Na najave smanjenja potpore za područja s prirodnim ograničenjima reagirali su poljoprivrednici koji se ne slažu s novim prijedlogom resornog ministarstva.
Ministarstvo poljoprivrede mijenja pravila za dodjelu potpora od 2023. godine. Promjene koje očekuju poljoprivrednike u područjima s prirodnim ograničenjima, a o čemu smo pisali, izazvale su brojne reakcije onih na koje se to smanjenje odnosi.
U poduljem komentaru na taj članak, Mladen Kušeković, stočar koji ima farmu u Udbini, prijedlog Ministarstva o smanjenju potpore za gorsko planinska područja naziva apsurdnim, posebno u vrijeme kada Vlada RH donosi odluku o stimuliranju povratnika iz inozemstva u iznosu do 200 tisuća kuna.
"Jednom neracionalnom i glupom odlukom nekog državnog čate koji je danas tu, a sutra tko zna gdje, u nepovrat odlazi nešto što je godinama stvarano i građeno od nule“, napisao je.
Kaže da prijedlog smanjenja potpora neće pridonijeti zacrtanim ciljevima strateškog plana ZPP-a, već upravo suprotno - dovesti do novih podjela u društvu. Najznačajnija smanjenja predlažu se upravo u jedinicama lokalnih uprava u gorsko planinskim područjima (GPO), na kojima je najteže organizirati bilo kakvu ekonomsku aktivnost i stimulirati ljude na ostanak na tim područjima, tvrdi on.
Navodi da sve zemlje članice EU imaju predviđena značajna financijska sredstva kako bi se u područjima s prirodnim ograničenjima zadržala kakva-takva poljoprivredna aktivnost i zadržalo postojeći, tijekom proteklih godina enormno smanjeni broj stanovništva na tim područjima.
Ta se sredstva, kaže ovaj stočar, ne pravdaju dodanom vrijednošću niti značajnijom proizvodnjom, ali proizvodi s takvih područja uglavnom donose više prihode po jedinici proizvoda obzirom da se radi o specifičnim proizvodima koji zbog iznimne kvalitete i "dodatne priče" donose i veću dodanu vrijednost. Zašto to kod nas nije tako, pitanje je za one koji donose takve propise, kaže vlasnik tvrtke Natura Beef d.o.o.
"Posebno zabrinjava činjenica što se za ta područja i inače izdvaja najmanji ukupni iznos jer se radi o svega šest posto ukupno upisanih površina u ARKOD u Hrvatskoj. To su područja gdje je jedina moguća poljoprivredna aktivnost ekstenzivno stočarstvo za koje su osnovni preduvjet velike pašnjačke površine“, naglašava.
Dodatni prihodi koji se ostvaruju po osnovi te "položajne rente" koriste se za nabavku žitarica, slame i ostalog potrebnog - što je nemoguće uzgojiti na tim područjima, ali i za plaće radnicima koje moraju biti stimulativne, dakle više od hrvatskog prosjeka, kako bi se potaknulo ljude da nađu razloge ostanka i rada na tim područjima, obrazlaže Kušeković.
On tvrdi da njegova farma taj novac utroši za nabavku smjese, žitarica, slame, a ponekad i sijena, obzirom da su vremenski ekstremi zadnjih godina postali pravilo, za hranidbu goveda nakon odbića teladi, kako bi na tržište plasirali proizvod s većom dodanom vrijednošću.
Kaže da njihovih pet od ukupno devet zaposlenika živi i radi na području Općine Udbina, što od ukupno oko 300 radno sposobnog stanovništva te iste općine predstavlja ekvivalent kao da u Zagrebu zapošljavate 10.000 radnika u nekoj proizvodnoj djelatnosti.
Na tom tragu je i Ivan Tešija, predsjednik udruge Hrvatski krški pašnjaci, koji kaže da poljoprivrednici s područja s prirodnim ograničenjima žive i rade u surovim uvjetima i da je proizvoditi znatno teže nego u ravničarskim područjima.
Iz tog razloga im se, navodi, isplaćuju dodatne potpore za otežane uvjete gospodarenja s opravdanim razlogom, a niti jedna zemlja članica nije smanjivala potpore svojim poljoprivrednicima koji žive i rade u područjima s ograničenjima.
"Netočno je da Europska komisija traži smanjenje potpora za GPP, ZPO, PPO već je takva odluka rezultirala spregom velikih i utjecajnih s nekim od "donositelja odluka", a protiv najslabijih, a to su krška područja“, proziva Tešija.
Nastavlja da se strateškim planom povećavaju sredstva za administraciju i osiguravajuća društva na 75 milijuna kuna, a najugroženijim poljoprivrednicima se oduzima 90 posto potpora.
Novi ZPP, kaže, ide u smjeru povećanja ekološke proizvodnje, ekstenzivnog stočarstva, smanjenja upotrebe pesticida, herbicida i antibiotika, a Ministarstvo poljoprivrede u strateškom planu preferira industrijsku proizvodnju i intenzivni uzgoj, dakle sasvim suprotno smjernicama i odredbama novog ZPP-a.
"Sve zemlje članice EU idu drumom, a mi šumom, zbog čega?“, pita predsjednik udruge Hrvatski krški pašnjaci.
Ako je državi stvarno u interesu povećanje proizvodnje, postoje puno bolja rješenja od linearnih smanjenja i ukidanja, kojima stradavaju samo dobri (malobrojni) primjeri, a oni kojima je jedini cilj uzimanje poticaja i dalje će biti nagrađeni jer bez ulaganja i obveza sve šta padne sa neba dobro je došlo, smatra Mladen Kušeković.
Njegov prijedlog, koji nije prihvaćen, bio je da sve oranične površine u GPP-u trebaju ostvariti maksimalnu potporu po hektaru, obzirom da ih na tim područjima ima relativno malo, a i na onima koje se obrađuju prinosi su na razini od maksimalno trećine uroda koji se ostvaruju u Slavoniji.
Ukoliko se radi o sjetvi krmnog bilja za hranidbu stoke, predlaže Kušeković, posjednik treba dokazati posjed stoke u omjeru 1ha = 1UG (uvjetno grlo), isto kao što je uvjet za krmno proteinske usjeve u proizvodno vezanim plaćanjima. Tako bi se izbjegle zloupotrebe sjetve travno-djetelinskih smjesa i lucerne bez uroda, koje omogućuju petogodišnje ubiranje poticaja bez proizvodnje, navodi on.
Smanjuje se potpora za područja s prirodnim ograničenjima - zašto i temeljem koje analize?
Također kaže da bi se za livade trebalo uvesti pravilo obveze posjeda uvjetnih grla u odnosu 1ha livade = 1 UG, a za pašnjake kao i do sada 0,3 UG = 1 ha pašnjaka. Tako bi se bez postavljanja ograničenja maksimuma na tim područjima stimulirala proizvodnja i povećanje uvjetnih grla stoke, a destimuliralo one kojima je poticaj jedini izvor prihoda.
"Ovako ostaje gorak okus zbog činjenice da će na ovaj način ponovno biti nagrađeni neradnici i dodatno će se smanjiti stočni fond na tim područjima na kojima je ekstenzivno stočarstvo jedina moguća poljoprivredna djelatnost“, zaključio je.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 3 godine
Ivane treba napadati nesposobne ,a to je i Marijana Petir koja je sada instalirana za predsjednicu Odbora za poljoprivredu ! Povijesno nesposobna partija HSS osnovala je u Kutini Hrvatski seljački savez , bio sam tamo kao publika ! Izabarni su Kolar za predsjednika , Grivičić za zamjenika a Kuterovac za tajnika ! 2001 Tomčić postaje predsjednik Sabora , Pankretić ministar poljoprivrede , ide na izmjenu Zakona o poljoiprivrednom zemljištu , govorim Pankretiću , Grivičiću , Kuterovcu da zakon na lokalnoj razini NEĆE funkcionirati ! Njihov je stav drugačiji , ne reagiraju ! Zamoljavamo predsjednika MESIĆA da reagira , prima predstavnike udruga na koji likovi iz HSS - SAVEZA NISU HTJELI DOĆI iako su bili najavljeni ! Mesić predlaže da on ponovno organizira sastanak udruga i nekoliko ministara , nije to odradio već je poštivao SMEĆE zvano Ustav i nametao neobvezujući zakon za državnu zemlju ! U vremenu kojeg sam imao rekao sam da se MORA mijenjati BEOGRADSKI Zakon o nasljeđivanju ! 2003 u Račanovoj Vladi plagiraju BEOGRADSKI Zakon - koji ne obvezuje pokretanje ostavinskog postupka pa puno zemlje IMAMO na umrlim , a umrli ne mogu zemlju dati u zakup ili prodati !DIO nas iz CIVILNOG sektora ZNALI smo da ćemo ući sa minimalnim površinama u EU , UPOZORAVALI smo i predlagali rješenja , ALI > VOĐE > hss SAVEZA bili su kontraši ! ŠTO SADA ? Treba napasti Plenkovića , sve zastupnike bezvrijednog Sabora , LAKRDIJAŠA Milanovića da SE ; IMENUJE POVJERENSTVO i napišu NACRTI ZAKONA ZA HRVATSKU AGRARNU REFORMU ! Sa postojećim zakonima za PRIVATNU zemlju nemamo što tražiti ! Predložene izmjene Zakona za državnu zemlju OPET su neobvezujuće za vlasti kao i 2001 , a za OPG puno gore !
Ivan Tešija
prije 3 godine
Đuro, ne napadam nikoga, to su činjenice, nismo se dobro snašli sa pregovorimai sada smo tu.Trebalo je sve to skupa bolje ispregovarat.
Ivan Tešija
prije 3 godine
Poštovani, povodom Vašeg teksta od 30.12. kojeg ste objavili na Vašem portalu pod naslovom : „SMANJUJE SE POTPORA ZA PODRUČJA S PRIRODNIM OGRANIČENJIMA – ZAŠTO I TEMELJEM KOJE ANALIZE?“ ponukani smo Vam odgovoriti slijedeće: Glavni uzrok problema je taj što u Ministarstvu poljoprivrede, unatoč kvalitetnim prijedlozima udruga i znanstvene zajednice, nisu uvidjeli potrebu da ispregovaraju dodatne poljoprivredne površine i dodatna sredstva sa EK, za razvoj poljoprivrede u Republici Hrvatskoj. To je propustio napraviti bivši ministar Jakovina, a i ovo dvoje ministara iza njega također. Imali smo rok od godinu dana, nakon ulaska Hrvatske u EU, da prijavimo dodatne površine i korigiramo financijsku omotnicu, međutim to nismo napravili. Također smo imali mogućnost da povećavamo površine i omotnicu za 5% godišnje, ali ni to nismo iskoristili. Činjenica je da imamo samo 1/3 poljoprivrednog zemljišta prijavljenog EK za plaćanje. Devet zemalja članica je tražilo od EK da im se priznaju dodatne površine i EK im je to svima odobrila. Vladi RH i Ministarstvu poljoprivrede smo zajedno sa udrugom "Život" i još sedam udruga, stručno elaborirali i predlagali da i Hrvatska tako postupi, i da za iduće referentno razdoblje traži povećanje dodatnih površina i omotnice, ali nažalost, naši vladajući nisu uvidjeli potrebu za time. Sada smo u situaciji da donosioci odluka "svađaju" poljoprivrednike na način da jednima oduzimaju potpore, a drugima ih daju. Pravdaju se time da su sredstva fiksna i ograničena, kažu nam da su pokušali pregovarati dodatna sredstva za razvoj hrvatske poljoprivrede, ali da se to "ne može"!!?? Ako je to tako, neka nam onda javno dostave svu tu dokumentaciju (ako uopće postoji) i odgovor (odbijenicu) EK. Istina je da je smanjen EU proračun za poljoprivredu 15%. Hrvatska je prilikom izglasavanja EU proračuna mogla staviti "veto" na proračun poput drugih EU zemalja i boriti se za svoju poljoprivredu, ali nije, nego je prihvatila ono što joj se nudi, a to su mrvice!!! U to vrijeme smo mi kao udruga i neki naši agrarni novinari ukazivali na to da ćemo u idućem referentnom razdoblju dobiti 1.77 milijardu kuna manje iz EU proračuna i tražili da Hrvatska uloži "veto", međutim ministrica poljoprivrede Marija Vučković nas je uvjeravala u suprotno i govorila da ćemo dobiti 5% više sredstava nego što sada dobijemo. Pokazalo se da to nije točno, i da ćemo zaista dobiti manje 1.77 milijardi kuna! Hrvatska poljoprivreda je talac slabih pregovora državne administracije sa EK i to Ministarstvo poljoprivrede treba javno priznati. Sada kad je sve gotovo, postoje i druge mogućnosti, a to je: 1. da se alocira dio sredstava iz drugog stupa u izravna plaćanja. Međutim to ne odgovara politici, jer se iz drugog stupa financiraju lokalne samouprave, kupuju se glasači, kupuju se softveri, novcima za obnovu Slavonije grade se hoteli po Jadranu, vatrogasni domovi, općinske zgrade i trgovi, a gdje je tu ulaganje u poljoprivredu?? 2. druga mogućnost je da se ograniče osnovna plaćanja na 100 000 eura po poljoprivrednom gospodarstvu. Ali, ni to opet ne odgovara politici jer time ugrožavaju svoje najveće donatore. Jako bitno je naglasiti da je Hrvatska jedina zemlja članica EU koja se protivi "cappingu" (ograničenju potpora). Upravo ograničavanjem potpora bi se oduzelo velikima i preraspodijelilo malima. Međutim, u Vašem tekstu koje Vam je poslalo Ministarstvo se nigdje ne navodi taj podatak, zanimljivo da ograničenje potpora kao najbolje rješenje ne spominje ni Vaš stručnjak gosp. Božić, unatoč tome što dobro zna da je to praksa u EU. Zašto Ministarstvo i gosp. Božić nisu dali objašnjenje zbog čega se grčevito bore i zašto su protiv ograničenja potpora osnovnih plaćanja do 100 000 eura po gospodarstvu? Neka javno kažu čiji interes štite?! Netočno je da EK traži smanjenje potpora za GPP, ZPO, PPO već je takva odluka rezultirala spregom velikih i utjecajnih sa nekim od "donosioca odluka", a protiv najslabijih, a to su krška područja. Zanimljivo je da se strateškim planom povećavaju sredstva za administraciju i osiguravajuća društva na 75 milijuna kuna, a najugroženijim poljoprivrednicima se oduzima 90% potpora!!! Novi ZPP ide u smjeru povećanja ekološke proizvodnje, ekstenzivnog stočarstva, smanjenje upotrebe pesticida, herbicida i antibiotika, a Ministarstvo poljoprivrede u strateškom planu preferira industrijsku proizvodnju i intenzivni uzgoj, dakle sasvim suprotno smjernicama i odredbama novog ZPP-a. Pitajte ih zašto to rade? Sve zemlje članice EU "drumom", a mi "šumom", zbog čega? Izjave gospodina Božića ne smatramo relevantnim jer on, odobravajući smanjenje potpora krškim područjima, brani svoju vlastitu grešku, jer krška područja nije uopće ispregovarao sa EK. Neshvatljivo nam je da gosp. Božić izjavljuje da je smanjenje potpora logično jer na tim područjima nema proizvodnje!? On kao voditelj pregovaračkog tima bi vrlo dobro trebao znati da potpore na održavanja površina nisu proizvodno vezane i da se potiču zbog očuvanja eko sustava, bioraznolikosti, zbog sprječavanja erozije tla, očuvanja tokova podzemnih voda, očuvanje krajobraza, zbog biodiverziteta i očuvanja prirodnih staništa...itd, pa ni ne stoji takva njegova primjedba. Očito je takva izjava subjektivnog karaktera, ili je potaknuta s ciljem da zaštiti određene interesne lobije koje on trenutno zastupa. S obzirom da poljoprivrednici žive i rade na takvim surovim uvjetima i da je proizvoditi znatno teže nego u ravničarskim područjima, isplaćuju im se dodatne potpore za otežane uvjete gospodarenja sa opravdanim razlogom i niti jedna zemlja članica nije smanjivala potpore svojim poljoprivrednicima koji žive i rade u GPP, ZPO, PPO. Donosioci odluka bi se trebali izdignuti iznad svojih stranačkih okvira i raditi za dobrobit hrvatske poljoprivrede u cjelini i štititi nacionalne interese, a ne samo pogodovati članovima i donatorima svojih stranaka. Nerad i nezainteresiranost državnih službi, koje isključivo pogoduju uvozno-trgovačkom lobiju, doveli su hrvatsku poljoprivredu na samo dno. Na sve moguće načine se želi onemogućiti Opg-ovima plasman domaćih proizvoda na naše tržište. Nadalje, smanjenje proizvodno vezane potpore je pokazatelj da Hrvatska ne želi niti ima namjeru biti samodostatna u proizvodnji hrane, nego da se i dalje oslanja na uvoznu hranu. Hitno nam treba agrarna reforma, koja će ići u smjeru dodijele i aktivacije zapuštenog poljoprivrednog zemljišta u svrhu povećavanja poljoprivredne proizvodnje, smanjenje fiskalnih i parafiskalnih nameta, "fali" nam kvalitetan zakonodavni okvir i sigurnost. Postavlja se pitanje, zbog čega građani Hrvatske dopuštaju da ( i ) poljoprivrednu politiku od osnutka države vode eksperimentatori ili neki drugi koji svjesno za nečiji interes izdaju temeljne interese svoga naroda? S poštovanjem,
Marta Radić
prije 3 godine
Ah , teško je komentirati HR poljoprivredu. Nema tu interesa za razvoj poljoprivrede , već kako oprati novce. Od vrha do dna.. .
Tea Januš
prije 3 godine
Nažalost, tako je kako kažete gospon Đuro. Općina Lev. Varos teško da ima bilo kakvu budućnost. Radila sam na popisu stanovništa kao kontrolor. 700 osoba, 300 kućanstava, slobodne procjene, sada živi u tome kraju (većina je kuca samačka - bakice i dede). Većina obitelji na socijali ili samo otac radi kao sijekac u šumi. Bolje da ne pišem dalje… 😔😔 o infrastrukturi neću 😅 jer je preeeezalosno.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Zašto Ivane napadaš Jakovinu ? Za male površine Hrvatske u raspadajućoj EU krivi su ; Vlade Račana , Sanadera , Kosorice , ministri Pankretić , Čobanković > prgovarač > Božić , predsjednici kvazi Hrvatske , Mesić , Grivičić , Kuterovac ! Znalo se da je namjera političara da Hrvatska stupi u bezvrijednu EU ! Ali su 2001 NAMETNULI neobvezujući Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojega su kršili ; općine , gradovi i županije na način da za 8 godina vlasti SDP , pa HDZ preko 180 likalnih vlasti NISU raspisali ni 1 ( JEDAN ) NATJEČAJ za državnu zemlju u korist OPG ! NISU vodili kampanju da se ubrza sređivanje stanja za PRIVATNU zemlju , potakne prodaja i zakup ! A , Milanović i njegov Jakovina ( poznajem Jakovinu ) išli su da sa DRŽAVNOM zemljom raspolaže Agencija sa SEDIŠTEM U ZAGREBU ! U ime Udruge OPG na HRT u emisiji za selo i poljoprivredu rekao sam ravnateljici Blaženki Mičević a time i javnosti da AGENCIJA NE može to raditi iz Zagreba , da se MORA ići na županijsku razinu ! To je napravljeno u Brodskoj županiji gdje mi je Agencija dala na privremeni zakup od 5 g i to je upisano u ARKOD ! JAKOVINA je dopustio da OSTANE upisano i dio privatnog zemljišta bez zakupa ! SADA IVANE , usmjeri NAPAD na OVISNIKA O EU PLENKOVIĆA i najnesposobniju ministricu Vučković , na nesposobnog ministra pravosuđa , bezvrijedne zastupnike i bezvrijednu HPK !
Ivan Tešija
prije 3 godine
HRVATSKA POLJOPRIVREDA JE "TALAC" SLABIH PREGOVORA DRŽAVNE ADMINISTRACIJE SA EUROPSKOM KOMISIJOM!!! Glavni uzrok problema je taj što u Ministarstvu poljoprivrede, unatoč kvalitetnim prijedlozima udruga i znanstvene zajednice, nisu uvidjeli potrebu da ispregovaraju dodatne poljoprivredne površine i dodatna sredstva sa EK, za razvoj poljoprivrede u Republici Hrvatskoj. To je propustio napraviti bivši ministar Jakovina, a i ovo dvoje ministara iza njega također. Imamo samo 1/3 prijavljenog poljoprivrednog zemljišta prijavljenog EK. Devet zemalja članica je tražilo od EK da im se priznaju dodatne površine i EK im je to svima odobrila. Vladi RH i Ministarstvu poljoprivrede je stručno elaborirano i predlagano da i Hrvatska tako postupi, ali nažalost, naši vladajući nisu uvidjeli potrebu za time. Sada "svađaju" poljoprivrednike na način da jednima oduzimaju potpore a drugima ih daju. Pravdaju se da su sredstva fiksna i ograničena, kažu da su pokušali pregovarati dodatna sredstva za razvoj hrvatske poljoprivrede ali da se to "ne može"!!??. Neka nam javno dostave svu tu dokumentaciju( ako uopće postoji) i odgovor (odbijenicu) EK. Istina je da je smanjen EU proračun za poljoprivredu 15%. Hrvatska je prilikom izglasavanja EU proračuna mogla staviti "veto" na proračun poput drugih EU zemalja i boriti se za svoju poljoprivredu, ali nije, nego je prihvatila ono što joj se nudi, a to su mrvice.!!! Ako su ograničena sredstva EK, onda postoje i druge mogućnosti, a to je da se alociraju sredstva iz drugog stupa u izravna plaćanja. Međutim to ne odgovara politici jer se iz drugog stupa financiraju lokalne samouprave, kupuju se glasači, kupuju se softveri, novcima za obnovu Slavonije grade se hoteli po jadranu, vatrogasni domovi, općinske zgrade i trgovi, a gdje je tu ulaganje u poljoprivredu?? Druga mogućnost je da se ograniče osnovna plaćanja na 100 000 eura po poljoprivrednom gospodarstvu, ali ni to opet ne odgovara politici jer time ugrožavaju svoje najveće donatore. Donosioci odluka bi se trebali izdignuti iznad svojih stranačkih okvira i raditi za dobrobit hrvatske poljoprivrede u cjelini i štititi nacionalne interese, a ne samo pogodovati članovima svojih stranaka. Nerad i nezainteresiranost državnih službi, koje pogoduju uvozno-trgovačkom lobiju, doveli su hrvatsku poljoprivredu na samo dno. Na sve moguće načine se želi onemogućiti opg-ovima plasman domaćih proizvoda na naše tržište. Nadalje, planira se smanjiti proizvodno vezana potpora, umjesto da se poveća.!!?? To je pokazatelj da Hrvatska ne želi niti ima namjeru biti samodostatna u proizvodnji hrane, nego da se i dalje oslanja na uvoznu hranu. Hitno nam treba agrarna reforma, koja će ići u smjeru dodijele i aktivacije zapuštenog poljoprivrednog zemljišta u svrhu povećavanja poljoprivredne proizvodnje, smanjenje fiskalnih i parafiskalnih nameta, "fali" nam kvalitetan zakonodavni okvir i sigurnost. Dodatne pregovore sa EK ne treba isključiti nego ustrajati na tome. To nam je od nacionalnog interesa i to je premijersko pitanje koje premijer može odraditi, jer gdje ima volje ima i načina!!!. Zbog čega građani Hrvatske dopuštaju da ( i ) poljoprivrednu politiku od osnutka države vode eksperimentatori ili neki drugi koji svjesno za nečiji interes izdaju temeljne interese svoga naroda?
Marta Radić
prije 3 godine
Strategija RH poljoprivrede ide u krivom smjeru , a to je povečanje vrijednosti proizvodnje do 2030 za 50%. Iako je to utopija. Iz teksta jasan i točan komentar....europa kroz ZPP potiče kvalitetnije poljoprivredne proizvode , zdravstveno ispravnije , smanjenje pesticida , umjetnih gnojiva , zaštita okoliša i ruralnog prostora. Do 2050 cilj je uspostaviti totalni eko proizvodnju , što da to značilo. Ako želimo ispuniti strategiju , moramo puno više ulagati ....gnojiva , pesticide i drugo , a to sve više zagađuje i uništava eko sustav. Da je to loš smjer , najbolje nam pokazuje analize polj.zemljišta , gdje su nam većinom tla ....kisela sa niskim sadržajem humusa. Tako da prvo moramo poljoprivredno tlo vratiti u plodnost , pa onda povečavati vrijednost , a to možemo jedino eko proizvodnjom , kroz 15 -20 godina.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Tea , veliki dio brda Slavonije su u šikarama , a negdje je i šuma , podosta zemlje je u korovu to vidiš u općini Levanjska Varoš , Čaglin i drugima . Posljedica je to što Jugoslavije a ni Tuđmanova Hrvatska NEMA STRATEGIJU razvoja poljoprivrede ! Dio promašaja opisan je i u tekstu ! Plenković griješi sa mamcem od 200 tisuća kuna ! Treba ih dati za ISELJAVANJE , da si mlađi mogu kupiti pristojan auto i njegov APSURDISTAN napustiti , TRAJNO !
Tea Januš
prije 3 godine
Skoro sam nešto prosto rekla na ove potpore, al’ bit ću fina seljanka sa jadnih brda Slavonije :0
Zeljko Serdar
prije 3 godine
Ministarstvo poljoprivrede mijenja pravila za dodjelu potpora od 2023. godine. Velike promjene očekuju poljoprivrednike u područjima s prirodnim ograničenjima. Na žalost, promjene na gore.