Pretraga tekstova
Troškovi rastu iz dana u dan, tako da je logično poskupljenje mesa i to će se dogoditi vrlo brzo u brojnim europskim zemljama, kaže Nikola Pavičić.
Prvih dana ove godine, europski uzgajivači goveda, poglavito bikova, najavili su rast cijena, čak i njihovo rekordno povećanje. Kako piše agrarheute, razlog tome je smanjena ponuda zbog kontinuiranog pada stočnog fonda.
S takvim procjenama, što se tiče EU tržišta, posebice zapadnih zemalja, slaže se i Nikola Pavičić, tajnik Udruge za tov i uzgoj junadi Baby-Beef.
"Troškovi rastu iz dana u dan, tako da je logično poskupljenje mesa i to će se dogoditi vrlo brzo u brojnim europskim zemljama", kaže Pavičić.
U Hrvatskoj međutim to neće biti slučaj, jer su prema njegovom mišljenju cijene dosegnule vrhunac.
"U posljednjih nekoliko mjeseci podigli smo cijene od 0,30 do 0,50 centi po kilogramu, ovisno je li riječ o teladi ili junadi i o kojoj se pasmini radi", pojašnjava naš sugovornik.
Tako je, primjerice, cijena za utovljenu junad po kilogramu od 2,80 do 3,55 eura po kilogramu, za telad od 200 do 300 kg od 3,60 do 4,30 eura, za telad od 100 do 200 kg 4,50 do 5,60 eura, te za telad do 100 kg od 3,60 do 5,50 eura po kilogramu.
Velike su oscilacije cijena na tržištu, a najniže su za vrijeme turističke sezone.
"Na primjer Španjolska se pred turističku sezonu rješava teladi i junadi, tako da im tada cijena naglo pada. Takve su cijene do kraja rujna, a onda ponovno rastu", kaže Pavičić.
Osim spomenutih troškova, veliki problemi su nastali prije nekoliko mjeseci u srednjoj i istočnoj Europi pojavom bolesti plavog jezika kod goveda.
"I Hrvatska je došla na 'crnu listu' krajem godine, srećom to se odnosi samo na kinesko tržište, a iako nije opasna za ljude, ova bolest znatno utječe na stoku i stvara velike probleme uzgajivačima", napominje.
Već dugi niz godina uzgajivači tovne junadi i bikova bore se s brojnim problemima, od skupog uvoza teladi, do svih (pre)visokih troškova tova.
"Održali smo nekoliko sastanaka s u resornom Ministarstvu, a ministar Josip Dabro pokazao je razumijevanje za naše probleme. Međutim, sve što dogovorimo odvija se vrlo sporo zbog naše trome administracije", kaže Pavičić.
Uzgajivači su mišljenja da što se tiče potpora, ima dosta prostora za napredak. Naime, dosadašnji iznose između 500 i 700 eura po grlu, i to samo za ona grla kupljena za povećanje stada. Stoga zahtijevaju da se promijeni takav način isplate poticaja.
"Osim toga, mišljenja smo da potpore treba uskladiti s inflacijom. Prije 20-ak godina imali smo dobar model poticaja i treba ga samo preslikati", napominje naš sugovornik.
Panonski je mornar ostao bez mora, a hrvatski tovljač bez teladi
Mnogima na ruku ide i činjenica da su ujedno i ratari, te sami proizvode hranu za vlastite potrebe, no to nije slučaj sa svima, pa iz Udruge Baby Beef apeliraju na ratare po pitanju bolje suradnje s uzgajivačima goveda.
U sadašnjoj situaciji, uzgajivačima tovne junadi i bikova izvoz je, kaže, jedini spas.
"Naši kupci zahtijevaju najkvalitetnije meso, tako da u tovu koristimo pretežito žitarice od čega 70 do 80 % kukuruza. Najviše izvozimo u Italiju, Libanon i odnedavno Kosovo", pojašnjava Nikola Pavičić.
Tagovi
Cijena goveda Tovna junad Bikovi Poskupljenje cijena Nikola Pavičić Baby Beef
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/