Pretraga tekstova
Navika lizanja uvijek pokazuje na neku anomaliju u hranidbi životinja. Najčešće se radi o nedostatku minerala
Problem s kojim se susreću mnogi uzgajivači je sklonost krava prema lizanju svega što im se nađe na putu. Razlog ovoj pojavi je poremećaj u hranidbi i uspješno se može riješiti, piše dr. Manfred Hoffman za Agrarheute.
Najčešće se radi o nedostatku minerala, prije svega natrija, bakra, kobalta, mangana, željeza i fosfora. Uobičajen postupak je dodavanje soli za lizanje u svakodnevnu hranidbu. Pored toga je neophodno osigurati dovoljne količine vode kako bi životinje izbalansirale višak natria. U većini slučajeva ćemo tako riješiti problem.
Dr Hoffman navodi da je prilikom izračunavanja unosa glavnih i elemenata u tragovima potrebno uzeti u obzir i količine preuzete iz vode za piće. U suvremenim farmama se elementi kao što su kalcij, fosfor, magnezij, natrij, kalij, sumpor i klor kao i oni u tragovima bakar, cink, mangan, selen, kobalt i jod uključuju u proračun obroka.
Dodavanje onoga koji nedostaje u zasebnom obliku može poremetiti odnos između elemenata. Najpouzdanija profilaksa se može postići davanjem industrijski proizvedenih mineralnih krmnih smjesa kao dijela mješovitog obroka. Organski vezani elementi u tragovima su korisni jer nisu podložni nikakvom antagonističkom utjecaju.
Ovaj stručnjak napominje da se nedostatak fosfora rijetko javlja. Njegov optimalni sadržaj u ukupnom obroku je između 3,6 i 4,0 g po kilogramu suhe tvari.
Problemi zbog nedostatka bakra se češće javljaju i mogu biti uzrokovani nizom faktora koji su specifični za lokaciju kao što je kvaliteta i karakteristike zemljišta i primjenjene agrotehničke mjere. Nedostatak tog elementa može imati sekundarni karakter, jer ga mogu inhibirati drugi sastojci hrane. Takav antagonistički učinak imaju sumpor, molibden, željezo, cink, mangan, kadmij, olovo ili kalcij.
Simptomi su u vidu gubljenja boje dlake. To se prvo uočava oko očiju i njuške, a zatim i na drugim dijelovima tijela. Dlaka gubi sjaj i postaje gruba. Javlja se anemija, nastaje poremećaj plodnosti, smanjenje imuniteta, gubitak koordinacije i poremećaji u zadnjim ekstremitetima u slučaju uznapredovalog nedostatka. Također, može se javiti drastična promjena ponašanja, u kojem se životinje okreću oko svoje osi i ugibaju.
Kobalt je uključen u mikrobnu sintezu vitamina B12 i fermentaciju u buragu te potiče mikrobiološko korištenje celuloze. Zbog njegovog nedostatka krave brzo gube na težini nakon smanjenja unosa hrane, posljedično pada prinos mlijeka, imaju ketotičke simptome, a ponekad i dijareju. Vanjske karakteristike su gruba dlaka, ljuskava koža, a kod spolno zrelih životinja dolazi do nedostatka topline. Oteljena telad su slaba. U poodmakloj fazi životinje postaju nemoćne, gube na težini i razvija se anemija. Na kraju dolazi do uginuća.
Nedostatak mangana ima sekundarni karakter, a njegovi antagonisti su željezo, bakar, sumpor i cink. Mlade životinje i krave često pokazuju škljocanje i igranje jezikom. Imaju nepravilan i tihi estrus. Otiču im zglobovi. U poodmakloj fazi može doći do prijevremenog telenja, pobačaja i mrtve teladi.
Telad krava s nedostatkom mangana obično su slaba, imaju krive ekstremitete i ograničenu pokretljivost.
Anemija je uvijek povezana s nedostatkom željeza što rezultira niskim razinom hemoglobina u krvi. Od primarnog nedostatka pogođena su skoro samo telad koja se hrani. Pokazuju nevoljkost da piju, spori rast i lizanje. Rijetko se javlja kod mliječnih krava. Uzrok je sekundarni nedostatak kojeg izazivaju bakar, mangan i selen, ali i nedostatak sirovih proteina i bakra može blokirati apsorpciju željeza. Uobičajene subkliničke karakteristike su smanjenje unosa hrane i prinos mlijeka uz povećanje broja somatskih stanica. Ovakve životinje pokazuju izražen instinkt lizanja.
Drugi uzroci lizanja mogu biti nedovoljan sadržaj vlakana u obroku ili njihova struktura. Strukturnu efikasnost obroka kada su u pitanju vlaknasti materijali po životinji i danu čine sirova vlakna iz grube stočne hrane u iznosu 400 g na 100 kg tjelesne mase i dan. Količina kiselih, koja sadrže lignin i celulozu iz grube stočne hrane treba biti 430 g na 100 kg tjelesne mase dnevno, a ukupnih neutralnih više od 750 g na 100 kg tjelesne mase i dan.
Tagovi
Mliječne krave Stočna hrana Obrok za krave Lizanje Poremećaj Hranidba krava
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.