Pretraga tekstova
Europska komisija intenzivno radi na zakonu o dobrobiti životinja, a u sklopu strategije "Od polja do stola". Zanima ih što na ovu temu ima reći i poljoprivredna javnost.
U sklopu strategije "Od polja do stola" Europska je komisija proteklog tjedna pokrenula šire javno savjetovanje o reviziji zakona o dobrobiti životinja. Ambicija je predstaviti zakonodavni prijedlog državama članicama i Europskom parlamentu u roku od dvije godine.
On se prvenstveno odnosi na transport živih životinja u treće zemlje jer se smatra kako mnoge tijekom putovanja trpe glad, žeđ i vrlo loše uvjete zbog čega obolijevaju i ugibaju. Posljednji najveći takav slučaj zabilježen je proljetos. Tada je više od 2.000 goveda moralo biti usmrćeno nakon što su više od tri mjeseca plovili morem. Novim se prijedlogom želi odrediti u koje vrijeme se životinje mogu prevoziti, pod kojim uvjetima, a tražit će se i prisustvo veterinara koji će o njima skrbiti tijekom putovanja te postavljanje sigurnosti kamera kojima će se pratiti njihovo ponašanje.
Druga točka je držanje stoke na farmama što se najviše tiče uzgoja u kavezima, ali i boksevima, a tu je temu pokrenula europska građanska inicijativa "Okončajmo doba kaveza". Osim toga, temelji se i na kvalitetnoj hranidbi, dobrom okruženju, zdravlju i općenito skrbi o životinjama. Ovaj se dio prijedloga odnosi i na zahtjev o označavanju proizvoda koji će EU potrošačima dati informacije o tome jesu li uvezeni artikli dobiveni od životinja koje nisu uzgojene u skladu sa pravilima kojih se moraju držati EU stočari.
Tu je njihova dobrobit u trenutku klanja kao što je, primjerice, omamljivanje peradi tako što im se glave uranjaju u elektrificiranu kupelj, ali i omamljivanje svinja pomoću CO2, primjenu električnog štapa ograničiti samo na ophođenje govedima i slično.
Sve prijedloge detaljnije možete proučiti u dokumentu ispod teksta.
Povodom pokretanja rasprave, povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila kao je dobrobit životinja mjerilo civiliziranih društava te da se bez njezinog uzimanja u obzir ne bi mogla postići održiva proizvodnja hrane, zbog čega i jest stup ove strategije. Istaknula je kako građani EU brinu o životinjama i žele da Europska komisija više čini za njih te da im je zbog toga bitno njihovo mišljenje u vremenu kada razvijaju buduća europska pravila o njihovoj dobrobiti.
"Također ćemo posebnu pozornost obratiti na to što na ovu temu imaju reći poljoprivrednici, dionici prehrambenog sektora, nevladine organizacije i javne institucije", poručila je.
Javno savjetovanje trajat će do 21. siječnja 2022. godine, a u njegovu prvom dijelu do sada je objavljeno gotovo 1.000 komentara. Pristupiti mu možete putem ovoga linka, a komentar možete ostaviti i na hrvatskom jeziku.
Dokumenti
Tagovi
Dobrobit životinja Javno savjetovanje Europska komisija Transport životinja Omamljivanje Klanje Uzgoj u kavezu Stella Kyriakides
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
SASA FRANIC
prije 3 godine
ma da a onda ce fino ostaviti mesetarima i trgovcima slobodu trzista i mogucnost uvoza od gdje god pozele i gdje takvih mjera nema i gdje je proizvodnja puno jeftinija. mesetari trljaju ruke ovo su im najbolji saveznici u njihovom bogacenju