
Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.
Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/
Đuro Japaric
prije 3 godine
PAMFLET ; Nacionalna razvojna strategija APSURDISTANA do 2030 i poglavlje razvoja poljoprivrede , pisali su DILETANTI plaćeni od vlade na čelu sa ekonomskim diletantom Plenkovićem ! Do 2030 APSURDISTAN će imati u prosjeku 50 TISUĆA manje ljudi godišnje , ili oko 400 TISUĆA za 8 godina ! Vidite da nema gužvi na granici koji bi se vratili za Plenkovićevih 200 000 kn ! Pa ni Ukrajinci neće masovno bježati u APSURDISTAN ! U poljoprivredi NEMA pomaka bez AGRARNE REFORME , a u to bezvrijedna vlada sa bezvrijednim Plenkovićem , bezvrijedni zastupnici NEĆE ići ! Za agrarnu reformu nije ni SRPSKA poljoprivredna komora SPK , šute o promašenim zakonima ,a kao MARIONETE od Milanovića sudjelovali su u pisanju 3 SMEĆA zvana Zakon o poljoprivrednom zemljištu ! A govedarstvo iz SRPSKO - hrvatskog saveza 1918 sa jednom do 5 kravica , većinom je IZUMRLO !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Cijela Tuzla jednu kozu muzla , pa se hvale da se mlikom hrane ! Šikara i neobrađene zemlje imamo , samo razmnožiti koze , pa će biti mlika i za Sarajevo !
Marta Radić
prije 3 godine
Svi imaju svojih problema , bez obzira na sektor. Tako i stočari , no opetativni program u stočarstvu odrađen je prije 20 godina , uložene silne milijarde kuna , te se i dalje ulaže. Rezultat je da smo zemlja unutar EU koja ima najveći pad proizvodnje mlijeka. Jedno je jasno , europa proizvodi mljeka u dovoljnim količinama , te u posljednjim godinama diže proizvodnju. Koliko HR mljekarstvo može parirati evropskoj proizvodnji s obzirom da smo jedinstveno eu tržište , te uvozu mlijeka u RH. Prića koja se često spominje , da ako nemamo svoje sirovine u RH će cijene mlijeka otići u nebo. Potpuno krivo , HR proizvodnja mlijeka je 0,012 % eu proizvodnje i ne prrdstavlja , nikakav faktor formiranja cijena. Nova strategija u mljekarskom sektoru nije održiva , jer to je još jedna želja , koja košta milijarde , nažalost rezultat neopravdava taj novac. Jer nsžalost zbog mnogo faktora HR mljekarstvo teško da je održivo.
slobodan rajić
prije 3 godine
Budući da je "najvećim proizvođačima mlijeka" najteže, a ostalim poljoprivrednicima je "lako", najbolje njima dati sve poticaje, svu državnu zemlju, i ako požele nekakve dodatne pomoći , sve po izboru. Samo oni treba da postoje. Ruralni prostor, sela, seljaci, mali i lokalni proizvođači "najvećim proizvođačima mlijeka" ne trebaju i nisu bitni.