Pretraga tekstova
Mrkanje odnosno spolni nagon, najjače je izražen od rujna do studenog, iako se početak u slabijem intenzitetu pojavljuje već u kolovozu.
Spolni ciklus kod koza je sezonskog karaktera, jer se tjeraju u određeno doba godine. Mrkanje, odnosno spolni nagon, najjače je izražen od rujna do studenog, iako se početak u slabijem intenzitetu pojavljuje već u kolovozu.
"Ustvari, spolni život koza i ovaca u uskoj je vezi s trajanjem dnevnog osvjetljenja, odnosno skraćivanjem dana. Kako se dan primjetno skraćuje, u drugoj polovici kolovoza ili prvoj rujna, tako se sve intenzivnije budi", kaže savjetodavac Nebojša Brajović.
Kaže da se kasnozrele pasmine koza pripuštaju prvi put u starosti od 18 mjeseci. Ranozrele pasmine u starosti od osam do 10 mjeseci. Za vrijeme prvog pripusta važnija je razvijenost tijela nego starost životinje. Kozice ranozrelih pasmina poželjno je da kod pripusta imaju težinu oko 30 kilograma. Da bi se ta težina postigla u starosti od osam do 10 mjeseci potrebno ih je intenzivnije hraniti, a što je zbog ranije proizvodne eksploatacije i ekonomski opravdano.
"Tjeranje - mrkanje, traje jedan do dva dana. Ukoliko životinje nisu ostale oplođene, sljedeći estrusni ciklus se javlja u intervalima od 17 do 19 dana. Bremenitost traje prosječno oko pet mjeseci ( ± sedam dana). Pripust koza trebalo bi ovisno o veličini stada obaviti dvokratno", kaže savjetodavac, a kao razlog dodaje što se tako produžava proizvodnja mlijeka za oko 1,5 mjesec, kao i da se jarenje obavlja u dva navrata, čime je prihvat i uzgoj jaradi znatno olakšan.
Odmah nakon završenog jarenja kozi treba dati napoj od pšeničnih mekinja. Tijekom prvih 24 sata njoj je potrebno davati manje količine kvalitetnog sijena. Važno je da se prva dva do tri dana nakon jarenja obrok sastoji od manje količine sijena uz dodatak koncentrata.
"Potrebno je dnevnu količinu koncentrata postepeno povećavati, kako bi se pet do sedam dana nakon jarenja dostigla dnevna količina od 400 - 500 grama", kaže i savjetodavac Zdravko Dobrić i dodaje da količina i sastav koncentrata ovise od količine i kvalitete voluminozne hrane, kao i broja jaradi koja sisaju kozu.
Kako prilagoditi obrok koza, s obzirom na godišnje doba, parenje i laktaciju
Kozama s manje mliječnosti, koje doje po jedno jare, pored kvalitetnog sijena potrebno je osigurati i prekrupu sastavljenu od smjese žitarica, dok kozama koje luče veće količine mlijeka i pri tome doje veći broj jaradi, pored kvalitetnog sijena potrebno je osigurati smjesu koncentrata s dodatkom nekog proteinskog hraniva.
U prvih mjesec i pol dana perioda mliječnosti postoji potreba za hranidbu koza koncentratom. Nakon toga količinu koncentrata treba smanjiti, tako da sa dva mjeseca nakon jarenja vise nema potrebe za koncentratom, ukoliko je sijeno dobre kvalitete. Poslije desetak tjedana mliječnosti, obrok se može sastojati od kvalitetnog sijena i određenih količina korjenasto-gomoljastih hraniva.
"Za visoku proizvodnju mlijeka u periodu poslije jarenja, obrocima treba dodavati i mineralne tvari i vitamine" kaže stručnjak i dodaje da je značaj mineraai vitamina za koze veći ukoliko je proizvodnja mlijeka veća.
Tagovi
Koze Uzgoj koza Hranidba koza Mrkanje Spolni nagon
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/