U posljednjih 7 mjeseci gubitak iznosi prosječnih 222 milijuna kuna, upozorili su iz Udruge Baby Beef. Evo i kalkulacija.
Na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede izrađene su kalkulacije za proizvodnju tovne junadi u 2022. godini, nakon čega je Udruga za tov i uzgoj junadi Baby Beef zatražila hitan sastanak kod premijera Andreja Plenkovića i ministrice Marije Vuković, kako bi se pronašlo rješenje za održivost sektora tovnog govedarstva.
"Izračuni stručnih službi pokazali su kako prosječno poljoprivredno gospodarstvo u sektoru tovnog govedarstva ostvaruje gubitak od 1.000 do 2.223 kune po grlu što dokazuje da tovljači posluju ispod granice rentabilnosti", kazao je Zvonimir Širjan, predsjednik Udruge Baby Beef.
Kako napominje, u narednom se razdoblju mogu očekivati i dodatne negativne okolnosti na tržištu, koje neposredno i posredno utječu na povećanje troškova hrane za stoku. Prema kalkulacijama za 2022. godinu, koje je izradila Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, prosječno poljoprivredno gospodarstvo (ovisno o načinu tova, odnosno izvora hrane), ostvaruje gubitak od minimalno 1,49 do 3,42 kn po kilogramu žive mase odnosno 1.000- 2.223 kn/grlu, pri čemu su u najnepovoljnijem položaju proizvođači koji svu hranu kupuju na tržištu.
"Tako kumulirani gubitak, samo u posljednjem turnusu tova, zadnjih 7 mjeseci, iznosi u prosjeku 222 milijuna kuna“, upozorili su iz Udruge.
Upozoravaju i kako je u ovom sektoru većina gospodarstava ovisna o kupnji hrane na tržištu, zbog neposjedovanja dovoljne količine poljoprivrednog zemljišta, pa se lako dolazi do zaključka kako su oni najviše i pogođeni ovom teškom situacijom. No, kažu, niti gospodarstva koja posjeduju dovoljno zemljišta, iako su ona malobrojna, nisu u boljem položaju, zbog trenutne situacije prouzrokovane katastrofalnom sušom i smanjenom prinosu od oko 50 posto.
Stoga traže od nadležnih institucija da adekvatno reagiraju, kako bi se pad proizvodnje junadi zaustavio, a rentabilnost povećala te kako bi se u što skorijem vremenu postigli određeni pozitivni trendovi.
"Očekujemo jasnu i nedvosmislenu poruku od nadležnih može li Hrvatska zadržati sektor tovnog govedarstva, a kako bi se proizvođači mogli organizirati za budućnost“, glavna je poruka Udruge.
Stočari traže hitan sastanak u Vladi: Zabranite izvoz kukuruza
Kažu i da su zajedničkim radom Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, stručnih službi Ministarstva poljoprivrede, te Udruge Baby Beef, u Ministarstvu poljoprivrede izrađene, prema jednoobraznoj metodologiji, tri kalkulacije u proizvodnji tovne junadi, a s obzirom na dostupnost hrane iz vlastite proizvodnje ili kupnje na slobodnom tržištu.
Sve pokazuju da proizvođači ostvaruju gubitke u poslovanju što zahtjieva hitnu reakciju i pronalaženje rješenja za izlazak iz ove teške situacije.
Udruga Baby Beef održala je nedavno i sjednicu Upravnog odbora sa koje je javnosti poručeno kako oko 400 njihovih članova ostvaruje pad prihoda i proizvodnje od procijenjenih oko 25 posto uslijed suše i porasta cijena proizvodnje te rasta cijena stočne hrane, dok su 50 do 60 posto porasli troškovi proizvodnje tovne junadi u samo godinu dana.
Hrvatska samodostatnost u proizvodnji junećeg mesa je oko 85 posto, ali je, zaključuju, svakim danom sve upitnija jer su problemi s energijom, cijenom stočne hrane i drugim troškovima eskalirali, što znači da se može očekivati sve manje svježeg domaćeg mesa.
Kalkulacije proizvođačke cijene tova junadi koju je izradilo Ministarstvo poljoprivrede pogledajte u dokumentu ispod.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Partner
Gudovac 1D,
43251 Gudovac,
Hrvatska
e-mail: babybeef.hr@gmail.com
web: https://www.baby-beef.hr/
Marta Radić
prije 2 godine
Biti će mesa dovoljno ...