Europska komisija intenzivno radi na zakonu o dobrobiti životinja, a u sklopu strategije "Od polja do stola". Zanima ih što na ovu temu ima reći i poljoprivredna javnost.
U sklopu strategije "Od polja do stola" Europska je komisija proteklog tjedna pokrenula šire javno savjetovanje o reviziji zakona o dobrobiti životinja. Ambicija je predstaviti zakonodavni prijedlog državama članicama i Europskom parlamentu u roku od dvije godine.
On se prvenstveno odnosi na transport živih životinja u treće zemlje jer se smatra kako mnoge tijekom putovanja trpe glad, žeđ i vrlo loše uvjete zbog čega obolijevaju i ugibaju. Posljednji najveći takav slučaj zabilježen je proljetos. Tada je više od 2.000 goveda moralo biti usmrćeno nakon što su više od tri mjeseca plovili morem. Novim se prijedlogom želi odrediti u koje vrijeme se životinje mogu prevoziti, pod kojim uvjetima, a tražit će se i prisustvo veterinara koji će o njima skrbiti tijekom putovanja te postavljanje sigurnosti kamera kojima će se pratiti njihovo ponašanje.
Druga točka je držanje stoke na farmama što se najviše tiče uzgoja u kavezima, ali i boksevima, a tu je temu pokrenula europska građanska inicijativa "Okončajmo doba kaveza". Osim toga, temelji se i na kvalitetnoj hranidbi, dobrom okruženju, zdravlju i općenito skrbi o životinjama. Ovaj se dio prijedloga odnosi i na zahtjev o označavanju proizvoda koji će EU potrošačima dati informacije o tome jesu li uvezeni artikli dobiveni od životinja koje nisu uzgojene u skladu sa pravilima kojih se moraju držati EU stočari.
Tu je njihova dobrobit u trenutku klanja kao što je, primjerice, omamljivanje peradi tako što im se glave uranjaju u elektrificiranu kupelj, ali i omamljivanje svinja pomoću CO2, primjenu električnog štapa ograničiti samo na ophođenje govedima i slično.
Sve prijedloge detaljnije možete proučiti u dokumentu ispod teksta.
Povodom pokretanja rasprave, povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila kao je dobrobit životinja mjerilo civiliziranih društava te da se bez njezinog uzimanja u obzir ne bi mogla postići održiva proizvodnja hrane, zbog čega i jest stup ove strategije. Istaknula je kako građani EU brinu o životinjama i žele da Europska komisija više čini za njih te da im je zbog toga bitno njihovo mišljenje u vremenu kada razvijaju buduća europska pravila o njihovoj dobrobiti.
"Također ćemo posebnu pozornost obratiti na to što na ovu temu imaju reći poljoprivrednici, dionici prehrambenog sektora, nevladine organizacije i javne institucije", poručila je.
Javno savjetovanje trajat će do 21. siječnja 2022. godine, a u njegovu prvom dijelu do sada je objavljeno gotovo 1.000 komentara. Pristupiti mu možete putem ovoga linka, a komentar možete ostaviti i na hrvatskom jeziku.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 1 godinu
ma da a onda ce fino ostaviti mesetarima i trgovcima slobodu trzista i mogucnost uvoza od gdje god pozele i gdje takvih mjera nema i gdje je proizvodnja puno jeftinija. mesetari trljaju ruke ovo su im najbolji saveznici u njihovom bogacenju