Sljedeće bi godine pad proizvodnje, bez ozbiljne intervencije u sektor tovnog govedarstva, mogao biti i do 60 posto, upozorio je Zvonimir Širjan nakon sastanka u Ministarstvu poljoprivrede.
Udruga za tov i uzgoj junadi Baby Beef ponovo je danas upozorila u Zagrebu na izuzetno teško stanje u tom sektoru uzrokovanim 50-postotnim rastom troškova u poslovanju.
"Kalkulacije koje su nedavno napravljene pokazale su da je gubitak u sektoru otprilike 300 milijuna kuna i kako je pet do 12 da se nastali problemi riješe", istaknuo je nakon sastanka u Ministarstvu poljoprivede s ministricom Marijom Vučković predsjednik Udruge Zvonimir Širjan.
Prema njegovim riječima, novi sastanak s predstavnicima ministarstva najavljen je za sljedeći tjedan, jer je zatražen dodatni izračun troškova tova uslijed goleme krize energenata i stočne hrane. Na njemu bi se definiralo na koji način će se riješiti nagomilani problemi u sektoru, kazao je.
Kako se čulo, hrvatski proizvođači tovne junadi kupuju 300 posto skuplji kukuruz. "Nažalost, kapaciteti u silosima za otkup nisu ni približno popunjeni jer nemaju novca za kupnju tako skupog kukuruza, što znači da bi pad proizvodnje mogao biti 40 pa i 60 posto", istaknuo je Širjan.
U sadašnjoj situaciji, kaže, gdje su cijene žitarica i kukuruza 300 posto veće, određeni sektori imaju ekstra profite, dok je stočarstvo u situaciji da je neisplativo i generira velike gubitke. Sljedeće godine bi pad proizvodnje, bez ozbiljne intervencije u sektor tovnog govedarstva, mogao biti i do 60 posto, upozorio je.
Zamjenik predsjednika Udruge Toni Raič je također kazao kako bi sastanak sljedeći tjedan trebao iznjedriti eventualne mogućnosti amortizacije ovih problema koji su, kaže, nadnaravni. "Mi sami svojim poduzetništvom ne možemo savladati ove probleme bez potpore države", ističe.
Realni pad punjenja štala u prvih šest mjeseci, kako je naveo, iznosi 10 posto, a kako vrijeme odmiče bit će sve veći. Daleko je veći trošak da se dozvoli da sektor padne pa ga ponovo dizati. "Ne smije se dozvoliti da Hrvatska ostane bez ove proizvodnje", naglasio je.
U udruzi drže da idući tjedan moraju saznati postoje li rješenja jer kreću pripreme za iduću proizvodnu godinu, odnosno opskrbu turističke sezone.
Inače, nedavno izrađene kalkulacije, koju je pripremio FAZOS, za proizvodnju tovne junadi u 2022., pokazuju da tovljači posluju ispod granice rentabilnosti.
Tako su izračuni stručnjaka pokazali kako prosječno poljoprivredno gospodarstvo u sektoru tovnog govedarstva ostvaruje gubitak od tisuću do 2.223 kune po grlu.
Prosječno poljoprivredno gospodarstvo (ovisno o načinu tova, odnosno izvora hrane), ostvaruje gubitak od minimalno 1,49 do 3,42 kn/kg žive mase pri čemu su u najnepovoljnijem položaju proizvođači koji svu hranu kupuju na tržištu. Tako kumulativni gubitak, po tržnim cijenama iznosi 330 milijuna kuna, zaključuju u udruzi Baby beef.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Gudovac 1D,
43251 Gudovac,
Hrvatska
e-mail: babybeef.hr@gmail.com
web: https://www.baby-beef.hr/
Marta Radić
prije 2 godine
Od hrvatskih poticaja do izvanredne pomoći , te fondova RR i državne zemlje....kada se sve zbroji radi se o milijardama ne milionima....i to sve uzmu 90% njih nekoliko...mislim da država treba to ukunuti , a i politika nema glasače jer ih je malo , a ne zapošljavaju nešto ljudi. Kada se zbroje poticaji oni na jednog zaposlenog u tovnom govedarstvu dobiju cca 100 tisuča eura ,negdje sam pročitala taj podatak. To je strašno.
slobodan rajić
prije 2 godine
Ratarima rodilo 500 kg soje po ha, 2000 kg kukuruza po ha, voćare i povrtlare ubila suša, zar je samo tovljačima govede (najvećim) teško u hrvatskoj poljoprivredi kad najviše kukaju.Kad je kukuruz bio 0,75 lipa/kg, a belgijsko plavo 18,00 kuna/kg nismo ih ni čuli.Treba im dati svu pomoć, svu državnu zemlju, sve poticaje...nikad dosta.
Marta Radić
prije 2 godine
Čemu trošiti brdo novca poreznih obaveznika za nešto što nije isplativo.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ne razumijem uzgajivače krava i tovljenje istih ? Vrlo veliki dio Hrvatske prešao sam PJEŠICE ! VEĆINA zemlje NIJE za uzgoj goveda , već za ovce i koze ! Ovce i koze većinu godine mogu biti na OTVORENOM sa ispašom i dopunskom ishranom u zimi i ljeti kada imamo SPALJENU zemlju od SUŠE ! A , uzgoj krava i tov po modelu HOTELSKOG tipa sa dovozom hrane ekonomski je NEISPLATIV !
Marta Radić
prije 2 godine
Biti će mesa dovoljno...država je u ovaj sektor već intervenirala nekoliko puta posljednje vrijeme....mislim da nema tu više prostora....