Troškovi rastu iz dana u dan, tako da je logično poskupljenje mesa i to će se dogoditi vrlo brzo u brojnim europskim zemljama, kaže Nikola Pavičić.
Prvih dana ove godine, europski uzgajivači goveda, poglavito bikova, najavili su rast cijena, čak i njihovo rekordno povećanje. Kako piše agrarheute, razlog tome je smanjena ponuda zbog kontinuiranog pada stočnog fonda.
S takvim procjenama, što se tiče EU tržišta, posebice zapadnih zemalja, slaže se i Nikola Pavičić, tajnik Udruge za tov i uzgoj junadi Baby-Beef.
"Troškovi rastu iz dana u dan, tako da je logično poskupljenje mesa i to će se dogoditi vrlo brzo u brojnim europskim zemljama", kaže Pavičić.
U Hrvatskoj međutim to neće biti slučaj, jer su prema njegovom mišljenju cijene dosegnule vrhunac.
"U posljednjih nekoliko mjeseci podigli smo cijene od 0,30 do 0,50 centi po kilogramu, ovisno je li riječ o teladi ili junadi i o kojoj se pasmini radi", pojašnjava naš sugovornik.
Tako je, primjerice, cijena za utovljenu junad po kilogramu od 2,80 do 3,55 eura po kilogramu, za telad od 200 do 300 kg od 3,60 do 4,30 eura, za telad od 100 do 200 kg 4,50 do 5,60 eura, te za telad do 100 kg od 3,60 do 5,50 eura po kilogramu.
Velike su oscilacije cijena na tržištu, a najniže su za vrijeme turističke sezone.
"Na primjer Španjolska se pred turističku sezonu rješava teladi i junadi, tako da im tada cijena naglo pada. Takve su cijene do kraja rujna, a onda ponovno rastu", kaže Pavičić.
Osim spomenutih troškova, veliki problemi su nastali prije nekoliko mjeseci u srednjoj i istočnoj Europi pojavom bolesti plavog jezika kod goveda.
"I Hrvatska je došla na 'crnu listu' krajem godine, srećom to se odnosi samo na kinesko tržište, a iako nije opasna za ljude, ova bolest znatno utječe na stoku i stvara velike probleme uzgajivačima", napominje.
Već dugi niz godina uzgajivači tovne junadi i bikova bore se s brojnim problemima, od skupog uvoza teladi, do svih (pre)visokih troškova tova.
"Održali smo nekoliko sastanaka s u resornom Ministarstvu, a ministar Josip Dabro pokazao je razumijevanje za naše probleme. Međutim, sve što dogovorimo odvija se vrlo sporo zbog naše trome administracije", kaže Pavičić.
Uzgajivači su mišljenja da što se tiče potpora, ima dosta prostora za napredak. Naime, dosadašnji iznose između 500 i 700 eura po grlu, i to samo za ona grla kupljena za povećanje stada. Stoga zahtijevaju da se promijeni takav način isplate poticaja.
"Osim toga, mišljenja smo da potpore treba uskladiti s inflacijom. Prije 20-ak godina imali smo dobar model poticaja i treba ga samo preslikati", napominje naš sugovornik.
Panonski je mornar ostao bez mora, a hrvatski tovljač bez teladi
Mnogima na ruku ide i činjenica da su ujedno i ratari, te sami proizvode hranu za vlastite potrebe, no to nije slučaj sa svima, pa iz Udruge Baby Beef apeliraju na ratare po pitanju bolje suradnje s uzgajivačima goveda.
U sadašnjoj situaciji, uzgajivačima tovne junadi i bikova izvoz je, kaže, jedini spas.
"Naši kupci zahtijevaju najkvalitetnije meso, tako da u tovu koristimo pretežito žitarice od čega 70 do 80 % kukuruza. Najviše izvozimo u Italiju, Libanon i odnedavno Kosovo", pojašnjava Nikola Pavičić.
Tagovi
Autor