Proces pripreme čvaraka nije kompliciran, ali je dug i zahtijeva pravljenje po hladnom vremenu.
Čvarci su specijalitet domaće kuhinje, specifičan po mnogočemu i koji postaje sve skuplji, a potražnja za njima sve veća. Pravi se od slanine odnosno svinjske masti i smatra se da je za 1 kg čvaraka potrebno oko 6 kg svježe slanine.
Proces nije kompliciran, ali je dug i zahtijeva pravljenje po hladnom vremenu. Priprema izgleda laka, ali treba znati i "male tajne velikih kuhara". Za početnike može poslužiti sljedeća receptura: 6 kg svježe slanine, 100 ml vode ili stare masti (namazati kotao), 50 ml mlijeka i sol po ukusu.
Baranjski čvarci su hrskavi, ali ne suhi. Sočni, ali ne masni - kako ih napraviti?
Za pripremanje čvaraka koristi se bijela svinjska slanina po mogućnosti s leđnog dijela jer je tu ima najviše, a najmanje mesa. Na samom početku slanina se izreže na kockice, za što je potreban dobar i oštar nož i truditi se da budu ujednačene veličine kako bi se mast podjednako topila, a one istovremeno bile gotove. Dobro naoštreni noževi za lakše rezanje i odvajanje od kože, te hladno vrijeme su preduvjet za kvalitetu.
Narezane kocke ne smiju biti velike jer se mast neće dobro otopiti, a također ne smiju biti ni male jer prilikom topljenja mogu brzo izgorjeti, a mast dobiva pregoreni talog i tamniju boju. Sitniji čvarci imaju nižu cijenu. Nerazana svježa slanina se stavi u veći lonac, kotao, kotlić, na srednje jaku vatru.
Netko dodaje malo vode uz stalno miješanje drvenom kuhačom, varjačom. U prvih pola sata se moraju neprestano miješati uz čvrsto struganje po dnu kako ništa ne bi zagorjelo jer bi i ono najmanje promijenilo okus i čvarcima i masti. Čvarci će cvrčati i plivati u masti, kad dobiju rumenu boju dodaje im se po želji mlijeko. Mlijeko im daje hrskavost i još rumeniju, karamel boju, nakon toga potrebno je vatru smanjiti uz stalno miješanje.
Ako se doda previše mlijeka dobivaju tamniju boju i mogu postati žilavi. Kad se mast izbistri, vade se i cijede posebnom cjediljkom ili nekim drugim predmetom. Treba biti oprezan da ne zagore i da se ne opečete prilikom vađenja. Ovisno o ukusu netko ih jače, netko manje stišće, cijedi, stavljaju se na papirnu podlogu da se višak masti ocijedi i da se ohlade.
Prirodan proces hlađenja traje 48 h. Čuvaju se u zatvorenoj posudi (metalne keramičke ili staklene) u hladnoj prostoriji, oni koji će se odmah konzumirati se sole po želji, a netko dodaje crvenu papriku ili vegetu. Ako se odmah ne sole ostat će hrskavi jer također soljenje može izazvati gumene, žilave i mekane čvarke.
Mogu se spremiti u vakuumske vrećice ili posude s hermetičkim poklopcem na hladnom mjestu, a mogu se dugo čuvati i u hladnjaku ili čak zamrznuti. Tako čuvani mogu ostati i do godinu dana. U novije vrijeme od njih se pravi i pašteta.
Cijena ove poslastice raste iz godine u godinu. Imala je svoje oscilacije pa je primjerice 2022. cijena išla i do 400 kuna/kg (53 €). Sada se obično kreće do 30 €/kg.
Nema do svježih čvaraka - Karanac preplavili najbolji mirisi i više tisuća ljudi
Nekad davno je to bila hrana siromaha i smatrala se otpadom, a danas ima takav značaj da se priređuju natjecanja u pripremanju čvaraka koja pomažu samoj promociji ove delicije. Čvarak fest je, dakako, najpoznatiji,
Tagovi
Autorica
Ivan B
prije 1 godinu
Ne volim slavonske čvarke jer Slavonci redovito rade neslane čvarke, a niti ne stavljaju luk. Luk daje divnu aromu i slanost mora biti pogođena odmah a ne da se mora dosoljavati nakon što su gotovi. Nema ništa gore od neslanog čvarka. Mast koja se dobije od pravih čvaraka mora biti ukusna i mirisna sama po sebi da ju je gušt jesti namazanu samu na kruh. Takvi čvarci su odlični bez obzira jel su jače ili slabije iscijeđeni. Što se tiče kuhanja, krivo je dići temperaturu na početku jer to stvara koricu prebrzo i zbog toga sredina ne uspije upiti sol i aromu te su takvi čvarci neukusni iznutra. Pravi način je postići lagano i konstantno vrenje uz konstantno miješanje što dovodi do ravnomjernog pečenja i upijanja aroma i na taj način je teško pregorjeti čvarke a dobije se vrhunski rezultat.