Pretraga tekstova
Nakon što smo u testise sterilnih životinja transplantirali matične stanice donora, počeli su proizvoditi spermu. U njoj je samo genetski materijal životinje donora, kažu znanstvenici.
Znanstvenici su po prvi put kreirali jarca, govedo i nerasta koji mogu poslužiti kao održiv "surogat muški roditelj", odnosno životinja muškog spola koja će proizvoditi spermu donora, ali i njegove genetske osobine.
"Ovom tehnologijom možemo postići bolje širenje poželjnih osobina i poboljšati učinkovitost proizvodnje hrane za rastuću svjetsku populaciju“, rekao je Jon Oatley, biolog s WSU-ovog Visokog učilišta za veterinarstvo. Također, ovaj napredak u znanosti omogućio bi uzgajivačima u udaljenim regijama bolji pristup genetskom materijalu elitnijih životinja iz drugih dijelova svijeta, piše Food and farming futures.
Istraživački tim koji je vodio Oatley koristio je alat za uređivanje gena pod nazivom CRISPR-Cas9, a pokus su izveli na miševima, svinjama, jarčevima i bikovima kojima je nedostajao gen nazvan NANOS2, a specifičan je za plodnost mužjaka.
"Iako su rođene sterilne, životinje su inače potpuno zdrave. Nakon što smo im transplantirali matične stanice životinje donora u njihove testise, počele su proizvoditi spermu. Treba naglasiti kako je u njoj samo genski materijal životinje donora“, pojašnjava Oatley.
Surogat miševi okotili su zdravo potomstvo koje je nosilo gene davatelja sperme, a nakon što usavrše postupak transplantacije krenut će s uzgojem većih životinja.
Umjetna oplodnja česta je kod mliječnih krava koja su većinom zatvorene pa je njihovo reproduktivno ponašanje relativno lako kontrolirati, no kod ostalih životinja postupak je kompliciran i izazovan.
Tehnologija "zamjenskog oca" mogla bi riješiti te probleme budući da surogati prenose materijal davatelja na prirodan način, normalnom reprodukcijom.
Elon Musk i čip u mozgu svinje Gertrude - lakše liječenje neuroloških bolesti?
"Koze su broj jedan izvor proteina u mnogim zemljama u razvoju. Ova tehnologija će omogućiti brže širenje specifičnih svojstava, bilo da se radi o otpornosti na bolesti, većoj podnošljivosti topline i hladnoće ili boljoj kvaliteti mesa i mlijeka", ističe profesor Bruce Whitelaw s instituta Roslin.
Ovo otkriće stvorilo je i opciju za očuvanje ugroženih vrsta, čiji sve manji broj ostavlja životinjske zajednice izolirane jedne od druge, ograničavajući njihovu genetsku raznolikost.
Međutim, nijedno ovakvo postignuće ne može se provoditi bez vladinog pristanka i mišljenja javnosti. Čak i kada je tehnologija dovoljno napredna za komercijalizaciju, takvo se meso ne može koristiti u prehrambene svrhe nigdje u svijetu, a prema važećim propisima.
"To je dijelom i zbog pogrešne percepcije da je uređivanje gena isto što i kontroverzna manipulacija njima. Uređivanje uključuje promjene unutar vrste koje bi se mogle prirodno dogoditi, ne kombinira DNA različitih vrsta", naglašava Jon.
Studija je rezultat šest godina zajedničkog rada između istraživača na WSU-u, Državnom sveučilištu Utah, Sveučilištu Maryland i Institutu Roslin na Sveučilištu Edinburgh u Velikoj Britaniji.
Nakon objave, podržali su je Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Američkih Država (USDA), WSU-ova Inicijativa za funkcionalnu genomiku i Genus plc. Institut Roslin dobio je od Vijeća za istraživanje biotehnologije i bioloških znanosti sredstva za strateška ulaganja. Na Državnom sveučilištu Utah ovu je studiju podržala Poljoprivredna eksperimentalna stanica Utah.
Tagovi
Genetsko uređivanje Sterilne životinje CRISPR-Cas9 Surogat majka Donor Zakon
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Uz Slavoniku kod Josipovca Punitovačkog
Đuro Japaric
prije 6 sati
Damire , gospodin Vuković je ponudio okladu vezano za novog ministra poljoprivrede u kojoj sam ponudio pečene janjce , samo g . Vuković je prešutio Više [+] na ponudu ! Vezano za smeće , došli mi na rad u Njemačku putem zagrebačkog Dalekovoda i konzorcija INGRA , jedemo i onda po naški ostaviše ambalažu , a predradnik koji je već nekoliko godina radio reče ; sada ste u Njemačkoj , pokupite smeće ! I nikada više to nije morao reći ! Imaju model Nijemci ; sine , kćeri ne smijete to raditi jer će mama i tata PLATITI kaznu ! Bez toga nema pomaka na BRDOVITOM BALKANU !
Damir Senjan
prije 6 sati
Vedrane takvih deponija ima na svakom čošku kod nas uz cestu ili auto cestu. Novo normalno. Vedrane možda se sretnemo ovaj puta na sajmu u Gudovcu, Više [+] zadnji put sam bio mislim da je to bila 2004 god. Gurni jednu ulaznicu Đuri Japaricu zvan zakon 😂 a za nagradu mora Đuro da donese pečeni odojak, da nehodamo gladni po sajmu. Zezam se, moram na sajam nigdje nemogu nači OSSK SUNCOKRET SJEME, pa možda će ga imati na sajmu da nemoram po sjeme u Mađarsku a ovo mi je tu pod nosom.
Vedran Stapić
prije 20 sati
To je divlja deponija, tek nekoliko metara od autoceste To je divlja deponija, tek nekoliko metara od autoceste
Damir Senjan
prije 1 dan
Đuro Japaric Neče ti Vučkovička vidjeti, danas ju proglasili slijepom i gluhom. Imam nešto slično pored svoje zemlje, iz ZG se vozi ovdje u privatnu Više [+] šumu jer je ovdje besplatno odlaganje a u ZG se mora platiti.
Đuro Japaric
prije 3 dana
Što je to ? Deponija odbačenog smeća ? Pa valjda će to vidjeti univerzalna ministrica Vučković ? Što je to ? Deponija odbačenog smeća ? Pa valjda će to vidjeti univerzalna ministrica Vučković ?